مجمع عمومی چکاپا

مجمع عادی سالیانه گروه صنایع کاغذ پارس بعد از ظهر چهارشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷ در تهران برگزار شد. در این مجمع، محمدجواد مقدم به عنوان مدیرعامل و دبیر مجمع، گزارش فعالیت هیئت مدیره را قرائت کرد.

نکات مهم گزارش فعالیت هیئت مدیره

گروه صنایع کاغذ پارس در زمینی به مساحت ۸۵ هکتار در شمال خوزستان واقع شده است. دلیل اصلی احداث این کارخانه، دسترسی به منابع عظیم آب و مواد اولیه بوده است. در استان خوزستان ۹ مجموعه کشت و صنعت وجود دارد که در زمین های حاصلخیز، نیشکر کشت می‌کنند، از شیره آن شکر تولید کرده و تفاله باقی مانده که باگاس نام داشته، ماده اولیه شرکت چکاپا می‌باشد. واحد غنی‌سازی، این ماده را به خمیر مرطوب و سپس خمیر خشک تبدیل می کند.

محصولات شرکت به دو دسته کلی تحت عنوان انواع خمیرویرجین و انواع کاغذ تقسیم می‌شوند.خمیر ویرجین می‌تواند سفید یا قهوه‌ای باشد. خمیر سفید می‌تواند برنجی یا صنعتی باشد. انواع کاغذ نیز بسته به اینکه از چه نوع ماده اولیه تهیه شده باشد، به دو نوع تقسیم می‌شود. ماده اولیه تولید کاغذ می تواند از خمیر ویرجین و یا کاغذ باطله باشد.

به علت پایین بودن سرانه جنگل در ایران، درختان کمی برای قطع شدن و تبدیل شدن به خمیر وجود دارد. به همین خاطر محصولات ساخته شده از خمیرویرجین انحصارا توسط این شرکت تولید می‌شود. سایر تولیدکنندگان کاغذ از خمیر بازیافتی برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند.

مهم ترین مشتریان شرکت برای خمیر کسانی هستند که در تولید ظروف یکبار مصرف فعال هستند، یا دستمال کاغذی تولید می‌کنند. مصرف کنندگان محصولات کاغذی در صنعت نشر و چاپ فعالیت می‌کنند و کاغذهای بازیافتی نیز برای صنایع بسته بندی کاربرد دارد.

دلیل اصلی کاهش تولید کاغذ رول در سال اخیر، متاثر از قوانین داخلی کشور بود (تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی) که به علت بالاتر بودن حاشیه سود فروش خمیرکاغذ، تولید این محصول را کاهش داد.

در سالی که گذشت، شرکت یک سرمایه گذاری بلندمت انجام داد و ۲۰% سهام شرکت حریرخوزستان را خریداری کرد. این مجموعه که در ضلع شمالی مجموعه پارس قراردارد، ظرفیت تولید ۵۰ تن تیشو دستمال کاغذی تولید را داراست. تولید خمیر در دنیا مشخصا در دست شرکت های اروپایی و آمریکایی می‌باشد به همین خاطر برای خرید باید دوباره reexport شود و از چین وارد ایران شود. به همین خاطر %۱۰-۱۵% قیمت آن بالاتر خواهد بود.

طرح مهم دیگر شرکت، شرکت پارس طبیعت سلولز است. به علت افزایش نرخ ارز و مشکلات ثبت سفارش و انتقال پول، افتتاح این شرکت به تعویق افتاده است. ظرف های یکبار مصرف حال حاضر در ایران عمدتا پایه پلیمری داشته که بسیار مضر بوده و در بسیاری از کشورها ممنوع شده است. با راه اندازی این طرح و انتقال خمیر از طریق لوله کرایه حمل بسیار پایین می‌آید. با محاسبات انجام شده در حال حاضر هزینه حمل و نقل چیزی در حدود ۳۰-۴۰ تومان برای هر ظرف تمام می‌شود. مشکل دیگر موضوع تکنولوژی ماشین آلات است. در حال حاضر ظرفیت روزانه ۵۰۰-۱۰۰۰ کیلو است اما با تکنولوژی جدید ظرفیت تولید روزانه ۱۰ تن خواهد بود.

نکات مهم گزارش حسابرس

در یک سال اخیر، بخشی از سود تقسیمی حتی بعد از ۸ ماه پرداخت نشد. علت آن بود که در آن زمان، مزایده شرکت حریر صورت گرفته بود و امکان به تعویق انداختن آن نیز نبود. شرکت نیز از لحاظ نقدینگی دچار کمبود بود.

دو موضوع مهم دیگر مورد بحث، موضوع انتقال ماشین آلات جدید از چین و دیگری خرید حریر خوزستان بود.

در ابتدای سال جدید دولت وعده دلار ۴۲۰۰ تومانی را به شرکت داد. شرکت نیز برای سود بیشتر در خرید ماشین آلات تعلل کرد تا با دلار رسمی و پایین تر دستگاه ها را وارد کند. شرکت ثبت سفارش را انجام داد اما مدت زیادی به همین منوال گذشت بدون اینکه نتیجه خاصی داشته باشد. و این پروسه ثبت سفارش، انتظار و ابطال سفارشات ادامه داشت تا اینکه تحریم ها نیز شروع شد. در نتیجه کشتی های ایرانی اجازه بارگیری از بندرهای چین را ندارند و انتقال پول نیز امکان ندارد. در حال حاضر دستگاه ها از چین به مالزی رسیده و منتظر است تا کشتی ایرانی وارد مالزی شود و از آنجا بارگیری کند.

حریر مجموعه ای دولتی است. براساس قوانین مربوطه، از زمان کارشناسی و ارزشگذاری شرکت برای فروش نباید بیشتر از ۶ ماه گذشته باشد.( کارشناسی در تاریخ ۳۱/۳). اما بعد از ۶ ماه اظهار داشتند به علت تورم و نرخ دلار، کارشناسی قبلی فاقد ارزش بوده و ارزیابی باید دوباره صورت بگیرد.( طی صحبت ها و توافقات انجام شده خرید ۲۰% قطعی شده است ).

دیگر نکات مهم

***در سال به طور متوسط ۶۰۰ میلیون قطعه ظروف یکبار تولید می‌شود و با نرخ ۲۵۰ تومان( قبل از افزایش نرخ ها ) به فروش می‌رسد. پیش بینی میشود نرخ جدید برای فروش ۵۰۰-۵۵۰ باشد.

***علت افزایش شارپ سربار، تغییر سیاست فروش از داخلی به صادرات بوده است که باعث افزایش هزینه هایی نظیر حمل و نقل و دیگر اقلام شده است.

***هزینه حمل هر تن محصولات از ۱۱۰ دلار به ۶۰۰ دلار رسیده است. از طرفی نیز به علت محدودیت در واردات محصولات مشابه، شرکت سعی می‌کند محصولات خود را بیشتر در داخل بفروشد.

در انتها پیشنهاد شد به علت افزایش سرمایه احتمالی (نماینده بورس تذکر داد که هنوز به صورت رسمی درخواستی به سازمان داده نشده است) فقط ۱۰% سود تقسیم شود که مورد تایید قرار گرفت. لازم به ذکر است در صورت افزایش سرمایه قبل از سال جاری، شرکت از معافیت مالی به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان برخوردار خواهد بود.

در نهایت در این مجمع، تقسیم ۱۰ تومان سود به ازای هر سهم مورد تصویب قرار گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *