گزارش مجمع عمومی تولید نیروی برق دماوند-تیرماه ۹۸

 

نماد دماوند قیمت سهم ۴۲,۱۰۳
سرمایه
(میلیارد تومان)
۲۷۶ سود انباشته (میلیارد تومان) ۲۹۳
EPS 96 ۱,۰۰۴ EPS 97 ۸۲۳
DPS 96         ۹۰۰ DPS 97 ۷۰۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۸۹٫۶ درصد تقسیم سود۹۷ ۸۵%

 

معرفی

شركت مديريت توليد برق دماوند(سهامي خاص) با هدف بهره برداري، نگهداري و تعميرات نيروگاههاي برق در سال ۱۳۸۱ تاسيس گرديده و مسئوليت اصلي آن بهره برداري، نگهداري و تعميرات نيروگاه بزرگ سيكل تركيبي شهداي پاكدشت (دماوند)، بزرگترين نيروگاه برق كشور، از ابتداي تاسيس تا كنون است.
نيروگاه سيكل تركيبي شهداي پاكدشت (دماوند) بزرگترين نيروگاه برق ايران با قدرت نامي ۲۸۶۸ مگاوات در مساحتي به وسعت ۱۹۳ هكتار و در محل كيلومتر ۳۵ جاده تهران – گرمسار واقع شده است كه در مجموع ۴% ظرفيت توليد برق كشور را دارا است. عمليات احداث اين نيروگاه از سال ۱۳۸۱ آغاز و بخش گازي آن شامل ۶ واحد گازي ۱۵۹ مگاواتي V94.2  طي سالهاي ۱۳۸۲ تا  ۱۳۸۴ نصب، راه اندازي  و به بهره برداري رسيد.طرح توسعه و ساخت بخش سيكل تركيبي  اين نيروگاه با هدف افزایش راندمان و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی ، با نصب ۶ واحد بخار ۱۶۰ مگاواتي از سال ۱۳۸۵ آغاز و در سال ۱۳۹۱ به بهره برداري  كامل رسيده است. مالكيت اين نيروگاه در سال ۱۳۹۱ و در راستاي خصوصي سازي و اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي به شركت توليد نيروي برق دماوند واگذار گرديده است .

همچنين اين شركت در مقاطع مختلفي وظيفه بهره برداري از نيروگاه گازي پرند (۱۳۹۱-۱۳۸۶) ،تحويل گيري و بهره برداري از نيروگاه‌هاي گازي سمنان و شاهرود(۱۳۹۱-۱۳۸۹) و نظارت بر بهره برداري نيروگاه گازي رودشور را نیز عهده دار بوده است.

 سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت دماوند در بدو تاسیس مبلغ ۴۶ میلیارد تومان بوده که طی یک مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به مبلغ ۲۷۶ میلیارد تومان رسیده است.

ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

بانک دی ۲,۵۸۵,۶۲۱,۴۹۸ ۹۳٫۶۸۰
صندوق سرمایه‌گذاری ارزش آفرینان دی ۱۲۳,۳۴۶,۴۶۵ ۴٫۴۶۰
شرکت سرمایه‌گذاری بوعلی ۳۲,۳۶۹,۱۷۸ ۱٫۱۷۰
سایر ۱۸,۶۶۲,۸۵۹ ۰٫۶۹
جمع کل ۲,۷۶۰,۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰

عملکرد شرکت در یک نگاه  و مقایسه با سال گذشته


آمار تولید شرکت از سال ۱۳۸۳ تا پایان سال ۱۳۹۷
نمودارهایی که در ادامه می‌آید به ترتیب تولید ناخالص، خالص و راندمان شرکت در۱۴ سال اخیر را نشان می‌دهد.

 ‌

نکات مهم مجمع

بطور کلی مجمع نیروگاه دماوند بی‌حاشیه و آرام برگزار شد و تنها موردی که دغدغه سهامداران بود، زمان افزایش نرخ برق بود.

 •  نیروگاه برق دماوند ۵% کل برق کشور و ۳۰% کل برق تهران را تامین می‌کند.
 •  تولید برق شرکت نسبت به سال قبل حدود۹٫۸% رشد داشته است.
 •  سود هر سهم برای اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۱٫۱۳۵ اعلام  شد.
 •  در خصوص روش‌های فروش برق تولیدی شرکت گفته شد که بخشی را به مدیریت شبکه برق می فروشند. یکسری قراردادهای دوجانبه بین عرضه کننده و مصرف کننده می‌بندند و بخشی را در بورس انرژی به فروش می‌رسانند که در سال جاری شرکت فروش از طریق دو روش پایانی را به حداق رسانده است و بیشتر برق خود را به شبکه می‌فروشد.
 •  به جهت اصلاح ساختار مالی شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از محل مطالبات  سهامداران گرفته است و در حال تهیه گزارش توجیهی است.
 •  در خصوص تامین مواد و قطعات گفته شد که در سال گذشته کارت بازرگانی دریافت نمودند و مواد و قطعات مورد نیاز خود را تا پایان سال ۱۳۹۸ خریداری کردند.
 •  پروژه خنک‌کاری هوای ورودی توربین‌های گازی را در برنامه خود دارند که موجب افزایش ۱۰ درصدی تولید خواهد شد.
 •  همچنین پروژه خط انتقال آب از سد ماملو تا نیروگاه را دارند به جهت تامین آب مورد نیاز نیروگاه دماوند که تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.
 •  شرکت در نظر دارد در محل فعلی نیروگاه ، یک نیروگاه ۱۰۰مگاواتی احداث کند.
  تصمیمات مجمع
در پایان به ازای هر سهم ۷۰۰ ریال سود تقسیم شد.