مجمع شاملا سال ۹۸

شرکت معدنی املاح ایران در سال ۱۳۶۳ با سرمایه ده میلیون ریال تاسیس و به ثبت رسیده است. موضوع فعاليت شركت اكتشاف، استخراج و فرآوري املاح مختلف معدني بالاخص سولفات سديم مي‌باشد. در سال۱۳۶۴ با واگذاري ٥١% سهام شركت به نام شركت خدمات توسعه معادن ايران وابسته به وزارت معادن و فلزات سابق فعاليت شركت آغاز گرديد.
این شرکت فعالیت اولیه خود را با تولید املاح سطح الارضی در استان سمنان شروع کرده و توانسته است اولین کارخانه تولید سولفات سدیم ( با ظرفیت ۶۰ هزار تن در سال ) را در شهر گرمسار احداث کند.
با کشف معدن میقان کارخانه بعدی در شهرستان اراک در سال ۱۳۷۹ بهره برداری آن شروع شده است و در سال ۱۳۸۴ طرح توسعه آن اجرا شده است. منطقه میقان بزرگترین ذخیره شناخته شده سولفات سدیم کشور میباشد. وسعت آن بیش از ۱۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد که ۸ کیلومتر مربع از آن منطقه در اختیار شرکت املاح ایران می‌باشد. این کارخانه مهم ترین کارخانه تولید سولفات سدیم کشور محسوب می‌شود. بیش از دو سوم سولفات سدیم کشور از این محل تولید می‌شود. در سال گذشته شرکت ۱۸۵ هزار تن سولفات سدیم و ۸۰ هزار تن نمک هیرومیل تولید کرده است.
عیار داخلی محصولات سدیم سولفات ۹۹٫۵% درصد بود که نسبت به ماده مشابه وارداتی عیار بالاتری دارد. قیمت سولفات سدیم CFR بندر عباس ۱۴۵ دلار بوده و هزینه حمل هر تن تا کارخانه بین ۱۸۰۰ – ۲۲۰۰ تومان می‌باشد.

سهامداران:

پودر سولفات سدیم در صنایعی نظیر تولید پودرهای شوینده، تولید شیشه جام، دارو سازی، تولید کاغذ، صنایع نظامی و خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد. نزدیک به ۴۰ درصد ماده اولیه محصولات شوینده مربوط به سولفات سدیم می‌باشد. حدود ۱۵ کارخانه تولید پودر شوینده و ۸ کارخانه تولید شیشه در کشور از تولیدات این کارخانه استفاده می‌کنند.

نکات مهم مجمع :
*برنامه افزایش سرمایه شرکت تقریبا نهایی شده است. تا دو ماه دیگر مجمع این افزایش سرمایه برگزار خواهد شد. میزان افزایش سرمایه بالغ بر ۱۰۰% خواهد بود.
* در حال حاضر تمرکز اصلی شرکت بر روی توسعه معادن می‌باشد. بیش از ۲۴ حوزه معدنی و اکتشافی به نام شرکت ثبت شده است. مجوز اکتشاف ۸ محدوده اکتشافی صادر شده است.
* حدود ۳ سال است که در فصول گرم سال و مشکلات برق موجود تولیدات شرکت با اخلال مواجه شده است. به همین منظور دو دستگاه دیزل ژنراتور ۲ مگاواتی خریداری گردیده است.
*ذخیره ماده معدی میقان ۳۰ میلیون تن می‌باشد. ذخیره ماده معدنی معدن گرماب از ۵۵ هزار تن به ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده است. با این اکتشاف انجام شده این معدن تا ۵ سال ماده اولیه لازم را تولید خواهد کرد.
* فرایند استخراج و برداشت ماده اولیه معدن میقان اراک از خرداد تا مهر صورت می‌گیرد. فاصله معدن تا کارخانه ۸ کیلومتر می‌باشد. از ابتدای مهر تا اسفند نیز استخراج از معدن گرمسار شروع می‌شود که فاصله بیشتری تا کارخانه دارد. همچنین مقداری از ماده اولیه از اراک تا گرمسار حمل می‌شود. به همین خاطر هزینه حمل و نقل و بهای تمام شده در نیمه دوم سال افزایش می‌یابد.
*شرکت سالیانه ۱ میلیون تن ماده اولیه و محصول جا یه جا می‌کند. ریسک مسائل مربوط به حمل و نقل بر روی فعالیت شرکت تاثیر جدی میگذارد.
* هر ساله پس از برداشت ماده اولیه از معدن میقان، باطله موجود در کنار کارخانه دپو می‌شود. به علت مسائل محیط زیستی، شرکت باید این مواد باطله را به معدن بازگرداند. با خرید پمپ انتقال گل باطله (که امسال نصب خواهد شد)، این مواد به معدن بازگردانده خواهد شد. در سال گذشته ۱ میلیون تن باطله به وسیله کامیون به معدن بازگشته است.
* در سال ۹۷ در حوزه بازرگانی ۲۸ هزار تن صادرات نمک به کشورهای عراق، ارمنستان، افغانستان، امارات و ترکمنستان انجام شده است. از طرفی با فعالیت های بازاریابی شرکت فروش فله ای نمک، به فروش با بسته بندی ریز با ارزش افزوده بیشتر تبدیل شده است.
* در سال گذشته مصرف آب مجتمع های تولیدی به خصوص کارخانه گرمسار کاهش چشمگیری داشته است. مصرف آب به ازای هر تن تولید ۱۵ متر مکعب بوده که با اقدامات انجام شده به ۶٫۵ متر مکعب در هر تن کاهش یافته است.
* در سال جاری ۱۷۰ هزار تن ماده اولیه از معادن گرماب و میقان دپو شده است که سطح ریسک شرکت را در جایگاه معقولی قرار داده است.

طرح تولید سولفات پتاسیم:
*آخرین طرحی که در دستور کار شرکت قرار دارد مربوط به ساخت کارخانه تولید سولفات پتاسیم با ظرفیت اسمی۴۰ هزار تن تا سال ۱۳۹۹ می‌باشد.
* در سال حدود ۱۰۰-۲۰۰ هزار تن سولفات پتاسیم وارد کشور می‌شود. تولید داخلی این محصول ۶۰ هزار تن در سال می‌باشد. این محصول جزو معدود کالاهایی است که توسط وزارت جهاد و کشاورزی به صورت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. طرح تولید این محصول از اواخر بهار ۹۷ در جریان بود که به علت مشکلات در حوزه ارز و ثبت سفارش، متوقف گردید.
*پیش بینی می‌شود مواد اولیه طرح توسعه سولفات پتاسیم ۱۰۰% وراداتی باشد و از کشور های اردن یا ازبکستان تامین شود. شرکت تهیه تولید ماده معدنی در ایران توانایی تامین مواد اولیه سولفات پتاسیم به میزان ظرفیت لازم را ندارد.

-سرمایه گذاری ۱۳۰۰ میلیارد ریالی طرح
-تامین مالی ۶۰۰ میلیارد ریالی از محل بدهی با نرخ ترجیحی ۱۶%
-نرخ بازده داخلی بیش از ۳۲%
-قابلیت تولید سدیم با ماده اولیه نمک طعام در فرآیند تولیدی طرح
*پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری، درصد پیشرفت طرح ۸۰% باشد.
* بنا‌بر گفته مدیر عامل صدر تامین هنوز تصمیم گیری نهایی برای شروع طرح انجام نشده است.
* از دیگر برنامه های شرکت طرح توسعه ۱۰۰ هزار تنی سولفات سدیم اراک می‌باشد. موانع احداث این طرح توسعه رفع شده است.
* سیاست توزیع و فروش شرکت در سال آینده به گونه ای خواهد بود که سولفات سدیم تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کند.
*حدود ۶۰% فروش سولفات سدیم به شرکت های شوینده با نرخ سهمیه می‌باشد. نرخ سهمیه سولفات سدیم به ازای کیلو ۱۰۵۰ تومن و نرخ غیر سهمیه ۱۷۲۰ تومن به ازای هر کیلو می‌باشد. به علت افزایش نرخ شرکت های شوینده، شرکت در حال مذاکره برای حذف نرخ سهمیه برای این شرکت ها می‌باشد. هنوز نتیجه مشخصی در این خصوص اتخاذ نشده است.
*به گفته مدیران شرکت افزایش نرخ ۳ ماه آخر سال ۹۷ تاثیر جدی خود را در صورت های مالی سال ۹۸ خواهد گذاشت.
*هزینه بهره مالکانه در اختیار دولت می‌باشد . به گفته مدیران شرکت، امسال افزایشی در حقوق دولتی نخواهیم داشت.
*احتمال افزایش نرخ محصولات ممکن است. اما درصد افزایش مشخص نیست.

سرانجام با رای اکثریت سهامداران، ۴۴۰ تومان به ازای هر سهم تقسیم شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *