تحلیل بنیادی شخارک

شرکت در سال ۱۳۴۶ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده، در شهریور ۱۳۷۵ به سهامی عام تبدیل شده و در ۲۶ دی ماه ۱۳۷۷ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. پروانه بهره برداری از کل تاسیسات شرکت با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۱۳۵ هزار تن در ۱۳۸۲ توسط وزارت صنایع و معادن صادر شده است.

*** در شش ماهه نخست سال ۹۷، شرکت درآمد ۱۶ هزار و ۵۵۳ میلیارد ریالی را ثبت کرده که فروش محصولات مختلف شرکت به شکل صادرات به شرح زیر است:

*** مهمترین فرصت های صنعت «ارزش افزوده بالا»، «دسترسی به خوراک فراوان»، «سهولت صادرات و کاهش هزینه های حمل و نقل به علت دسترسی به آب های آزاد بین المللی» و «هزینه های مناسب نیروی انسانی» است. محدودیت ناشی از تحریم در سه بخش «انتقال وجوه ارزی»، «تامین قطعات یدکی و مواد شیمیایی» و «محدودیت های بازارهای هدف» از جمله تهدیدهای مهم صنعت هستند در حالی که «چشم انداز مبهم نرخ خوراک»، «کاهش قیمت نفت و فرآورده ها» و «عدم رشد صنایع پایین دستی در کشور» نیز در زمره این تهدیدها محسوب می شوند.

*** اطلاعات طرح های توسعه شرکت به این شرح است:

*** مطالبات شرکت در نیمه نخست سال جاری افزایش داشته چون نرخ فروش محصولات و نرخ تسعیر ارز رشد داشته است اما با توجه به گردش حساب های دریافتنی، دوره وصول مطالبات نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
افزایش هزینه دارایی های در جریان تکمیل از جمله پروژه های احداث مخازن ذخیره و بارگیری متانول و احداث نیروگاه گازی موجب رشد دارایی های ثابت مشهود در شش ماهه نخست امسال شده است.
با توجه برآورد‌های انجام شده در تیم تحلیل کارگزاری کارآمد صورت سود و زیان شرکت به شرح جدول ذیل برآورد شده است:

 

مفروضات برآورد‌های انجام شده به شرح ذیل می‌باشد:
• فرض دلار ۸۱۰۰ تومانی برای شش ماه دوم سال ۹۷ و ۸۵۰۰ تومانی برای سال ۹۸
• فرض نفت ۶۲ دلاری برای نیمه دوم سال ۹۷ و ۵۵ دلاری برای سال ۹۸
• فرض متانول ۳۳۳ دلاری برای سال نیمه دوم سال ۹۷ و ۲۹۴ دلاری برای سال ۹۸
با توجه به مفروضات ذکر شده سود هر سهم شخارک برای سال ۹۷ معادل ۱۲۳۱ تومان و برای سال ۹۸ معادل ۸۶۴ تومان به ازار هر سهم برآورد می‌شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *