مقایسه اوره‌ای‌ها در آذر ماه

آخرین اطلاعات گزارش ماهانه چهار شرکت پتروشیمی تولیدکننده اوره و آمونیاک که در آذرماه منتشر شده، در جدول فوق منعکس شده است. جدول مقایسه ای به چهار بخش تقسیم شده که نکات مهم هر بخش را مرور می کنیم:

۱- در بخش «ترکیب درآمد فروش از ابتدای سال تا پایان آذرماه» سهم هر محصول در درآمد فروش منعکس شده است. دو شرکت پتروشیمی پردیس و کرمانشاه تنها در حوزه اوره و آمونیاک مشغول به فعالیت هستند اما پتروشیمی شیراز چند محصول دیگر نیز تولید می کند که متانول و نیترات ها مهمترین آن ها هستند. کریستال ملامین محصول دیگر پتروشیمی خراسان است.

همان طور که ملاحظه می شود، تنها این پتروشیمی پردیس است که فروش داخلی اوره به جز فروش با نرخ حمایتی ندارد. فروش اوره داخلی غیرحمایتی قیمتی نزدیک به قیمت های صادراتی دارد. بالاترین نسبت درآمد فروش اوره صادراتی به مجموع درآمد، متعلق به پتروشیمی پردیس است. پایین ترین درآمد مربوط به پتروشیمی خراسان است که بخش مهمی از اوره تولیدی این شرکت برای تولید کریستال ملامین مصرف می شود که این محصول قیمتی حدود ۶ برابر قیمت اوره صادراتی دارد.

۲- در بخش «ترکیب حجم فروش اوره از ابتدای سال تا پایان آذرماه» بدون در نظر گرفتن فروش داخلی غیرحمایتی این محصول، سهم درصدی دو بخش فروش حمایتی و صادراتی دیده می شود. دو شرکت پتروشیمی کرمانشاه و خراسان سهم بیشتری از فروش اوره خود را به بخش حمایتی تخصیص می دهند و بنابراین در صورت افزایش قیمت فروش حمایتی یا آزادسازی کامل قیمتی، این دو شرکت توان ثبت رشد سود بالاتری در مقایسه با دو شرکت پتروشیمی پردیس و شیراز را دارند.

گفتنی است شرکت های پتروشیمی اوره ساز از مسیر انجمن صنفی پتروشیمی در پی آزادسازی قیمت اوره تحویلی به وزارت کشاورزی هستند. شرکت ها برای دستیابی به این هدف هم به مصوبه دیوان عدالت اداری استناد می کنند و هم آزادسازی نرخ ارز خوراک از ابتدای مهر را علت درخواست خود می دانند. دیوان عدالت اداری مصوب کرده اوره داخلی بر مبنای ۹۵ درصد نرخ فوب خلیج فارس و در بورس کالا به فروش برسد. شرکت های فعال صنعت در صورت به ثمر نشستن تلاش ها، آثار مالی این رخداد را بر صورت های مالی خود اعلام خواهند کرد.

۳- در بخش «متوسط قیمت فروش اوره»، نرخ فروش متوسط اوره صادراتی در دو ماه آذر و آبان دیده می شود. تنها در پتروشیمی خراسان، این نرخ در آذرماه کمتر از آبان ماه ثبت شده است. با توجه به روند نزولی قیمت جهانی اوره در هفته های اخیر، احتمال کاهش نرخ های متوسط فروش صادراتی این شرکت ها در ماه های آتی وجود دارد گرچه افزایش نرخ ارز سامانه نیما می تواند این افت را پوشش دهد.

همان طور که ملاحظه می شود، متوسط نرخ صادراتی اوره به بیش از سه برابر قیمت فروش داخلی حمایتی رسیده است.

۴- در بخش «حجم فروش صادراتی اوره» مشاهده می شود فروش آذرماه دو شرکت پتروشیمی پردیس و شیراز کمتر از فروش متوسط ماهانه ماه های سپری شده از سال مالی است. این روند می تواند بازتابی از تاثیر تحریم های بین المللی باشد. فروش بیش از عدد متوسط در دو شرکت پتروشیمی دیگر اما رخدادی در جهت کاهش نگرانی ها است و احتمال می رود شرکت های صنعت بتوانند در ماه های آینده بر این مانع غلبه کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *