نگاهی به عرضه اولیه مادیرا

نگاهی به مهمترین نکات شرکت «صنایع ماشین های اداری ایران» که در آستانه عرضه اولیه قرار دارد:

*** شرکت تحت نام پارس برد به صورت سهام خاص در سال ۱۳۶۵ تاسیس شده و به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۷۳ به نام فعلی تغییر نام داده و در سال ۱۳۸۳ به شرکت سهامی عام تبدیل شده است.
شرکت از سال ۱۳۷۲ شروع به تولید بردهای الکترونیک کرده و در شهریورماه ۱۳۷۴ خطوط تولید مانیتور تحت لیسانس ال جی را به بهره برداری رسانده است. شرکت از سال ۱۳۸۶ با معرفی برند ایکس ویژن وارد صنعت تلویزیون شده و هم اکنون موفق به اخذ نمایندگی تی سی ال شده که یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان تلویزیون در دنیا است.
شرکت در صنایع ماشین های اداری و الکترونیک، بزرگ ترین شرکت در نوع خود در سطح خاورمیانه است. شرکت کاملا خصوصی است و به هیچ سازمان یا گروهی وابستگی مالی یا سیاسی ندارد.

*** شرکت تاکنون با بهره گیری از روش های مختلف فروش، موفق به فروش بیش از دو میلیون دستگاه گیرنده دیجیتال ایکس ویژن، بیش از ۱۰ میلیون دستگاه مانیتور و نزدیک به ۶۰۰ هزار دستگاه تلویزیون و انواع تجهیزات کامپیوتری شده است.

*** شرکت کسب ۲۴ درصد از بازار تلویزیون را هدف گذاری کرده به این ترتیب که برند ایکس ویژن ۱۶ درصد سهم بازار و تی سی ال ۸ درصد بازار را تصاحب کنند.

*** شرکت در حال حاضر ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه دارد که به طور تقریبی چهار شخص حقیقی از دو خانواده نسیری امیری و امیری کل سهام را در اختیار دارند.

*** صنایع ماشین های اداری ایران در نظر دارد علاوه بر افزایش سهم بازار تلویزیون خود به ۲۴ درصد به عنوان بازیگر سوم این بازار، وارد حوزه لوازم خانگی نیز شود و تولید داخل کالاها را جایگزین فروش کالاهای ساخته شده کند تا بتواند با قیمت مناسب تری در بازار حضور یابد.
*** هزینه مواد اولیه شرکت به ارز وابسته است اما افزایش قیمت فروش محصولات، رشد هزینه مواد را جبران می کند در حالی که تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار فروش چشم گیر نیست.

*** شرکت از سال ۱۳۹۶ اقدام به فروش ماشین لباسشویی و یخچال کرد که با توجه به استقبال گسترده بازار، اقدام به راه اندازی خطوط تولید این دو محصول خواهد کرد. روند این پروژه ها به این شکل است:

پیشرفت فیزیکی فاز اول ساختمان حدود ۳۵ درصد است. ادامه مراحل پیشرفت پروژه به این شرح است:

هزینه اجرای پروژه های فوق در سال جاری ۴۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و در سال آینده ۷۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.
در مجموع پروژه راه اندازی خطوط تولید یخچال و ماشین لباسشویی تا پایان شهریورماه گذشته ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی شده تا پایان سال به پیشرفت ۸۰ درصدی برسد. فاز اول خط تولید ماشین لباسشویی در بهمن ۹۷ و فاز دوم تولید اس کی دی یخچال خرداد ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

*** اهداف کوتاه مدت و بلندمدت به این شرح است:

 

 

*** نحوه قیمت گذاری محصولات شرکت مطابق ضوابط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بنا بر شرایط بازار است.

*** شرکت چهار ریسک مهم خود را «نوسان های نرخ ارز»، «کاهش قدرت خرید مصرف کننده»، «حرکت های تهاجمی رقبا» و «افزایش هزینه ها با توجه به سیاست های افزایش حقوق کارگران دولت» عنوان کرده است.

شرکت در باب دو ریسک نخست معتقد است که بازار تلویزیون و مانیتور از نظر تعدادی ۵ درصد تغییر می کند اما از نظر ریالی با توجه به افزایش قیمت محصول، تغییر محسوسی نخواهد کرد. محیط کار رقابتی است و شرکت در شرایط کنونی می تواند در عوض فروش تلویزیون های سایز بالا، مدل های سایز پایین تر را بفروشد. شرکت در باب قیمت گذاری، آماده تغییر ناگهانی قیمت رقبا است و به علت عقب بودن بازار ایران نسبت به جهان، همیشه آماده سازگاری با بازارهای جهانی است.
شرکت با افزایش بهره وری و بهینه سازی هزینه ها همواره سودآور بوده و در برابر هزینه های رو به افزایش نیروی انسانی نیز در همین مسیر حرکت خواهد کرد.

*** شرکت منابع مالی خود را از طریق فروش محصولات و خدمات حاصل از فروش تامین می کند. تسهیلات مالی در پایان شهریور ۹۶ برابر با ۵۳۴ میلیارد ریال بوده که در پایان شهریور امسال به ۶۵۶ میلیارد ریال رسیده است. افزایش تسهیلات به علت راه اندازی خطوط تولید جدید است.

*** آخرین ترازنامه شرکت به این ترتیب است:

 

*** درآمدهای عملیاتی تا پایان دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ معادل ۶۳ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. نیمی از این افزایش مربوط به جام جهانی است. شرکت رشد بیش از این را برای نیمه دوم سال پیش بینی می کند.
بهای تمام شده فروش اما در این مدت ۲۸ درصد افزایش داشته که رشد تعدادی تولید محصول و افزایش نرخ مواد مصرفی دلایل اصلی این موضوع است. هزینه های فروش، عمومی و اداری معادل ۶۳ درصد و هزینه های مالی حدود دو برابر افزایش یافته است. عمده هزینه های غیرعملیاتی شامل سود سپرده های بانکی است که ۱۲ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد دارد. سود عملیاتی در سال جاری حدود سه برابر شده است.
سود هر سهم در پایان شهریور سال جاری به ۲۵۱ ریال رسیده در حالی که در دوره شش ماهه پارسال ۷۴ ریال بوده است.

پیش بینی می شود درآمدهای عملیاتی امسال به این شرح باشد:

 

 

*** نسبت های مالی شرکت با تحول مثبت در نیمه نخست سال جاری روبرو شده در حالی که بهترین رشد مربوط به نسبت های سودآوری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *