مجمع شیران

گزارش فعالیت هیات مدیره:
* علت کاهش تولید نرمال پارافین در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، ۲۵ روز تعمیرات اساسی پالایشگاه اصفهان بود که بیش از مدت مقرر به طول انجامید. در تولید LAB و HABدر سال ۹۷ نسبت به سال قبل تغییر خاصی مشاهده نشده است زیرا موضوع تحریم ها تاثیر چندانی بر عملیات فروش شرکت نداشته است.
* علت افزایش مبلغ فروش داخلی LAB نسبت به سال قبل، افزایش نرخ فروش داخلی این محصول طی سه مرحله، در دو ماه پایانی سال مالی شرکت بوده است. به صورتی که نرخ فروش LAB داخلی از ۶۴۰۰ تومان در هر کیلوگرم، در یک مرحله به ۷۲۰۰، در مرحله دوم به ۷۴۵۰ تومان و در اسفند ماه به ۷۵۵۰ تومان افزایش یافته است.
* به علت تکلیف ریاست بانک صنعت و معدن و مسئولان کشور برای همراهی با دولت و همچنین عدم عرضه LAB داخلی توسط شرکت‌های مشابه، تامین تمام LAB مورد نیاز در داخل کشور بر عهده این شرکت بود. به صورتی که در سال ۹۷ نسبت به سال قبل ۱۳ هزار تن فروش داخلی LAB افزایش یافته است. از طرف دیگر فروش صادراتی LAB کاهش یافته است.
* علت افزایش سایر درآمدهای عملیاتی در سال ۹۷ نسبت به سال قبل، انباشت ۱۰۰ میلیون درهم در یکی از بانک های دبی به صورت تجمعی بوده است. با شرایط تحریم احتمال برگشت این مبلغ به داخل نیز با ریسک های زیادی مواجه بود. به علت زمانبر بودن این مساله پرداخت سود سهامداران عمده نیز با مشکل مواجه شد. که با تلاش های انجام شده این مبلغ به کشور بازگشت. از این محل سود تسعیر ارز با نرخ فروش ۱۰۵۰۰ تومان شناسایی و منجر به سود ۱۳۶ میلیارد تومانی برای شرکت شد.
*یکی از مشکلات حقوقی با پالایشگاه اصفهان، صدور فاکتور خرید نفت سفید برای شرکت شیران بدون لحاظ کردن یارانه ارز دولتی بود. با صحبت های انجام شده و جلسات متعدد این مشکل حل شد. با برطرف شدن این مشکل، هزینه خوراک از ۲۰۶ میلیارد تومان به نصف کاهش یافت.

*چالش ها :
۱- طرح توسعه: طرح مربوط به فناوری DETAL برای تبدیل نرمال پارافین مازاد به LAB می‌باشد. ظرفیت تولید LAB به ۲۲۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت. طرح ابتدا با ورود دانش فنی از شرکت UOP شروع شد که لایسنس خط تولید فعلی شرکت نیز مربوط به UOP می‌باشد. به همین علت برای ایجاد طرح توسعه دوم از همان برند نیاز به حضور لایسنسر بوده که در صورت عدم این کار، شرکت ملزم به پرداخت خسارت می‌شد. به همین خاطر برای خط فعلی شرکت مبلغ ۱۷ میلیون یورو به آن شرکت پرداخت شد. برای خرید دانش فنی جدید نیز مبلغ ۲۸ میلیون یورو در قالب ۴ فقره LC تنظیم شده است. که تا به امروز یک فقره پرداخت شده است و مابقی به علت شرایط تحریم به سرانجام نرسیده است. در فاز مهندسی نیز مبلغ ۳ میلیون یورو توافق شده که تا به امروز ۸۰% آن پرداخت شده است. در حال حاضر شرکت UOP از ادامه کار کنار کشیده است و هیچ تضمینی برای پیشرفت و ادامه کار وجود ندارد.
۲- مطالبات ارزی: حدود ۳۵ میلیون دلار مطالبات ارزی شرکت می‌باشد. که از سال ۹۴ و ۹۵ هنوز پابرجاست. که با نرخ تسعیر همان زمان به عنوان هزینه در نظر گرفته شده است.
۳- مطالبات داخلی: به علت فروش اقساطی در زمان سررسید چک ها شرکت های خریداری LAB پرداخت خود را انجام نمی‌دادند. مطالبات ابتدای سال ۲۰ میلیارد تومان بود که با سخت گیری انجام شده نسبت به خریداران این مبلغ به ۴٫۷ میلیارد تومان کاهش یافته است. مطالبات دیگری نیز وجود داشته است که با سیاستگذاری های جدید، ۲۶ میلیارد تومان از مطالبات وصول شده اند.
۴- پروژه PACT که ۵۷۰ هزار دلار هزینه داشته و هیچ تضمینی از پیمانکار جهت اجرای کار اخذ نگردیده است. به علت تحریم ها پیمانکار از ادامه کار خودداری کرده است. که با توافقات انجام شده وثایق کافی برای ادامه کار گرفته خواهد شد.
۵- کمبود خوراک بنزن: در دوره هیات مدیره جدید شرکت تنها برای ۱۳ روز خوراک بنزن داشت. با خرید های جدید موجودی بنزن به حد کافی رسیده است.( حدود ۱۰ هزار تن) اما هنوز به کارخانه انتقال پیدا نکرده است. در حال حاضر ۶ هزار تن بنزن در کارخانه موجود است وبیش از ۵۵۰۰ تن نیز خرید انجام شده است. مشکل بعدی خرید کاتالیسیت در زمان مدیریت قبلی بود که وارد شرکت نشده بود که با تهمیدات انجام شده و خرید ۳۸ تن جدید نیز این کمبود برطرف شد.
*تا پایان ۱۴/۸/۱۳۹۷ موجودی بنزن شرکت ۱۳۰۰ تن و موجودی نرمال پارافین ۳۲۰۰۰ تن بوده است.
۶- بحران آب: به علت خشکسالی در اصفهان، رایزنی هایی با پالایشگاه اصفهان و نیروگاه شهید منتظری انجام شده است که قسمتی از آب تصفیه شده توسط این دو شرکت، به شرکت شیران منتقل شود.

۷- نیروی انسانی: حدود ۳۰۰ نفر طی سال های گذشته جذب شرکت شده بودند که نیمی از آنها فاقد تخصص لازم بوده اند.

برنامه ها:

بودجه تولید و فروش شرکت در سال آتی به شرح زیر می‌باشد:

سود محقق شده و پیش بینی شرکت از سود برای سال ۹۸ به شرح زیر می‌باشد:

 

اقدامات و طرح های شرکت در زمینه تولید در سال آینده:
۱- تنوع بخشی محصولات: شرکت در سال های گذشته مجوز تولید و فروش برش های سه گانه خوراک خریداری شده از پالایشگاه اصفهان را داشت. از بهار آینده توافقاتی در زمینه تولید و فروش دوباره این محصولات انجام شده است.
۲- تکمیل زنجیره ارزش محصولات نهایی و میانی
۳- بهینه سازی روند تولید با حفظ سلامت تاسیسات : شرکت در حوزه نرمال پارافین ۴۵% بالاتر از ظرفیت تولید کرده است. تلاش بر این است با حفظ سطح تولید کمترین فشار به تجهیزات وارد شود.
۴-بازسازی اسکله شرکت خدمات بندری: با برخورد دو کشتی با اسکله آسیب جدی به آن وارد شد. مخازن در همان اسکله موجود می‌باشد اما برای صادرات محصولات را با تانکر به اسکله دیگری که کرایه کرده اند انتقال می‌دادند. هزینه این نقل و انتقال حدود ۳ میلیارد تومان در سال بود. تفاهم نامه برای بازسازی ۸۰ متر از اسکله در مراحل پایانی خود می‌باشد.
۵-عرضه ۱۰% سهم شرکت بازرگانی و خدمات بندری در فرابورس
۶- سرمایه گذاری در جزیره بوشهر عمدتا در رابطه با واحد های شیمیایی
۷- پرداخت مطالبات سهامداران عمده: بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.
۸- در سال ۹۸ سپرده ها ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که با صحبت های انجام شده، سال آینده نرخ سود سپرده ۲۰% مقرر شده است.

نکات مربوط به سوالات:
• بنابر اظهارات مدیران، تغییر نرخ خوراک، از ارز ۴۲۰۰ تومانی به دلار نیمایی تاثیری در مقدار سود شرکت نخواهد داشت.
• در حوزه قفقاز و آسیا میانه حجم مصرف LAB محدود است و میزان تقاضای آن منطقه را شرکت پوشش می‌دهد. تقاضای LAB این منطقه بین ۶۰۰-۸۰۰ تن در ماه می‌باشد. این صادرات به صورت زمینی انجام می‌شود.
• با هماهنگی کارگزاری صنعت و معدن فرآیند عرضه شرکت خدمات بندری، به علت کارهای اداری حدود ۲ ماه به طود خواهد انجامید.
• منبع تامین مالی برای طرح توسعه هنوز مشخص نشده است.
• پتروشیمی بیستون حدود ۱ ماه است که به مدار عرضه LAB بازگشته است. شرکت از وزارت صنعت و معدن درخواست اجبار به عرضه داخلی LAB برای این شرکت را نیز داشته است.
• حوزه صادراتی شرکت، کشورهای هند، چین، آسیای میانه و ترکیه را پوشش می‌دهد.
• مصرف و تقاضای داخلی LAB در هر ماه متفاوت است. بیشترین تقاضای شرکت های داخلی برای LAB مربوط به سه ماهه آخر سال می‌باشد.
• در غیاب پتروشیمی بیستون، شرکت تا ۱۰ هزار تن نیز بازار داخل را پوشش داده است.
• از ۱۶۵ هزار تن تولید پارافین، بخش عمده ای از آن برای تولید LAB مصرف می‌شود. چیزی در حدود ۷۰ هزار نرمال پارافین مازاد باقی می‌ماند. که حداقل ۶۵ هزار تن آن باید صادر شود.
• هیات دولت ۲۹/۷/۹۷ طی ابلاغیه ای، نرخ نفت سفید را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. در ماه آذر بنا بر آیین نامه جدید مقرر شد تا سقف ۳۰۰ میلیارد تومان، یارانه نفت سفید برای دو شرکت تولیدی LAB در نظر گرفته شود. یارانه تعلق گرفته مربوط به آن بخشی از تولیدات است که در داخل فروش می‌رود.
• پروژه EMALAB از برنامه های شرکت خارج شده است. به اعتقاد شرکت انعقاد این قرارداد از پایه غلط بوده است. ۵٫۵ میلیون درهم نیز برای آن پرداخت شده است که شرکت در حال پیگیری برای برگشت این پول می‌باشد.
• اختلاف نظر جدی بین شرکت و سازمان مالیاتی بر روی نوع نوع کالای خوراک مصرفی از پالایشگاه اصفهان وجود داشت که آیا کالای عمومی است یا کالای خاص. با پیگیری های حقوقی اولین رای دیوان صادر شد که بر اساس آن نوع کالا عمومی تشخیص داده شد. با قطعی شدن این رای ۱۴٫۵ میلیارد تومان، به عنوان ۷% ذخیره مالیاتی آزاد می‌شود.
• شرکت هیزل در هند، از ۵ شرکت پتروشیمی و شیمیایی خرید انجام داده است ولی پول آن را پرداخت نکرده است. تفاوت بین شرکت شیران و ۴ شرکت دیگر این است که اسناد پرداختی به این شرکت دارای اصالت نبوده است. به همین خاطر روند دادخواهی، مسیر پیچیده تری به خود گرفته است. مبلغ مطالبات حدود ۱۲۰ میلیارد تومان می‌باشد.

در پایان ۶۰ تومان به ازای هر سهم تقسیم گردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *