مقایسه تایرسازان در مهرماه

در گزارش مقایسه ای فوق، چهار تایرساز حاضر در بازار سهام مورد بررسی قرار گرفته اند. مهمترین نکاتی که می توان از مقایسه فوق برداشت کرد، به این شرح است:

۱- آخرین صورت های مالی دوره ای نشان از آن دارد که دو شرکت با بهبود وضعیت و دو شرکت با افت سودآوری نسبت به دوره مشابه سال گذشته روبرو بوده اند:

پاسا: شرکت در گزارش شش ماهه با ۳۳ درصد رشد درآمد فروش روبرو بوده اما رشد ۲۳ درصدی بهای تمام شده و عدم تغییر جدی سایر هزینه ها موجب شده شرکت برخلاف مدت مشابه سال قبل، به سوددهی برسد که در این راه، شناسایی درآمد متفرقه نیز تاثیر داشته است.

پتایر: شرکت در گزارش شش ماهه با ۸ درصد رشد درآمد فروش روبرو بوده اما رشد ۶ درصدی بهای تمام شده و افت ۵ درصدی هزینه های مالی سبب شده سود خالص ۸۱ درصد رشد کند.

پکرمان: شرکت در گزارش شش ماهه با ۱۵ درصد رشد درآمد فروش روبرو بوده اما رشد ۲۲ درصدی بهای تمام شده و افزایش ۱۲۴ درصدی هزینه های مالی، کاهش ۲۴ درصدی سود هر سهم را نسبت به دوره مشابه سال گذشته رقم زده است.

پکویر: شرکت در گزارش نه ماهه با افت ۵ درصدی رشد درآمد فروش روبرو بوده اما بهای تمام شده و هزینه های عمومی و فروش هر یک تنها ۲ درصد کاهش داشته اند تا ۳۱ درصد کاهش سود خالص رخ دهد.

۲- بیشترین میزان تولید هر چهار شرکت مربوط به لاستیک است. در این میان، تنها پاسا است که لاستیک خودرو تولید نمی کند و انواع لاستیک موتورسیکلت، دوچرخه و تراکتور را تولید می کند. رشد قیمت محصول اصلی پاسا در مهرماه چشمگیرتر از سه شرکت دیگر است اما در مجموع روند قیمت فروش محصولات صنعت رو به رشد است.

۳- تنها پاسا تا پایان مهرماه سال جاری موفق شده بیش از دوره مشابه سال قبل تولید کند. سه لاستیک ساز دیگر افت تولید را تجربه کرده اند.

۴- روند رشد قیمت لاستیک در مهرماه شتاب گرفته است به عنوان مثال: در حالی که قیمت تایر پاسا در شهریورماه نسبت به پایان سال ۹۶ معادل ۳۱ درصد رشد کرده بود اما تنها رشد ماهانه مهرماه نسبت به ماه قبل ۱۷ درصد بوده است. این اعداد برای پکرمان ۱۶ و ۵ درصد است. به این ترتیب گزارش های دوره ای آینده این گروه می تواند بهبود روند سودآوری را نشان دهد چه آن که با بازگشت ثبات اقتصادی، می توان به تامین بهتر مواد اولیه و روند بهتر تولید و فروش امید بست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *