وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

بازار امروز شروع و پایانی متفاوت داشت. صعود نمادهای مطرح در صنایع پیمانکاری، پالایش و فلزی در دقایق نخست، رکوردشکنی شاخص کل و ورود به کانال ۱۳۸ هزار واحد را موجب شد. اما این وضعیت دوامی نداشت و بازاری که در ابتدا با رشد هزار واحدی همراه بود در انتها با کاهش بیش از ۵۰۰ واحد به کار خود خاتمه داد. شاید شروع بازار را بتوان به برخی تحولات جهانی نسبت داد اما پایان همسو با جدیدترین رخدادها در صنعت پتروشیمی بود.

بازارهای جهانی در هفته گذشته نسبت به تحولات سیاسی و اقتصادی آمریکا واکنش نشان دادند. یک مرحله دیگر افزایش نرخ بهره و ابراز نارضایتی جدی دونالد ترامپ، بازارها را نگران دخالت سیاسی در وظایف بانک مرکزی این کشور کرد و ضمن افت ارزش شاخص کل، قیمت نفت و مواد خام را افزایش داد. اقبال ویژه به نمادهای پالایشی و نمادهای وابسته به دو صنعت آلومینیوم و روی می تواند ناشی از تحولات جهانی باشد. در سوی دیگر اما گروه پتروشیمی نگران یک گزارش ماهانه بود که از سوی پتروشیمی خارک به بازار ارسال شد.
از جمله نماد های پربیننده می‌توان به خساپا، پارس و فولاد اشاره کرد که در ادامه به دلیل توجه بازار به این نماد ها خواهیم پرداخت.

شخارک در گزارش عملکرد ماهانه مرداد از عدم فروش محصولات مرتبط با ال پی جی خبر داد. این اتفاق گرچه با توضیح خاصی همراه نبود اما بازار را نگران آن کرد که شاید آغاز تحریم های بین المللی موجب شده مشتریان خارجی خرید خود از یک واحد پتروشیمی را متوقف کرده باشند. این رویداد به بازار سهام پتروشیمی تسری یافت و نه تنها شخارک را با صف فروش روبرو کرد که به فشار سنگین فروش بر نمادهای پتروشیمی به خصوص پارس، شفن و زاگرس منجر شد. بازار نسبت به قیمت فروش ماهانه متانول شخارک که تغییری در مرداد نسبت به ماه قبل نداشت، نیز واکنش منفی داشت چون با توجه به گشایش بازار ثانویه ارز، این رویداد چندان توجیه پذیر نمی نمود. به هر ترتیب، باید منتظر واکنش مقام های رسمی صنعت پتروشیمی نسبت به تحولات امروز بود تا صحت و سقم نگرانی بازار مشخص شود.
گروه فلزات اما با شروع مثبت نمادهای مرتبط با صنایع فلزات رنگین همراه بود. هر قدر صف های خرید وابسته به دو صنعت روی و آلومینیوم بادوام بود، فملی شروع مثبت را با افتی سنگین و پایانی پرعرضه تعویض کرد و شروع و پایانی هم رنگ با تغییرات شاخص کل داشت. عدم تغییر وضعیت عرضه ها در بورس کالا نیز به رویگردانی سهامداران دو صنعت فولاد و سنگ آهن منجر شد و این نمادها در روند شاخص اثر جدی گذاشتند. به شکلی که نماد‌های پارس، فولاد،کگل و فملی در مجموع بیش از ۷۵۰ واحد اثر منفی بر شاخص کل گذاشتند.

گروه پالایش نیز علی رغم شروع مثبت، در ادامه با صنایع دلاری همراه شد و با فزونی عرضه ها روبرو شد.
گروه پیمانکاری شاهد غلبه رمپنا بر عرضه های انبوه و تشکیل صف خرید سنگین و باثبات نماد بود در حالی که حفاری روز را با صف خرید سپری کرد. بازگشایی فاراک با رشد ۱۰ درصدی قیمت، مانع تشکیل صف خرید پرحجم دوباره نبود. در میان نمادهای سرمایه گذاری، نمادهایی چون ونیکی، واتی و ونفت صف های خرید پرحجم داشتند. بازار فرابورس شاهد صف خرید نمادهایی چون شغدیر، حریل، سمگا، زشگزا و چکاپا بود که گزارش فوق العاده ماهانه چکاپا، علت صف خرید این نماد بود.
بازار روزهای آینده ضمن آن که نگران تسویه اعتباری پایان سال مالی کارگزاری ها خواهد بود، تحولات ارزی را نیز زیرنظر خواهد گرفت تا بالاخره مشخص شود مقام های دولتی به عرضه های بورس کالا بر مبنای ارز بازار ثانویه تن خواهند داد یا خیر؟ تحولات امروز نیز نشان داد بازار می باید تحریم ها را نیز به جمع دغدغه های خود بیافزاید.
با توجه به اتفاقاتی که طی بازار رخ داد بیشترین ارزش معاملات مربوط به پارس، فولاد و شبریز بوده، همچنین بیشترین حجم معاملات نیز مربوط به خساپا، خپارس و فملی بوده است.