وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

امروز بورس تهران دو نیمه کاملا متفاوتی را تجربه کرد. در نیمه اول که از ابتدای روز معاملاتی تا نزدیکی های ساعت ۱۰ به طور کشید به دلایل متعدد از جمله عدم معرفی بسته ارزی دولت(که قرار بود تا امروز رونمایی شود)، نزدیکی به ۱۵مرداد(آغاز اولین فاز تحریم ها) و رسیدن برخی از قیمت ها به سطوح مقاومتی(با اینکه عبور از این سطوح در شرایط رونق معاملاتی ممکن به نظر می رسد)افت قیمتی نمادهای مهمی مانند فولاد، فملی و برخی دیگر از نمادهای مهم و تاثیر گذار، موجب افت شاخص بورس(کاهش بیش از۳۵۱ واحدی)شد. با این حال با بازگشایی نمادهای مهم و تاثیرگذار گروه پتروشیمی(مانند جم، پارس، شاراک)که به دلیل رشد قیمتی ۲۰درصدی در چند روز متوالی متوقف شده بودند و نیز استقبال معامله گران از این نمادها، به یکباره شاخص با رشد همراه شد و به دنبال آن روند معاملاتی برخی از نمادها بهبود یافت. به این ترتیب در نهایت شاخص کل با رشد ۴۰۱٫۵ واحدی(۰٫۳درصدی) توانست به ۱۲۴،۳۵۲٫۸ واحدی برسد و رکود جدیدی در این زمینه به ثبت برسد.

نگاهی به سایر شاخص های منتخب نشان می دهد شاخص کل و قیمت هم وزن نیز به دلیل افت قیمتی در بسیاری از نمادهای متوسط و کوچک با افت همراه شدند. با این حال شاخص بازار دوم به لطف رشد قیمتی مناسب در نمادهایی مانند جم، بفجر، پارس، فارس، شتران و نیز اغلب نماد گروه قندی با رشد ۱٫۱درصدی شاخص، بیشترین رشد را از آن خود کرد.
نگاهی به آمار معاملات نشان می دهد در مجموع بیش از ۱٫۹۶ میلیارد برگ سهم، حق تقدم و سایر اوراق بهادار به ارزش تقریبی ۷۰۸ میلیارد تومان دست به دست شد که نشان می دهد امروز نیز شاهد ورود نقدینگی به بازار بورس بودیم. نگاهی جزیی تر نشان می دهد در این روز معاملات بلوکی فملی به تعداد ۲۱۳٫۸ میلیون برگ سهم، معاملات ۱۱۹ میلیونی شاراک و نیز معاملات ۱۱۶ میلیونی فولاد بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که معاملات ۱۱۴ میلیونی در نماد تاپیکو و نیز معاملات ۱۰۰ میلیونی در نماد فملی از جمله معاملات بالای ۱۰۰میلیون امروز به حساب می آیند. از طرف دیگر معاملات پارس، معاملات بلوکی فملی و نیز معاملات سهام شاراک و فولاد بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

همانگونه که عنوان گردید گروه پتروشیمی بیشترین نقش را در زمینه رشد شاخص ایفاء کرد به طوریکه نمادهای پارس، جم، فارس و شاراک و مبین در مجموع بیش از ۶۰۰ واحد موجب رشد شاخص شدند. البته نمادهای پالایشی نظیر پارسان و شتران نیز در این رشد شاخص نقش بسزایی ایفاء کردند. نماد مبین در حالی مورد استقبال خریداران قرار گرفت که در تیز ماه توانست به فروشی معادل ۴۱۳ میلیارد تومان دست یابد که بیش از ۲۷درصد رشد را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می دهد. این در حالی است که این شرکت نرخ فروش محصولات خود را بر اساس دلار ۴۳۶۵تومانی قرار داده که به نظر می رسد با آزادسازی نرخ ارز، شرایط این شرکت نیز بهبود قابل توجه ای پیدا کند. با این معاملات منفی و پرحجم در نمادهای شپدیس، وامید، ومعادن، فولاد و کگل مانع از رشد بیشتر شاخص در این روز شدند.

امروز نماد پارس نیز که به دلیل رشد قیمتی ۲۰درصدی در چند روز متوالی متوقف شده بود بازگشایی شد و توانست بیش از ۴ درصد رشد قیمتی را تجربه کند و در صدر جدول نمادهای پربیینده بورس تهران قرار گرفت. با این حال با توجه رشد بیشتر قیمت ها در دقایق پایانی، به نظر می رسد این نماد فردا نیز معاملات مثبتی را تجربه کند. هر چند که به نظر می رسد رشد قیمتی جالب توجه این نماد(با در نظر گفتن سود عملیاتی تقسیمی در مجمع عمومی سالیانه)، قیمت ها را به سطوح مقاومتی نزدیک کرده است و به زودی شاهد افزایش عرضه ها خواهیم بود. نماد فولاد نیز هر چند در ساعات اولیه معاملاتی معاملات منفی را تجربه کرد اما به تدریج با رشد تقاضا مواجه شد و در نهایت آخرین قیمت معاملاتی آن نه تنها مثبت شد بلکه ۱٫۴درصد بالاتر از قیمت پایانی روز قبل بود. نماد خساپا که در روز سه شنبه هفته گذشته و در اوج هیجانات بازار(ناشی از انتشار اخبار تغییر سیاست های ارزی دولت)با رشد تقاضا و ایجاد صف خرید مواجه شده بود، در روز چهارشنبه و شنبه هفته جاری با افت قیمت مواجه شد. به این ترتیب همانگونه که در گزارشات قبل نیز تاکید گردید این گروه با دلایل متعدد پتانسیل چندانی برای رشد نداشته و در صورت بازگشت رونق به گروه فلزات اساسی، پتروشیمی ها و معدنی ها، با فشار عرضه های بیشتری مواجه خواهند شد.
در خاتمه جدول نمادهای پربیننده بورس آورده شده است.

امروز نماد شاراک که به دلیل رشد۲۰درصدی در ۴ روز متوالی متوقف شده بود؛ بازگشایی شد که با توجه به تاثیرپذیری بالا از سیاست های جدید ارزی دولت و احتمال رشد سودآوری، بازگشایی شد و با استقبال خریداران مواجه شد و در نهایت قیمت پایانی آن رشد ۹٫۱درصدی را تجربه کرد. نماد بفجر نیز از جمله نمادهای پربازده امروز بود. اطلاعیه شفاف سازی این شرکت حکایت از تسویه بدهی ۵۵ میلیون یورویی به نرخ ۵۱،۶۸۶ريال دارد که این امر تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های تامین مالی شرکت خواهد داشت که به این ترتیب پس از بازگشایی نماد، شاهد رشد قیمت پایانی آن تا ۸٫۶ درصد بالاتر از قیمت پایانی روز توقف بودیم. نماد کاما نیز که به دلیل رشد قیمتی ۲۰درصدی در چند روز متوالی متوقف شده بود بازگشایی شد که با توجه به مندرجات شفاف سازی(که در جدول زیر به طور خلاصه آورده شده است)، پیش بینی رشد سودآوری شرکت بسیار محتمل به نظر می رسد، با رشد تقاضا مواجه شد و در نهایت قیمت پایانی آن ۵٫۴درصد بالاتر از قیمت پایانی روز توقف نماد بود.

شرح نرخ فعلی-ريال نرخ متوسط سه ماهه اول ۹۷-ريال آخرین پیش بینی سال ۱۳۹۷-ريال نرخ متوسط سال ۹۶-ريال
نرخ برابری ارز(دلار-ريال) ۴۴،۰۹۰ ۴۲،۵۴۸ ۴۳،۵۸۰ ۴۱،۶۹۰
نرخ LME سولفور روی-دلار ۲،۶۲۸ ۳،۱۴۶ ۲،۶۰۰ ۳،۰۴۳
نرخ LME سولفور روی-دلار ۲،۱۱۵ ۲،۳۸۵ ۲،۲۰۰ ۲،۳۷۷

در خاتمه جدول بیشترین افزایش و کاهش قیمت نمادهای بورس تهران آورده شده است.