گزارش مجمع عادی سالیانه ریل پرداز سیر-تیرماه۹۸

نماد حریل قیمت سهم ۲۳۷۶
سرمایه
(میلیارد تومان)
۱۹۶ سود انباشته (میلیارد تومان) ۳۶
EPS 96 ۷۶ EPS 97 ۱۱۴
DPS 96 ۱۰ DPS 97 ۱۲
درصد تقسیم سود ۹۶ ۱۳% درصد تقسیم سود۹۷ ۱۰%

معرفی

شرکت ریل پرداز سیر زیر مجموعه گروه صنعتی ریل پرداز می‌باشد، که از نقطه نظر تعداد و تنوع ناوگان دراختیار و حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته، بزرگترین هولدینگ حمل و نقل ریلی کشور محسوب می‌شود.
ایجاد امکانات بارگیری و تخلیه محموله های ریلی در مبدأ و مقصد، ارائه اطلاعات آنلاین از آخرین وضعیت محموله های ریلی و انجام حمل ترکیبی (ریلی جاده‌‍‌ای) از نقاط قوت و تمایزات اساسی شرکت در مقایسه با سایر شرکت های فعال در این حوزه می باشد. نمایندگی‌های شرکت به شرح زیر می‌باشد و آنهایی که سال قبل اضافه شدند به صورت هایلایت نشان داده‌شده‌است.
 نمایندگی سنگان: شهرستان خواف، ایستگاه راه آهن سنگان، معادن احیا و مجتمع دولتی
 نمایندگی خواف: شهرستان خواف، ایستگاه راه آهن خواف
 نمایندگی سرخس: شهرستان سرخس، ایستگاه راه آهن بین المللی سرخس، جنب ساختمان بازرگانی
 نمایندگی مشهد: مشهد، خیابان امام خمینی، برج مرمر، روبروی اتاق بازرگانی، طبقه ۶، واحد ۱۳
 نمایندگی طبس: شهرستان طبس، ایستگاه راه آهن طبس
 نمایندگی زرین شهر: شهرستان زرین شهر، ایستگاه راه آهن زرین شهر، جنب ترافیک
 نمایندگی بافق: شهرستان بافق، ایستگاه راه آهن بافق
 نمایندگی یزد: شهرستان یزد، ایستگاه راه آهن یزد
 نمایندگی گل گهر: شهرستان سیرجان – ایستگاه راه آهن گل گهر
 نمایندگی جلال آباد: شهرستان زرند، ایستگاه راه آهن جلال آباد
 نمایندگی بندر عباس: شهرستان بندرعباس، ایستگاه راه آهن مانوری، اسکله و انشعاب
 نمایندگی اهواز: شهرستان اهواز – ایستگاه راه آهن میاندشت
 نمایندگی بندر امام خمینی: اسکله بندر امام خمینی
 نمایندگی تبریز: ایستگاه راه آهن تبریز

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰۰۰ میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله به  به شرح زیر به مبلغ ۱۹۶  میلیارد تومان افزایش یافته‌است. تغییرات سرمایه شرکت به شرح جدول زیر است.

ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت ارزش آفرینان فدک ۵۳۶۰۰۰۰۰۰ ۲۷٫۳۴۰
شرکت امین اعتماد ۳۳۸۷۳۲۰۰۰ ۱۷٫۲۸۰
ریل پرداز نوآفرین ۱۰۲۰۰۰۰۰۰ ۵٫۲۰۰
سازمان عمران کرمان ۶۹۲۳۸۳۶۲ ۳٫۵۳
شرکت تدبیر روشن تجارت ۶۸۰۰۰۰۰۰ ۳٫۴۶۰
ریل‌پرداز آتی نگر ۶۶۰۰۰۰۰۰ ۳٫۳۶۰
صندوق کوثر یکم ۶۱۰۰۰۰۰۰ ۳٫۱۱۰
سایر ۷۱۹۰۲۹۶۳۸ ۳۶٫۷۲
جمع ۱۹۶۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰

عملکرد شرکت  در سال ۱۳۹۷

شرکت ریل پرداز سیر تعداد ۱۰۲۴ واگن باری لبه بلند  ملکی با ظرفیت ۵۵ تن و ۵۰ واگن با ظرفیت ۶۸ تن دارد. این شرکت قرار داد خرید۴۸۰ دستگاه واگن با تولید کنندگان داخلی بسته است که تعداد ۵۰ تا را سال گذشته دریافت نمودند و تا شهریور امسال ۵۰ تا دیگه دریافت می‌کنند.
از منظر شاخص تن کیلومتر بار حمل شده، شرکت در سال ۱۳۹۷رتبه پنجم را در بین شرکت‌های ریلی کسب نموده است. سهم از بازار شرکت ۱۰% است . در خصوص شاخص مذکور شرکت رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال ۹۶ داشته است که در نمودار زیر مشخص است.
میزان فروش شرکت  از سال ۹۲ تا کنون در جدول زیر نشان داده شده است. به دلیل افزایش تعداد واگن‌های ملکی شرکت در سال ۱۳۹۷، فروش شرکت نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۸۱% رشد داشته است.
 نکات مهم مجمع
• درآمد سال ۱۳۹۸ شرکت به نقل از گزارش مدیران شرکت مبلغ۱,۷۴۶,۱۶۱ میلیون ریال که نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ به میزان ۲۸% رشد دارد. بهای تمام شده آن نیز ۱,۳۶۹,۳۰۲ میلیون ریال است.
• به گفته مدیران شرکت، گزارش بهار ۹۸ نسبت به میزان ۹۷ بهتر است.
• از برنامه های مهم شرکت  ورود به بخش حمل و نقل جاده ای است.
• شرکت قصد ورود به بخش حمل و نقل مسافری را دارد. البته به گفته مدیران شرکت منظور از ورود به بخش حمل مسافر خرید واگن‌های مسافربری نیست بلکه سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی که مسافر حمل می‌کنند می‌تواند باشد.
•از برنامه‌های سال ۹۸ شرکت می‌توان به: اجرای مدیریت ریل بندر شهید رجایی- تولید قطعات مورد نیاز واگن‌ها- در حوزه بین‌الملل مسیر افغانستان را برای حمل ریلی مناسب می‌داند و در حال بررسی بیشتر هستند.
• در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی که محل بحث فراوانی در مجمع بود، توضیح دادن که یکبار در سال ۱۳۹۲ افزایش سرمایه از این محل صورت پذیرفته است و  اکنون که ۵ سال از زمان مذکور سپری شده‌است، تصمیم دارند یکبار دیگر از این محل افزایش سرمایه بدهند و  در حال تهیه گزارش توجیهی هستند  و به محض آماده شدن آن را به سازمان ارسال می‌کنند تا مجوز را دریافت نمایند.
• درخصوص نرخ تسعیر قراردادهای بین‌المللی توضیح دادند که در سال ۱۳۹۷ بصورت ریالی دریافت می‌کردند و لی در سال ۹۸ مبالغ حاصل از درآمد خارجی را با نرخ ارز آزاد تسعیر می‌کنند.
• شرکت اپلیکیشنی برای اعلام آنلاین نرخ حمل طراحی نموده و روانه بازار کرده است که تصویر آن را در زیر می‌بینید و قصد توسعه این محصول را در سال ۱۳۹۸ دارند.

تصمیمات مجمع
در پایان به ازای هر سهم  ۱۲ ریال سود تقسیم شد.