مقایسه بانکی‌ها در مهرماه

جدول مقایسه ای فوق، اطلاعات مربوط به درآمد تسهیلات، سود سپرده ها و آخرین سود هر سهم بانک هایی است که اطلاعات ماهانه خود را به بازار ارائه کرده اند.

چند نکته از این جدول:

۱- مقایسه ماه به ماه تفاضل درآمد تسهیلات از سود سپرده ها، تحلیلگر را به نتیجه مشخصی نمی رساند. برای نتیجه گیری به میانگین ماهانه این تفاضل در هفت ماهه نخست رجوع می کنیم و این میانگین را با میانگین تفاضل در سال ۹۶ مقایسه می کنیم تا دست کم نتیجه بهتری به دست آید.

با این مقایسه می توان دریافت به جز شش بانک پارسیان، صادرات، دی، کارآفرین، انصار و حکمت، بانک های دیگر با بهبود عملکرد روبرو شده اند. در این بین، بانک های ملت، اقتصادنوین و پست بانک موفق شده اند تفاضل منفی را به مثبت تبدیل کنند و درآمد سود تسهیلات را به بیش از هزینه سود پرداختی به سپرده ها برسانند. بانک خاورمیانه عملکرد مثبت خود را با بهبود بیشتری روبرو کرده است.

۲- سود هر سهم در تمامی بانک ها به جز کارآفرین در شش ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، بهبود نشان می دهد. بانک دی اما اطلاعات شش ماهه را منتشر نکرده است. در این بین، بانک هایی که با افزایش فاصله منفی بین سود تسهیلات و سپرده ها روبرو شده اند، از مسیرهایی چون افزایش سود سرمایه گذاری ها یا افزایش فعالیت ارزی توانسته اند سود هر سهم را بهبود دهند یا از زیان خود بکاهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *