تحلیل بنیادی شرکت فروشگاه­های زنجیره­ ای افق کوروش

معرفی

شرکت فروشگاه­های زنجیره­ای افق کوروش در سال ۱۳۸۸ تاسیس شد و در سال ۱۳۹۷ به شرکت سهامی عام تبدیل گردید. شرکت در زمینه تاسیس و راه اندازی فروشگاه­ های زنجیره­ای خرده­فروشی و نیز در حوزه تجارت الکترونیک و حضور در بازار­های مجازی فعالیت دارد. شرکت فروشگاه­های زنجیره ای افق کوروش (سهامی عام) علاوه بر مدیریت فروشگاه­ها، مدیریت زنجیره تامین خود را نیز عهده­دار است و پس از تحویل کالاها از تامین­کنندگان و انباشت آنها در انبارهای تحت سرپرستی خود براساس تحلیل­های مستمر فروش و موجودی فروشگاه­ها، موجودی مطلوب در شعب تامین می­گردد.

ترکیب سهامداران

سهامدار عمده شرکت افق، شرکت گروه مدیریت صنعت خرده فروشی کوروش با مالکیت ۸۵ درصدی می­باشد.

فروش شرکت

مقدار فروش شرکت تابعی از تعداد شعب در هر دوره و مقدار فروش هر شعبه می­باشد. رشد مقدار فروش شرکت در سال های ابتدایی خود ( سال های  ۹۵ و ۹۶ ) به ترتیب ۱۳۵% و ۵۹% بوده که پس از رشد سهم بازار شرکت و رسیدن به بلوغ نسبی به ۲۴% در سال ۹۷ رسیده است. پیش بینی می­شود با افزوده شدن ۳۰۰ شعبه در سال ۹۸، مقدار فروش شرکت ۱۸% افزایش یابد.

شرکت در سال ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۹۰۳ و ۱۳۵۷ شعبه داشته است. پیش بینی می­شود در پایان سال ۹۸ تعداد شعب فعال به ۱۸۳۹ عدد افزایش یابد.

مقایسه با رقبا در شهر­های پرجمعیت:

شرکت افق کوروش در مقایسه با سایر رقبا بیشترین تعداد شعب در شهرهای مختلف کشور را دارا می­باشد. نزدیک ترین رقیب به شرکت افق کوروش از نظر تعداد شعب ، فروشگاه­های زنجیره­ای جانبو می­باشد. مزیت نسبی این شرکت نسبت به رقبا تعداد شعب بالا در شهرهای با جمعیت پایین می­باشد.

مطابق نمودار فوق روند افزایش نرخ محصولات و مواد مصرفی با شیب یکسانی حرکت می­کنند. پیش­بینی می­شود این روند در سال­های آتی نیز ادامه داشته باشد. پیش­بینی می­شود در ۶ ماهه پایانی ۹۸، افزایش نرخ صورت نگیرد.

۹۴%  درآمد عملیاتی شرکت مربوط به سه محصول خوراکی، پروتئینی و مواد شوینده می­باشد.

درآمد عملیاتی شرکت در سال گذشته، ۵۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. با توجه به برآورد تعداد شعب، مقدار فروش و نرخ فروش در پایان سال ۹۸، درآمد عملیاتی شرکت ۸۴۰۰ میلیارد تومان پیش بینی می­شود.

حاشیه سود ناخالص و خالص شرکت در سال­های ۹۷ به ترتیب ۱۸% و ۶% بوده است. در ۶ ماهه ابتدای ۹۸ نیز به ترتیب ۱۸% و ۴% گزارش شده است. علت کاهش حاشیه سود خالص نسبت به حاشیه سود ناخالص، سهم بالای هزینه های اداری، عمومی و فروش می­باشد.

۴۸% از این هزینه­ها مربوط به حقوق و دستمزد می­باشد که با افزایش تعداد کارکنان شعب و افزایش دستمزدها رشد می­کند. ۳۰% مربوط به هزینه­اجاره فروشگاه­های شرکت می­باشد. لازم به ذکر است، یکی از مهم­ترین ریسک­های شرکت افزایش نرخ اجاره بها ساختمان می­باشد.

مفروضات

صورت سود و زیان:

با توجه به مفروضات فوق، از جمله افزایش ۱۵۰ شعبه در شش ماهه دوم۹۸، افزایش ۲۰% در نرخ اجاره بها، سود هر سهم برای سال­های ۹۸ و ۹۸،  به ترتیب ۵۲۵ و ۸۴۶ تومان برآورد می­شود.

تحلیل حساسیت

به ازای هر ۱۰% افزایش در نرخ محصولات، سود هر سهم ۶۹ تومان (  ۱۳% ) افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است به ازای افزایش هر ۱۰۰ شعبه، سود هر سهم، ۲۷ تومان افزایش خواهد یافت.