تحلیل بنیادی نماد ویتانا (غویتا) – مرداد ۹۸

معرفی

شرکت ویتانا در سال ۱۳۳۷، به نام شرکت تضامنی دکتر تهرانچی و شرکا به ثبت رسید. این شرکت در سال ۱۳۵۰ به سهامی خاص و در سال ۱۳۵۴ به سهامی عام تبدیل شد. در سال ۱۳۶۰ مالکیت ۵۵% سهام شرکت به بنیاد شهید انقلاب اسلامی و متعاقبا در سال ۱۳۶۵ مالکیت سهام مذکور به سازمان صنایع ملی ایران واگذار گردید. در سال ۱۳۷۸ سهام متعلق به سازمان صنایع ملی ایرن به شرکت سرمایه گذاری البرز انتقال یافت. این شرکت در سال ۱۳۷۲ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

ترکیب سهامداران و روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۲ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله ۳۰۰ میلیون ریال رسیده است.

روند تولید و فروش

مواد اولیه

بیش از نیمی از مواد مصرفی شرکت مربوط به آرد، شکر و روغن است.

تجزیه و تحلیل ریسک شرکت

  1. ریسک کیفیت محصول: با توجه به اعمال کنترل های دقیق در تمامی مراحل تولید و همچنین استفاده از مواد اولیه داخلی و خارجی با کیفیت مناسب و سیستم مدیریت کیفیت چنین ریسکی منتفی است.
  2. ریسک نوسانات ارز: در رابطه با مواد اولیه چون حجم کمی از خرید های شرکت از خارج تامین می‌گردد چنین ریسکی تاثیر چندانی بر شرکت ندارد. لیکن شرکت در حال خریداری دستگاه های جدید می‌باشد که در این مورد نوسانات ارز می‌تواند تاثیرگذار باشد.
  3. ریسک قیمت نهاده های تولید: بنابر گفته مدیران سوبسید گندم و آرد قطع شده است اما نرخ مبنا برای خرید شکر و روغن ارز دولتی می‌باشد. لازم به ذکر است که قرارداد های خرید شکر و روغن با ارز دولتی به صورت بلند مدت بوده و شرکت از این بابت مشکلی ندارد. عمده تامین کنندگان مواد اولیه، شرکت های غبشهر و مارگارین هستند.
  4. ریسک مربوط به عوامل بین المللی: علیرغم تحریم های موجود، شرکت برای انتقال تجهیزات لازم ، مشکل جدی نداشته و انتقال پول نیز با هزینه بیشتری انجام می‌گیرد.
  5. ریسک تجاری: با توجه به ارزش برند ویتانا ریسک تجاری برای محصولات این شرکت وجود ندارد.

مفروضات تحلیل

مفروضات تحلیل بر اساس گزارشات ماهیانه , ۱۶% تخفیف، ۸۰% فروش داخلی و عدم افزایش نرخ مواد مصرفی و محصولات برای نیمه دوم سال مالی ۹۸ است.

با توجه به مفروضات بالا سود هر سهم برای سال مالی ۹۸ و ۹۹، به ترتیب ۸۸٫۸ و ۲۲۱٫۶ تومان برآورد می‌شود. لازم به ذکر است شرکت حساسیت بالایی به نرخ تخفیفات محصولات خود دارد. به طوری که به ازای هر ۲% کاهش تخفیف ۵٫۴ تومان به سود هر سهم افزوده می‌شود.