مقایسه صنعت روی در آبان ماه

آخرین گزارش عملکرد و گزارش دوره ای شرکت های فعال صنعت روی که در بازار سهام حاضر هستند، مورد مقایسه قرار گرفته است.

آخرین روند تولید، فروش و قیمت های فروش شرکت های صنعت به شکل اجمالی مورد بررسی قرار گرفته است:

فاسمین: با وجود رشد خیره کننده قیمت شمش روی در یک سال اخیر که در فاصله آبان سال جاری تا آبان سال گذشته به ۱۴۰ درصد بالغ شده اما فروش مقداری شمش روی در همین فاصله ۴۵ درصد افت داشته تا مجموع درآمد فروش شش درصد کاهش یابد. تولید شمش روی اما تنها ۱۰ درصد افت کرده است. شرکت در توضیح عملکرد ماهانه اخیر، دستورالعمل وزارت صمت را موجب اختلال در روند صادرات دانسته در حالی که اکثر فروش شرکت در بازارهای جهانی است. کاهش صادرات عامل افت درآمد فروش محسوب می شود.

فرآور: از آبان سال گذشته تا آبان امسال، قیمت شمش روی ۱۱۰ درصد افزایش یافته اما فروش مقداری شمش روی در همین فاصله ۳۳ درصد افت داشته و به همین علت، درآمد فروش تنها ۴۲ درصد رشد داشته است. تولید شمش روی تنها ۱۳ درصد افت داشته است.

فسرب: قیمت شمش سرب در فاصله آبان امسال تا آبان سال گذشته ۲۰۴ درصد رشد داشته است. شمش روی نیز رشد بیش از ۶۰ درصدی قیمت را تجربه کرده هرچند این محصول در آبان ماه فروشی ثبت نکرده است. فروش مقداری شمش سرب و روی در این فاصله به ترتیب ۱۵ و ۶۰ درصد افت کرده است. این در حالی است که تولید مقداری شمش سرب و روی به ترتیب افزایش دو درصدی و کاهش ۱۱ درصدی داشته است.

کاما: قیمت فروش شمش روی در فاصله آبان امسال تا آبان سال گذشته ۱۴۷ درصد رشد کرده اما مقدار فروش با افت ۱۱ درصدی مواجه بوده است. تولید این محصول اما افزایش ۱۴ درصدی را در این فاصله شاهد بوده است.

کبافق: شرکت روند فروش نامنظمی دارد و در آبان ماه هیچ محصولی به فروش نرسانده است. محصول اصلی شرکت «کنسانتره روی» است و در هشت ماهه نخست سال هیچ فروشی نداشته است. محصول کنسانتره سرب اما تا ماه گذشته فروش داشته و قیمت نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۰ درصد رشد دارد. شرکت در دوره شش ماهه سودی شناسایی نکرده است. علی رغم عدم فروش محصول اما تولید شرکت نسبت به سال گذشته بهبود نشان می دهد به گونه ای که کنسانتره روی و سرب تا پایان آبان ماه به ترتیب با رشد تولید ۱۱ و ۲۴ درصدی نسبت به دوره هشت ماهه نخست سال قبل مواجه بوده است.

کیمیا: شرکت کنسانتره اکسیده و سولفوره روی و سرب تولید می کند. ترکیب تولید در جدول فوق برای کنسانتره اکسیده ارائه شده چون میزان تولید کنسانتره سولفوره بسیار پایین تر است. قیمت کنسانتره اکسیده روی و سرب در دوره هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۷۹ و ۶۴ درصد رشد دارد اما میزان تولید در همین فاصله به ترتیب ۳۲ و ۷۵ درصد افت نشان می دهد. فروش نیز در همین مدت کاهش چشمگیری دارد. صعود سودآوری در دوره شش ماهه مرتبط با کاهش بهای تمام شده است.

فزرین: شرکت در دو بخش کنسانتره روی و سرب شاهد رشد ۴۴ و ۸۳ درصدی در دوره هشت ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل است. تولید کنسانتره روی در هشت ماهه رشدی ۵ درصدی داشته اما تولید کنسانتره سرب با افت ۶۷ درصدی همراه است. صعود سودآوری در دوره شش ماهه با کاهش بهای تمام شده مرتبط است.

زنگان: روی پودری و آهک هیدراته دو محصول پرفروش شرکت است. شرکت در آبان ماه فروش روی پودری نداشته که علت آن را عدم تحویل سهمیه فصل پاییز توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرده است. گویا در آذرماه این سهمیه تحویل خواهد شد. شرکت نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیر تولید روی پودری و افزایش تولید آهک هیدراته را شاهد است. رشد پرشتاب تر درآمد فروش نسبت به رشد بهای تمام شده، سبب شده عملکرد شش ماهه با سودآوری همراه شود در حالی که در دوره مشابه سال قبل زیان شناسایی شده بود.

با ترکیب مطالب ذکر شده در باب عملکرد شرکت ها و ارقام جدول فوق، به نتایجی می توان دست یافت:

۱- «رشد قابل توجه قیمت فروش» آن هم در شرایطی که قیمت جهانی فلز روی در یک سال اخیر با افت روبرو بوده، نشان از تاثیر بی چون و چرای افزایش نرخ ارز دارد. سه شرکت تولیدکننده شمش در آبان ماه با رشد خوب قیمت فروش روبرو بوده اند و چنین روندی در تولیدکنندگان کنسانتره نیز مشهود است.
۲- شرکت ها روند فروش مناسبی در هشت ماهه سال جاری نداشته اند که می تواند دو علت داشته باشد: نخست آن که، بخشنامه های صادراتی مانعی در جهت فروش ایجاد کرده باشد (همانند آن چه فاسمین اذعان کرده است) و دوم آن که، شرکت ها درصدد بوده اند پس از تثبیت نرخ سامانه نیما به عنوان نرخ مبنای عرضه در بورس کالا و بازار صادراتی، فروش را شدت بخشند. در صورتی که ادعای دوم صحت داشته باشد، عملکرد بهتر شرکت ها در سودآوری در نیمه دوم سال مورد انتظار خواهد بود.
۳- در مجموع روند تولید اکثر شرکت ها بهتر از روند فروش در دوره هشت ماهه بوده و این مسئله نیز بر شائبه انتظار برای بهبود قیمت های فروش می افزاید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *