تحلیل بنیادی شرکت نفت پارس – شهریور ۹۸

معرفی

شرکت نفت پارس در سال ۱۳۳۷ تاسیس گردیده است و به عنوان اولین تولید کننده روغن در کشور مطرح گردید و به عنوان اولین شرکت تولیدی در بورس تهران پذیرفته شد. محصولات اصلی شرکت روغن دنده خودرو ، انواع روغن موتور بنزینی و دیزلی ،روغن صنعتی ، گریس ، اکسترکت و روغن دریایی می باشد. این شرکت در حوزه تولید گریس، بزرگترین تولید کننده خاورمیانه بوده و در خصوص تولید سایر روانکارها، محصولاتی با کیفیت و مورد اعتماد در بازارهای داخلی و صادراتی ارائه می­کند.

ترکیب سهامداران

 فروش شرکت

بیشترین مقدار و مبلغ فروش شرکت مربوط به روانکارها می­باشد.

۸۵% درآمد عملیاتی شرکت در سال ۹۷ مربوط به روانکارها می­باشد.

بهای تمام شده:

۹۰% بهای تمام شده شرکت مربوط به هزینه مواد مصرفی می­باشد. لازم به ذکر است لوبکات به عنوان مهم ترین ماده مصرفی ۷۲% هزینه مواد مصرفی را تشکیل داده است.

لوبکات:

قیمت لوبکات براساس ۹۵% قیمت FOB  نفتا خلیج فارس تعیین می­شود. شرکت لوبکات مصرفی خود را از طریق بورس کالا از دو پالایشگاه تهران و اصفهان خریداری می­کند.

همبستگی قیمت لوبکات و نفت اوپک:

طبق نمودار مشاهد می­شود همبستگی بالایی بین نفت اوپک و لوبکات وجود دارد.

فرآیند تولید روانکار:

طبق فرآیند فوق، لوبکات طی چندین مرحله جداسازی به روانکار تبدیل می­گردد.

مفروضات:

بر اساس نرخ دلار ۱۱۵۰۰ تومان، عدم افزایش نرخ در ۹ ماه پایانی سال، قیمت نفت ۵۹ دلار، قیمت نفت کوره ۳۴۰ دلار و نرخ ۴۰۲۴ تومانی برای لوبکات، سود هر سهم برای سال مالی ۹۸، ۱۸۷٫۸ تومان برآورد می­گردد.

صورت سود و زیان:

تحلیل حسایت سهم نسبت به تغییرات قیمت نفت کوره و افزایش نرخ محصولات:

همانطور که مشاهده می­شود، حساسیت سهم نسبت به افزایش نرخ محصولات بسیار بالا بوده و به ازای هر ۵% افزایش نرخ محصولات، ۴۴ تومان به سود هر سهم افزوده می­شود.

سناریوهای پیش ­رو: