بررسی شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در آستانه عرضه اولیه

نماد سهم بجهرم قیمت عرضه سهم (ریال) ۱۹۹۰-۱۹۰۰
حداکثر سهم هر کد ۲۴۰۰ تعداد سهام قابل عرضه(میلیون) ۱۲۰۷
EPS 96 ۱۴ EPS 97 ۱۷
DPS 96 ۰ DPS 97 ۲
درصد تقسیم سود ۹۶ ۰% درصد تقسیم سود۹۷ ۱۲%
سرمایه
(میلیارد تومان)
۲,۴۱۴ سود انباشته (میلیارد تومان) ۲۰۲

معرفی:

نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم با ظرفیت اسمی ۱۴۴۰ مگاوات در کیلومتر ۲۷ جاده جهرم به شیراز، در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار واقع شده است. این نیروگاه شامل ۶ واحد گازی V۹۴-۲ هریک به ظرفیت ۱۵۹ مگاوات ، که در حال حاضر همه آنها در حال بهره برداری بوده و سه واحد بخار هریک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات که واحد اول بخار در فروردین ۹۷ و واحد دوم بخار در اردیبهشت ۹۸ به شبکه سراسری برق کشور متصل و در حال بهره برداری است، می باشد. همچنین بنا بر برنامه زمان بندی ، پیش بینی میشود واحد سوم بخار تا پایان سال ۹۸ تکمیل و قبل از پیک مصرف سال ۹۹ مورد بهره برداری و تولید تجاری برق قرار گیرد.

۱-بخش گازی :

بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم شامل ۶ توربین مدل V۹۴.۲ هر یک به ظرفیت اسمی ۱۵۹ مگاوات می باشد. این بخش با همت شبانه روزی ، پشتکار و برنامه ریزی مدیریت و کارکنان زحمتکش نیروگاه توانسته است با تولید متوسط سالانه (از سال ۸۸ تا ۹۶) نزدیک به ۳.۵ میلیون مگاوات انرژی در تامین برق پایدار در شبکه سراسری نقش به سزایی را ایفا کند. در سال ۹۷ با تدابیر و اقدامات انجام شده مانند برنامه ریزی بازدیدها در زمان غیر پیک ، مدیریت صحیح تولید و فروش در بازار عمده فروشی و بورس انرژی، نصب سیستم های خنک کننده ورودی هوا توربین و …میزان تولید رشد چشمگیری داشته و به بیش از ۴.۲ میلیون مگاوات رسید.

۲- بخش بخار:

در نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم ، عملیات تکمیل سه واحد بخار از سال ۹۴ با انعقاد قرار داد با شرکت مپنا از سرگرفته شد و هم اکنون با پیشرفت کار حدود ۹۴% (تا پایان خرداد۹۸) در حال انجام است. با همت کلیه عوامل اجرایی در تاریخ ۱۳۹۷/۱/۲۶ واحد اول بخار و در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۸ واحد دوم بخار با شبکه سراسری برق سنکرون شد. برای واحد سوم بخار نیز با پیشرفت حدود ۸۴% پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۸ تکمیل و پیش از پیک مصرف ۹۹ شاهد بهره برداری و سنکرون باشیم.

ظرفیت اسمی هر یک از این این واحدها ۱۶۰ و در کل به ازای سه واحد برابر ۴۸۰=۱۶۰*۳ مگاوات به ارزش سرمایه ۳۷۵ میلیون یورو می باشد. با بهره برداری از واحد های بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم علاوه بر تامین و افزایش ظرفیت تولید این مقدار انرژی الکتریکی ،اثرات مثبت زیست محیطی و کاهش تولید گازهای گلخانه ای شاهد افزایش درآمد نیروگاه و کاهش مصرف سوخت خواهیم بود.

 ترکیب سهامداران

سهامدار عمده شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم، بانک سپه با درصد مالکیت ۷۱٫۱۶ می‌باشد. در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ از طرریق سازمان خصوصی سازی، مالکیت داراییهای شرکت ( بابت رد دیون دولت)، طی ۶ فقره قرار داد به ۴ بانک شامل بانک سپه، بانک تجارت، گروه مالی بانک ملت و پست بانک واگذار گردیده است.
آخرین تغییرات  سهامداری شرکت به شرح زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
بانک سپه ۱۷,۱۸۲,۷۷۰,۰۲۸ ۷۱٫۱۶%
بانک تجارت ۴,۵۶۱,۹۸۷,۱۳۳ ۱۸٫۸۹%
گروه مالی ملت ۲,۳۲۷,۰۵۸,۶۷۷ ۹٫۶۴%
پست بانک ۷۳,۵۱۶,۲۴۴ ۰٫۳۰%
جمع کل ۲۴,۱۴۵,۳۳۲,۰۸۲ ۱۰۰%

روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس یک میلیارد ریال بوده است که در آذر ماه ۹۴ از محل آورده غیرنقدی به ۲۴۱۴ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

صنعت برق در دنیا

در سال ۱۸۷۱ میلادی ماشین گرام اختراع شد. این اختراع گامی اساسی در را ایجاد صنعت برق تجاری بود زیرا پس از آن تبدیل اترژی مکانیکی به انرژی برقی ممکن گردید. در سال ۱۸۸۲ میلادی توماس ادیسون نخستین برق تجاری خود را برای تامین روشنایی در یکی از خیابان های نیویورک افتتاح کرد.

برق یکی از منابع انرژی در جهان است که با توسعه فن‌آوری و صنعتی جهان، مصرف آن رشد زیادی کرده است. طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۸ میلادی چین با مصرف ۶۱۶۷ تراوات ساعت، بزرگترین مصرف کننده برق در جهان بوده و پس از آن ایالات متحده آمریکا با ۳۹۷۱ تراوات ساعت و هند با ۱۲۴۳ تراوات ساعت در رتبه دوم  وسوم قرار دارند.

بطور کلی ۳۶% برق تولید شده در بخش تجاری، ۳۶% برق تولید شده در بخش صنعتی و ۲۸% برق تولید شده در بخش خانگی مصرف می‌شود. همچنین بیش‌ترین میزان برق تولیدی در جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش ترین از محل زغالسنگ بوده‌است. پس از آن تولید برق از گاز طبیعی  و سپس تولید بر ق از محل نیروی هیدروالکتریک در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

طبق آخرین اطلاعات ، ظرفیت نیروگاهی نصب شده در جهان حدود ۵۳۰۰ گیگا وات است. از این ظرفیت به صورت سالانه ۲۱۰۰۰ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی خاص تولید شده  و حدود ۹۲% این مقدار به مصرف سالیانه می‌رسد.

صنعت برق در ایران

اولین مولد برق در ایران سه سال بعد از موسسه برق توماس ادیسون شروع به کار کرد.(۱۲۶۱ هجری شمسی). در سال ۱۲۷۹ هجری شمسی یک موتور برق ۱۲ اسبی ۱۱۰ ولت از خارج از کشور خریداری و در بالا خیابان مشهد نصب شد تا برای روشنایی حرم امام رضا مورد استفاده قرارگیرد. اولین مجوز تاسیس یک کارخانه برق در کشور به یک بازرگان ایرانی به نام حاج حسین آقا امین الضرب داده شد.

در سال ۱۳۱۵ با تصویب اساسنامه موسسه برق شهرداری تهران، اداره روشنایی شهرداری به موسسه برق تهران تبدیل شد و به عنوان یک موسسه مستقل زیر نظر شهرداری به انجام وظایف خود پرداخت.در واقع تا سال ۱۳۴۱ برای مدیریت برق کشور سازمان واحدی وجود نداشت. در ۲۲ اسفند ۱۳۴۲ وزارت آب و برق تاسیس شد. در سال ۱۳۴۸ نیز شرکت توانیر با مسئولیت توسعه تاسیسات تولید، انتقال و عمده فروشی برق تشکیل شد.

طبق آمار،  ایران هجدهمین مصرف کننده و شانزدهمین تولید کننده برق در جهان است.

انواع نیروگاه

  • اتمی
  • برق‌آبی
  • دیزلی
  • بادی
  • خور شیدی
  • گازی
  • بخاری
  • سیکل ترکیبی( ترکیب هر دو نیروگاه گازی و بخاری

تصویر زیر نحوه عملکرد یک نیروگاه سیکل ترکیب را نشان می‌دهد:

سهم انواع نیروگاه در ظرفیت تولید  برق کشور

نیروگاه هایی که بر پایه انرژی فسیلی و نیروگاهای حرارتی  بزرگ استوار نزدیک به ۸۵% ظرفیت نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده اند. سهم این نیروگاهها از تولید سالانه برق کشور معادل ۹۳% برآورد می‌شود. اما نیروگاه های گازی بیشترین ظرفیت نصب را به خود اختصاص داده اند. این نیروگاه به تنهایی ۳۱% کل ظرفیت نصب شده را به خود اختصاص میدهند. ۲۰ درصد  ظرفیت نیروگاهای کشور نیز به نیروگاه بخاری اختصاص یافته است.

نمودار زیر مقدار و سهم ظرفیت اسمی انواع نیروگاه های بهره برداری  شده جدید در سال ۱۳۹۷ را نشان میدهد. واحد ظرفیت مگاوات می باشد.

مقایسه با شرکت های هم گروه

نماد شرکت‌های فعال در صنعت برق که در بازار سرمایه پذیرفته شدند، به شرح زیر است: دماوند- بکهنوج- وهور-بمپنا- بزاگرس. در بین شرکت های نامبرده، شرکت مدیریت انرژی تابان هور  با نماد وهور، یک هلدینگ نیروگاهی است. در جدول زیر مقایسه‌ای بین جند  نیروگاه به لحاظ  ظرفیت- بازدهی- نوع نیروگاه و … صورت پذیرفته است.

نام نیروگاه گیلان کهنوج عسلویه – مپنا دماوند جهرم
نوع نیروگاه سیکل ترکیبی سیکل ترکیبی گازی سیکل ترکیبی سیکل ترکیبی
تعداد واحدها ۳واحد بخار-۶واحد دو واحد گازی- یک واحد ۶ واحد گازی ۶ واحد بخار- ۱۲ واحد ۶ واحد گازی – ۳ واحد
ظرفیت اسمی- مگاوات ۱۳۰۵ ۷۵کهنوج- ۴۸۴ شوباد ۹۴۵ ۲۸۶۸ ۱۴۴۴
ظرفیت عملی- مگا وات ۱۱۸۲ ۴۸۴ ۸۴۹ ۲۲۳۴ ۷۲۰
راندمان ۴۲٫۲% ۲۲٫۸% ۳۰٫۹% ۴۷٫۵% ۳۲٫۵%
سود خالص به ظرفیت عملی ۱۳۸۳ ۱۷۹۷ ۲۷۰۱ ۱۲۴۰ ۴۸۴
مطالبات از شرکت مدیریت شبکه برق – تا پایان سال مالی متتهی به اسفند ۹۷ ۱۰۶۶۲۵۱ ۳۶۹۷۰۷۶ ۶۳۶۵۸۰۷ ۱۳۳۶۴۷۰۰ ۲۹۷۵۸۲۹

سهم بازار شرکت

براساس آمار تفصیلی صنعت برق ایران در سال ۱۳۹۷ سهم بازار شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم ۲٫۱۶% از کل تولید شبکه برق در سال ۱۳۹۷ می باشد. در تاریخ یاد شده مقدار ۳۱۲میلیون مگاوات ساعت برق تولید شده است، که ۳میلیون و ۶۰۰ مگاوات ساعت  آن را نیروگاه جهرم تولید نموده است.

طرح توسعه شرکت

پروژه احداث سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی  با هدف تبدیل  شش واحد گازی فعلی نیروگاه جهرم به سیکل ترکیبی، پس از اخذ مجوز لازم از سازمان توسعه برق ایران و پس از انعقاد قرارداد با پیمان کار داخلی ، آغاز شده و حدود ۹۰% پیشرفت فیزیکی دارد.

اصلی ترین هدف پروژه مذکور افزایش راندمان واحدهای گازی نیروگاه از ۳۳ درصد به بیش از ۵۰% و صرفه جویی چشمگیر در مصرف سوخت است.

در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۸ واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم با شبکه سراسری برق ، سنکرون شد. برای راه اندازی این واحد که حاصل تلاش شبانه روزی عوامل اجرایی پروژه می باشد، بیش از ۱۲۵ میلیون یورو سرملیه گذاری شده و ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده خواهد شد.

تولید و فروش  برق

در جدول زیر روند تولید ۵ ساله شرکت برحسب مگاوات ساعت آورده شده است. در ۵ماه ابتدای سال ۱۳۹۸ نیروگاه جهرم مقدار ۲,۰۲۸,۹۰۲ مگاوات ساعت انرژی الکتریکی و۲,۹۰۴,۰۹۸ مگاوات ساعت آمادگي توليد انرژي الکتريکي تولید نموده است. تقریبا آنچه که در این ۵ ماه تولید نموده است را به فروش رسانده است. همچنین در دوره یاد شده مقدار ۲۹۷,۲۰۰ مگاوا ساعت انرژی الکتریکی در بورس کالا به فروش رسانده است.

تاریخ سالانه ( مگاوات ساعت) تجمعی (مگاوات ساعت)
۱۳۹۳ ۲۸۷۴۴۶۶ ۲۸۷۴۴۶۶
۱۳۹۴ ۳۷۸۹۲۶۲ ۶۶۶۳۷۲۸
۱۳۹۵ ۲۷۲۴۴۰۶ ۹۳۸۸۱۳۴
۱۳۹۶ ۹۶۰۵۰۵۲ ۱۸۹۹۳۱۸۶
۱۳۹۷ ۱۱۶۶۴۲۲۳ ۳۰۶۵۷۴۰۹

نرخ فروش

جدول زیر  نرخ فروش برق را بصورت ماهانه برای سه سال مالی را نشان می‌دهد.(ارقام جدول ریال بر مگاوات ساعت است) میانگین نرخ فروش انرژی در ۵ ماه ابتدای سال ۱۳۹۸ مبلغ ۲۳۹،۹۳۶ ریال و نرخ آمادگی  نیز ۲۱۹،۸۱۱ ریال می باشد. شرکت در حال پیگیری  افزایش نرخ خرید برق و آمادگی فروش انرژی می باشد. زیرا با افزایش هزینه های جانبی و تورم، نرخ کنونی پاسخگوی بهای تمام شده شرکت نمی باشد.

 صورت سود و زیان

جدول زیر عملکرد ۴ ساله شرکت را نشان میدهد. با نگاهی به جدول زیر در می یابیم که تحقق درآمد عملیاتی شرکت از ثبات نسبی برخوردار است. لازم به ذکراست که در سال ۱۳۹۵ سال مالی شرکت از آذر ماه به اسفند ماه تغییر پیدا کرده است.

براساس گزارش سه ماه منتهی به خرداد ۱۳۹۸، شرکت حدود ۴۰ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به دوره مشابه سال قبل۱۵% کاهش دارد. پیش بینی درآمدعملیاتی شرکت با احتساب ۳ماه واقعی و ۹ ماه پیش بینی مبلغ ۳٫۰۱۴٫۵۰۸  میلیون ریال است . براساس گزارشات ماهانه شرکت در ۵ ماه ابتدای سال ۹۸ با تحقق مبلغ ۱٫۱۴۰٫۶۶۹، میزان پوشش بودجه مذکور حدود ۴۰% می باشد که پوشش ضعیفی می باشد.

عرضه اولیه شرکت در فرابورس

در تاریخ ۳ مهر ۱۳۹۸ تعداد ۱۲۰۷ میلیون سهم معادل ۵% سهام شرکت در فرابورس عرضه می شود. سهیمه هر کد حقیقی و حقوقی۲۴۰۰ سهم در رنج قیمتی ۱۹۰ تا ۱۹۹ تومان می باشد.