تحلیل بنیادی صنایع کاشی و سرامیک سینا

به همراه ارائه صورت های مالی تلفیقی دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا، گزارش تفسیری مدیریت نیز منتشر شده است. به مهمترین نکات این گزارش اشاره می کنیم:

*** شرکت در سال ۱۳۶۷ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. شرکت در ۱۸ مهرماه ۱۳۷۸ با نام صنایع کاشی و سرامیک ساوه در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و در سال ۱۳۷۹ نام خود را به شرکت «صنایع کاشی و سرامیک سینا» تغییر داده است. شرکت در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۸۸ تحت پوشش شرکت هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا قرار گرفته است.

*** در حالی که ایران در پنج سال اخیر در میان ۱۰ تولیدکننده برتر کاشی و سرامیک جهان قرار داشته که مطابق آخرین آمار، کساوه ۲ درصد تولید کشور، ۴ درصد از سهم بازار صادرات و حدود ۲ درصد از سهم بازار داخلی را در اختیار دارد.

*** ظرفیت تولید شرکت به این شرح است:

*** آخرین سرمایه شرکت ۵۲۹ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال است. افزایش سرمایه برای بهسازی و نوسازی خطوط تولید در دست مطالعه و بررسی است.

*** ترکیب سهامداران شرکت به این شرح است:

*** شرکت سعی دارد با وجود مشکلاتی از قبیل عدم دسترسی و کمبود مواد اولیه مصرفی ناشی از تغییر نرخ ارز در خرید داخلی و خارجی و توقف های پیش بینی نشده و غیرعادی قطع برق، تولید سال جاری را در سطح تولید سال گذشته نگاه دارد. اهدافی چون شناسایی بازارهای جدید صادراتی در عین حفظ بازارهای موجود، ارتقاء سطح کیفی و ایجاد تنوع در محصولات، کنترل بهای تمام شده تولید، مدیریت بهینه منابع و مصارف و فروش اقلام و تجهیزات مازاد نیز در دستور کار قرار دارد.

*** شرکت در حال بررسی و مطالعه پروژه تولید کاشی پرسلانی سایز بزرگ است.

*** کساوه جهت مدیریت منابع نقدینگی خود سه اقدام مدیریت و تسریع وصول مطالبات، شناسایی اقلام مازاد و فروش آن ها و حفظ تراز منابع ورودی و خروجی را در نظر دارد.

*** شرکت در برابر شش ریسک بازار، عملیاتی، فناوری، نرخ ارز، تامین نیروهای مدیریتی و کاهش نقدینگی قرار دارد. این ریسک ها عوارضی چون کاهش فروش، کاهش سهم بازار، افزایش دوره وصول مطالبات، تاثیر منفی بر کیفیت محصولات، کاهش حاشیه سود و کاهش مزیت رقابتی را به دنبال دارند. شرکت اما تدابیری برای مقابله با ریسک ها در دستور کار دارد:

*** شرکت اهدافی را تا پایان سال ۹۷ در برنامه خود دارد:

۱- فروش ۷۵۰۰ هزار مترمربع انواع کاشی و سرامیک
۲- حفظ روند سودآوری با وجود افزایش ناگزیر قیمت تمام شده محصولات تولیدی و دامپینگ رقبا
۳- کنترل هزینه ها از جمله بهینه سازی مصرف مواد اولیه، انرژی و سایر هزینه های ثابت به منظور مقابله با کاهش حاشیه سود خالص
۴- ارتقاء سودآوری از طریق افزایش تنوع پذیری و تکمیل سبد محصولات
با توجه به بررسی های انجام شده توسط تیم تحلیلی کارگزاری کار آمد سود هر سهم شرکت با فرض دلار ۱۵ هزار تومانی برای سال ۹۸ و دلار ۱۰ هزار تومانی برای شش ماهه دوم سال ۹۷ به شرح جدول زیر برآورد شده است.

با توجه به براورد های انجام شده سود هر سهم شرکت در سال ۹۶ معادل ۵۴۶ ریال و در سال ۹۷ معادل ۸۷۹ ریال پیش بینی شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *