وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

امروز نیز شاهد رشد چشمگیر و قابل توجه ۴۰۹۴ واحدی شاخص بورس و رسیدن به ۱۲۸،۴۴۸ واحدی(که یک رکورد تاریخی محسوب می شود) بودیم. این رشد فزاینده شاخص بورس، مرهون رشد مناسب قیمتی در اغلب نمادهای فلزات اساسی و معدنی، فرآورده های نفتی و گروه شیمیایی(علی الخصوص پتروشیمی ها) بود که آنرا می‌توان به پیش بینی رشد سودآوری این دسته از شرکت ها(علی الخصوص پتروشیمیایی ها)ناشی از راه اندازی بازار ثانویه(و در نتیجه رشد قیمت تسعیر ارز ناشی از صادرات فروش محصولات)منتسب دانست.
نگاهی به شاخص های منتخب نشان می دهد در این روز تمامی شاخص های منتخب با رشد همراه شدند که شاخص بازار اول با رشد ۳٫۳درصدی بیشترین رشد را از آن خود کرد که در نتیجه رشد قیمتی در نمادهای مهم این بازار از جمله فولاد، فملی، کگل، کچاد، کرماشا و فخوز به وجود آمد. البته شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۰۰٫۴ واحدی مواجه شد که مطابق با شکل زیر، در اواسط این روز معاملاتی و با رشد عرضه ها در نمادهای کوچک و متوسط از شتاب رشد آن کاسته شد.

نگاهی به آمارها نشان می دهند امروز نیز شاهد رشد حجم و ارزش معاملات بودیم که با توجه به بالا بودن چشمگیر حجم معاملات، می‌توان آن را مرتبط با ورود نقدینگی جدید به بورس دانست. آمارها نشان می دهند در این روز بالغ بر ۲٫۸میلیارد برگ سهم، حق تقدم و سایر اوراق بهادار به ارزش تقریبی ۹۶۵٫۷میلیارد تومان دادوستد شد که ۴۲٫۹ و ۳۶٫۵درصد بیشتر از مقادیر روز گذشته بودند.
امروز معاملات فولاد بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. معاملات فملی و تاپیکو با حجمی بالغ بر ۱۹۳ و ۱۸۶میلیون برگ سهم در رده های بعدی جدول بیشترین حجم معاملات قرار گرفتند. از طرف دیگر ارزش معاملات پارس، فملی و شپنا، پس از فولاد ارزشمندترین معاملات امروز بودند.

آمارها نشان می دهند نمادهای فارس، فولاد، فملی و پارس بیشترین نقش را در رشد امروز شاخص داشتند. نگاهی به جدول تاثیر در شاخص نشان می دهد هفت نماد برتر توانستند بیش از ۲۰۱۷ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بگذارند که نشان دهنده نقش رشد قیمتی نمادهای شاخص ساز در این زمینه بود. با این حال معاملات منفی در نمادهایی مانند تیپیکو، آپ، وخاور و بترانس بیشترین ممانعت را از رشد بیشتر شاخص در این روز داشتند.

امروز نماد فولاد در صدر جدول نمادهای پربیننده بورس تهران قرار گرفت. نماد خساپا نیز در حالی در رده دوم این جدول قرار گرفت که با توجه به بهبود نسبی فضای معاملاتی با رشد ۱٫۴درصدی قیمت پایانی مواجه شد. نماد خودرو از جمله نمادهای اصلی گروه خودروسازان بود که از ابتدای امروز( با توجه به فشار فروش) روند منفی به خود گرفت اما در دقابق پایانی و با تداوم سبزپوشی سایپا توانست با رشد تقاضا مواجه شود به طوریکه آخرین قیمت معاملاتی آن تا ۰٫۴درصد بالاتر از قیمت پایانی روز قبل بیشتر بود. در خاتمه جدول نمادهای پربیینده بورس تهران آورده شده است.

نگاهی به وضعیت معاملات گروه های مهم بورس تهران
-امروز شاخص گروه کانه های فلزی با رشد ۴٫۵درصدی مواجه شد و به روند رو به رشد خود ادامه داد. این رشد را می توان به رشد قیمتی مناسب در اغلب نمادهایش نظیر کچاد، کگل و نیز ومعادن نسبت داد. کروی تنها نماد این گروه بود که بر اثر فشار فروش ساعت پایانی امروز، قیمت آخرین معاملاتش منفی شد و به ۲٫۷درصد پایینتر از قیمت پایانی روز قبل افت کرد. این در حالی است که شرکت های اصلی زیر مجموعه این هلدینگ معدنی(نمادهای فاسمین و فرآور)تا استقبال خریداران مواجه شده بودند و در صف خرید معامله می شدند.
-گروه فرآورده های نفتی نیز با رشد شاخصی معادل۴٫۳درصد یکی از محرک های شاخص های بورس تهران در این روز بود. آمارها نشان می دهند به دلیل استقبال معامله گران از تغییر سیاست ارزی دولت(که در صورت تصویب تاثیر بسزایی در رشد سودآوری شرکت های صادرات محور خواهد داشت) تمام نمادهای این گروه با رشد قیمتی مواجه شدند. با این حال به دلیل رشد طولانی قیمت اغلب نمادها-که به نظر می رسد متناسب با بهترین سناریوی مورد انتظار بازار(امکان عرضه تمام ارز حاصل از صادرات محصولات در بازار ثانویه) بوده است که میتواند رخ ندهد- توصیه می شود خریداران با دقت و احتیاط بیشتر نسبت به خرید نمادهای این گروه اقدام نمایند. به طور مثال نماد شبریز که در ۲۷ تیر ماه در حوالی قیمتی ۷۷۰ تومان دادوستد می شد، امروز قیمت ها به ۱۲۴۴ تومان رسید و به این ترتیب در کمتر از ۲۰ روز ، رشد قیمتی ۶۱درصدی را تجربه کرد.
-گروه فلزات اساسی که ماه هاست نقش لیدر اصلی بازار بورس را ایفا میکند، امروز نیز به مدد وضعیت بنیادی مناسب نمادهای مهم و اثرگذارش(مانند فولاد، فملی، فخوز و…) و نیز بهبود سودآوریشان در نتیجه امکان عرضه ارز صادراتی در بازار ثانویه، با رشد شاخص ۴٫۵درصدی مواجه شد. به نظر می رسد این روند رو به رشد در روزهای آینده نیز ادامه یابد.
-گروه شیمیایی نیز به مدد نمادهای پتروشیمیایی خود توانست رشد شاخصی معادل ۴٫۸درصد را تجربه کند. نمادها پتروشیمی نیز به مدد رشد قیمت محصولات داخلی خود و نیز بهبود وضعیت تسعیر ارزی ناشی از فروش محصولات صادراتی خود(در صورت تغییر سیاست ارزی دولت) که در نتیجه احتمال تعدیل مثبت سودآوری را تقویت می نماید، از جمله گروه های پرطرفدار امروز(و دو هفته اخیر)بود.
-گروه خودرویی نیز به مدد رشد قیمتی در نمادهای خساپا، خزامیا و گروه بهمن و برخی از قطعه سازان خود- مانند خاهن(که معاملاتش با رشد تقاضا به صف خرید منتهی شد) و خکمک(که رشد تقاضا در دقایق پایانی معاملاتی کاملا مشهود بود) – توانست با رشد ۰٫۵درصدی شاخص مواجه شود. با این حال همانگونه که در گزارشات قبل نیز به دفعات مشکلات این گروه تبیین شده بود، نمی توان انتظار رشد معنادار قیمتی در این گروه(علی الخصوص نمادهای خودرویی)داشت.

نماد فسپا که در روز گذشته به دلیل رشد قیمتی بالای ۲۰درصد(در چند روز متوالی)متوقف شده بود، امروز بازگشایی شد و با استقبال خوب خریداران مواجه شد به طوریکه قیمت ها بیش از ۹درصد رشد از خود نشان داد. این شرکت که عملکرد بسیار مناسبی داشته، توانسته بخش عمده ای از بودجه خود را محقق کند و لذا پیش بینی تعدیل مثبت سودآوری دور از ذهن نیست.
در خاتمه جدول بیشترین افزایش و کاهش قیمت نمادهای بورس تهران آورده شده است.