مجمع عمومی سغرب سال ۹۸

معرفی شرکت:

شرکت صنایع سیمان غرب(سهامی عام) در تاریخ ۷۸ مرداد ماه ۱۳۵۳در ادارة ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی کرمانشاه به ثبت رسید.

فعالیت اصلی شرکت طبق مادة ۳ اساسنامه، ایجاد و بهره برداري ازکارخانجات سیمان و هر نـوع خرید وسائل و تأسیسات و مواد و ماشین آلالت مورد نیاز کارخانه و فروش انـواع محصولات آن و ایجاد صنایع وابسته بـه مصالح سـاختمانی خصوصا مربـوط بـه سـیمان و هـر نـوع فعالیـت مجـاز بازرگانی مربوط به موضوع شرکت و سرمایه گذاری و مشارکت در شرکتهاي دیگر میباشد.

بـه موجب پروانه بهره برداری شمارة ۱۲۱۳۹۹مـورخ ۱۶/۳/۱۳۷۳ کـه توسـط ادارة کـل صـنایع و معادن کرمانشاه صادر شده، بهره برداري از کارخانـه شـرکت بـا ظرفیـت ۶۰۰۰۰۰ تـن سـیمان دراسفند ماه ۱۳۵۶ آغاز شده و پروژه افزایش ظرفیت (از۲۰۰۰تـن بـه ۴۰۰۰تـن در روز ) در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ افتتاح رسمی گردیده و در تاریخ ۳۰/۱۰/۱۳۸۷ پروانه بهره برداري بـه شماره ۲۷۹۷۶/۱۲به مقـدار ۱۲۰۰۰۰۰ تـن سـیمان سالانه توسـط سـازمان صـنایع و معـادن کرمانشاه صادر گردیده است.

 

سرمایه و ترکیب سهامداران:

 

نمودار روند افزایش سرمایه (مصوب مجمع)
ترکیب سهامداران:

تجزیه و تحلیل ریسک شرکت :

۱)ریسک نوسانات بهره :
نرخ سود و تغییرات آن مستقیما باعث تغییرات در هزینه هاي مالی نهایتا تغییرات در سود آوري شرکت می گردد و ضمن اینکه شرایط اقتصادي حاضر اغلب شرکتها و بنگاه هاي اقتصادي با مشکل تامین اعتبار از منابع ارزان رو به رو هستند و نرخ سود می تواند تاثیر عمده اي بر عملکرد شرکت‌ها داشته باشد .

۲)ریسک مربوط به تغییرمقررات و آیین نامه‌های دولتی و بین المللی :
تغییر در قوانین و مقررات داخلی و بین المللی منجر به تهدید فعالیت شرکتهاي ایرانی و اختلال در جریان کسب و کار و تجار می شود.

۳)ریسک کاهش قیمت محصولات :
با توجه به اینکه وضعیت عرضه و تقاضا و کشش بازار و هدفمند شدن یارانه‌ها و افزایش هزینه‌ها در تعیین قیمت موثر است لذا شرکت با ریسک ناشی از ثابت ماندن قیمت کالا مواجه می باشد.

۴)ریسک تجاری :
با توجه به وضعیت مصرف سیمان در کشور، با توجه به اصل عرضه و تقاضا که تعیین کننده عمده تولید و فروش محصول است، چنین مشخص است که شرکت داراي ریسک تجاري است که این مورد با توجه به راه اندازي و افزایش ظرفیت شرکت‌هاي تولید سیمان در منطقه و کاهش مصرف سیمان ناشی از رکورد شرکت می‌بایستی جهت کاهش ریسک تجاري تصمیماتی را اتخاذ و در راس برنامه هاي آینده خود قرار دهد.

۵)ریسک کیفیت :
شرکت همواره در ارتقاء سطح کیفی محصولات خود تلاش و کوشش نموده و خوشبختانه محصولات شرکت از نظر کیفیت و به لحاظ مشخصا استاندارد برتر می‌باشد و این امر از طریق تمهیدات آزمایشگاهی مجهز و واحد تضمین کیفیت و کنترل کیفیت صورت پذیرفته است.

۶)ریسک نقدینگی :
کاهش پیش فروش محصولات که عاملی در جهت حفظ نقدینگی شرکت‌هاي سیمانی است از طرف دیگر تقسیم عمده سود تخصیص یافته، عواملی هستند که نقدینگی شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داداند که با توجه به شرایط حاکم می‌بایست مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.

۷)ریسک نوسانات نرخ ارز :
شرکت هیچگونه بدهی ارزي به بانکها و موسسات ندارد به همین دلیل از این زاویه ریسکی متوجه شرکت نمی باشد اما قطعا” در خرید قطعات و ماشین آلات مورد لزوم نوسانا نرخ ارز به صورت مستقیم و غیر مستقیم براي اینگونه معاملات تاثیر گذار خواهد بود.

۸)ریسک قیمت نهاده‌های تولیدی :
با در نظر گرفتن اینکه صنعت سیمان جزء صنایع، با مصرف انرژي قابل توجه می باشد با اجراي طرح هدفمندي یارانه ها شاهد افزایش بهاي حامل‌هاي انرژي از یک طرف و رشد سایر نهاده هاي تولیدي و افزایش هزینه حمل و نقل محصولات گردیده است.

نتایج عملکرد شرکت :

 

 

 

درآمدهای عملیاتی:

 

 

اهم نکات مجمع :
• شرکت در حال حاضر با مشکل ممنوعیت صادرات سیمان فله ای رو به رو است . و از دو هفته گذشته به مشکل ممنوعیت صادرات سیمان کیسه ای نیز برخورده است.
ظرفیت انبار های کلینگر نسبت به ۱۰۱۱هزار تنی کلینگر سال ۹۶ بسیار پایین بوده بنابر این تولید به ۸۳۰ هزار تن کاهش داده شده. (به دلیل بارندگی و افت کیفیت کلینگر )
• تولید سیمان از ۸۲۰ هزار تن در سال ۹۶ به ۹۱۰ هزار تن در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است.
• افزایش مصرف انرژی در سال ۹۷ ناشی از افزایش کیفیت سیمان تولیدی بوده است.
• از جمله مشکلات فنی شرکت در سال ۹۷می توان به کمبود قطعات مصرفی، قطعی گاز مصرفی در فصل زمستان اشاره کرد. در حال حاضر قطعات تامین شده است.
• با توجه به اشباع بازار عراق، ممکن است در سال ۹۸ مقدار صادرات شرکت کاهش یابد. همچنین برنامه‌ی شرکت برای صادرات به سوریه فعلا کنسل شده است.
• هزینه حمل و نقل به عهده خریدار است اما به دلیل هزینه های بالای حمل و نقل و قبول نکردن کامیون ها برای حمل سیمان با مشکل مواجه هستند. در حال حاضر راه جایگزینی برای صادرات سیمان کیسه ای و فله ای به کشور های دیگر وجود ندارد.

در پایان به ازای هر سهم ۶۳۵ ریال تقسیم شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *