مقایسه قندی ها در آذر ماه

عملکرد آذرماه ۱۳ نماد فعال صنعت قند و شکر در بازار سهام در جدول فوق مورد مقایسه قرار گرفته است. این مقایسه، چند نکته مهم را به دست می دهد:

۱- بیش از ۸۰ درصد درآمد فروش اکثر شرکت های گروه متعلق به فروش شکر چغندری است. تنها قمرو است که سهم فروش شکر خام تصفیه شده بیش از شکر حاصل از چغندر است.

با توجه به کنترل دولتی بر قیمت فروش شکر و آزاد بودن تعیین قیمت فروش تفاله و ملاس که طبق اطلاعات به دست آمده، به ترتیب حدود دو و سه برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قیمت داشته اند، سهم بیشتر تفاله در ترکیب فروش، می تواند رشد سود پرشتاب تر شرکت ها را موجب شود. قشیر، قشرین و قثابت سهم بیشتری از فروش را به تفاله اختصاص داده اند.

۲- در صورتی که صعود جزئی میزان تولید شکر چغندری قنیشا و قپیرا را نادیده بگیریم، شرکت های گروه نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد تولید کمتری بوده اند. از دلایل این موضوع می تواند کم آبی باشد چون بیشترین افت تولید به ترتیب متعلق به قشرین، قلرست، قشیر، قثابت و قمرو است که چهار شرکت از این جمع در مناطق خراسان و فارس واقع شده اند.

۳- علی رغم افت تولید اما فروش شرکت ها نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قابل توجهی دارد. به نظر می رسد اعلام به موقع قیمت فروش شکر موجب این رشد فروش شده است. قشرین و قشیر البته با افت فروش روبرو هستند که این اتفاق می تواند با افت تولید قابل توجه دو شرکت مرتبط باشد.

۴- قیمت فروش شکر چغندری اکثر شرکت ها در آذرماه امسال حدود سه هزار تومان برای هر کیلوگرم بوده است. میزان رشد قیمت فروش شکر در مقایسه با سال گذشته، کمتر از نرخ تورم است. قصفها و قزوین بهترین قیمت فروش شکر و قشرین پایین ترین قیمت فروش را در اختیار دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *