مجمع غمارک

,

تاریخچه:
شرکت مارگارین در سال ۱۳۳۲ تاسیس و به ثبت رسیده است. موضوع اصلي شركت عبارت است از احداث كارخانه روغنكشي و تصفيه و هيدروژناسيون روغن و مارگارين سازي و تهيه روغن سالاد ونيز تهيه خوراك دام و تأسيس كارخانه پنبه پاك كني وصابون سازي و صادرات و واردات و همچنين اقدام به هرگونه عمليات مجاز تجاري در حدود موضوع شركت كه طبق قوانين مملكتي مجاز شمرده شود.
روند بهره برداری و ظرفیت در طی سال های گذشته:
فعاليت شركت توليد روغن نباتي تصفيهشده با ظرفيت اوليه ۸ تن در سه شيفت بوده كه بهتدريج تا سال ۱۳۵۵ به ۲۰ تن در ۲۴ ساعت رسيد. در سال ۱۳۵۷ با راهاندازي اولين طرح توسعه به ظرفيت ۴۰ تن در شبانه روز دست يافت و ازآن پس با اجراي طرح هاي توسعه تدريجي قادر گرديد تا در سال ۱۳۶۷ ظرفيت توليد روغن بسته بندي شده را به ۱۰۰ تن در سه شيفت برساند و با ادامه اين روند و نيز تغييرات در نسبت توليدات روغن جامد و مايع، شركت توانست درسالهاي ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ ركورد توليد ۲۰۰ تن در ۲۴ ساعت را هم داشته باشد. در پي موافقت وزارت صنايع با طرح توسعه ظرفيت توليد كارخانه از ۲۰۰ تن به ۴۰۰ تن در ۲۴ ساعت عمليات اجرائي آن در سال ۱۳۷۰ آغاز و طي سال ۱۳۷۵ به ظرفيت كامل يعني توليد ۴۰۰ تن در روغن نباتي بسته بندي شده در ۲۴ ساعت رسيد. از سال ۱۳۷۸ تاكنون شركت طرح توسعه ۱۰۰۰ تن را در دست اجرا دارد كه بخشي از آن مورد بهره برداري قرار گرفته است.

سرمایه و ترکیب سهامداران:

 

 

جایگاه شرکت در صنعت:
شركت در صنعت روغن نباتي و كره گياهي فعاليت ميكند. شركت در بين شركتهاي فعال در اين صنعت با حجم فروش معادل مبلغ ۱۰،۰۷۳ ميليارد ريال معادل حدوداً ۱۱،۴ % از سهم بازار را دارا ميباشد. همچنين سهم فروش محصولات مختلف اين شركت از كل بازار داخلي و صادرات به شرح زير است:

 

فعاليت هاي توليدي شركت:

 

 

تجزیه و تحلیل ریسك شرکت:

ريسك تأمين مواد اوليه:
با توجه به اينكه عمده مواد اوليه مصرفي شركت از قبيل روغن خام، ورق حلب و قطعات يدكي از منابع خارجي تأمين مي‌گردد، بنابراين ريسك عمده شركت تأمين به موقع آن است كه بعضاً ميتواند به دليل مواجهه با تحريم هاي بين المللي مورد خطر قرار گيرد.

ريسك نوسانات نرخ بهره:
كليه قراردادهاي تسهيلات مالي دريافتي شركت با سررسيد حداكثر يكساله مي‌باشند و در صورت تغيير نرخ سود تسهيلات در سيستم بانكي، هزينه بهره تغيير خواهد نمود.

ريسك نوسانات نرخ ارز:
با توجه به نوسانات زياد نرخ ارز، شركت كليه وام هاي ارزي را بازپرداخت نموده است. بخشي از بدهي هاي شركت بصورت ارزي مي‌باشد كه متناسب با تغييرات نرخ ارز در بازار آزاد، سود و زيان شركت از اين بابت متأثر ميگردد. با توجه به اينكه واردات روغن خام در اولويت اول دريافت نرخ ارز مرجع مي‌باشد، در صورت تغيير نرخ ارز مرجع، شركت نياز به سرمايه در گردش بالايي خواهد داشت كه ممكن است در تأمين منابع مالي موردنياز شركت مشكلاتي ايجاد گردد.

اهم نکات مجمع :
بند ۱-۶ مانده بدهی به شرکت بازرگانی دولتی ایران به مبلغ ۲۸۹٫۸ میلیارد ریال بابت تفاوت بهای روغن خام یارانه ای و تعادلی مصرف شده جهت تولید محصولات آزاد شرکت و شرکت صنعتی بهشهر در سنوات قبل می‌باشد. حدود ۱۶٫۷ هزار تن از روغن های خام یارانه ای و تعادلی دریافتی به شرح فوق در سنوات قبل توسط شرکت صنعتی بهشهر مصرف گردیده که از این بابت مبلغ ۱۹۳ میلیارد به شرکت مارگارین بدهکار است. طبق تکلیف مجمع طی سال مورد گزارش شرکت مارگارین حساب های خود را از جهت ریالی و مقداری در رابطه با روغن های مورد نظر با شرکت بازرگانی دولتی ایران تطبیق داده است. در این خصوص بدهی به شرکت بازرگانی دولتی در حدود ۱۹۳ میلیارد ریال مربوط به بدهی صنعتی بهشهر است که شرکت غبشهر ۶۴ میلیارد ریال آن را در صورت های مالی خود ثبت کرده است.
بند ۲-۶- زیان ناشی از خرید و فروش دانه های روغنی داخلی به مبلغ ۲۹۷ میلیارد ریال، مطابق مقررات صادرات و واردات سال ۹۷ تحت عنوان اعتبار قابل استفاده در سال مالی بعد، در سر فصل سفارشات و پیش پرداخت ها منعکس شده است. در این خصوص نیز، مارگارین با خرید دانه های روغنی تخفیف در تعرفه واردات روغن خام گرفته است و تعرفه از ۴۰ درصد به ۲۶ درصد رسیده است. شایان ذکر است، شرکت به ازای واردات ۱۳۰ هزار تن روغن خام، ۳۵ تن دانه خریده است.
نرخ دانه روغنی در داخل ۳ هزار تومان است و این در حالی است که این نرخ در بازار خارج ۲ هزار تومان می‌باشد.
شرکت حاشیه سود ناخالص خود را در محدوده ۱۰ درصد حفظ خواهد کرد. همچنین به اندازه یک ماه و نیم نیز موجودی کالا دارد. نکته مورد توجه دیگر که در مجمع به آن اشاره شد افزایش هزینه جا به جایی پول می‌باشد که برای ترکیه حدود ۵ درصد و برای چین حدود ۱۵ درصد می‌باشد.
مارگارین در سال ۹۷ طی دو مرحله افزایش نرخ گرفته که در مرحله اول ۹ درصد و در مرحله دوم ۱۷ درصد بوده است. همچنین شرکت انتظار افزایش نرخ ۱۵-۲۰ درصدی نرخ فروش محصولات را برای بعد از ماه رمضان ۹۸ دارد. شایان ذکر است میزان تولید شرکت در سال ۹۷ معادل ۱۸۵ هزار تن بوده که برابر ۸۰ درصد ظرفیت اسمی می‌باشد.
در انتها ۵۰ ریال به ازای هر سهم تقسیم شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *