روز یکشنبه مورخ ۱۷/۰۴/۱۳۹۷ با حضور ۷۰ درصد از سهامداران، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت صنایع ملی مس ایران رسمیت یافت. این شرکت در سال مالی ۹۶ موفق به تحقق سود ۴۹۰ ریال به ازای هر سهم شد که ۱۵۰ ریال از آن را در مجمع تقسیم کرده و ۲۰۰ ریال از سود هر سهم را برای افزایش سرمایه در نظر گرفت.

دستاوردهاي كليدي شركت ملي صنايع مس ايران درسال ۱۳۹۶

 • دستيابي به بالاترين ركورد توليد كنسانتره مس به ميزان ۱ ميليون و ۱۴۵ هزار تن و  بالاترين توليد مس محتوي معدني به ميزان ۲۹۵،۶۲۱  تن از زمان راه اندازي شركت تاكنون.
 • دستيابي به فروش خارجي به ميزان ۱،۲۱۸ ميليون دلار كه بالاترين ميزان صادرات درهفت سال اخير
 • حفظ و ادامه فعاليت در بازارهاي هدف صادراتي از طريق انعقاد قراردادهاي فروش با كشورهاي اروپايي ، چين، تركيه، حوزه خليج ‌فارس، فيليپين، هند ، كره جنوبي و كانادا.
 • تكميل و بهره برداري از ۱۳ پروژه جديد درمناطق مختلف درسال ۱۳۹۶ با سرمايه گذاري بيش از ۳۵۲۰ ميليارد تومان.

اهم نکات مطرح شده در مجمع

در سال ۹۶ قیمت جهانی مس پس یک دوره نزولی چند ساله، روند صعودی گرفت که از جمله عوامل این رشد قیمت عبارتند از:

 • مشكلات و وقفه هاي كارگري در معادني نظير گراسبرگ اندونزي
 • شرایط نامناسب آب و هوایی شیلی که منجر به توقف تولید در یک دوره زمانی شد
 • کاهش شاخص دلار که اثر مثبت بر قیمت کامودیتی ها از جمله مس گذاشت
 • رشد GDP چین به عنوان مصرف کننده ۵۰ درصد از مس دنیا
 • شروع پروژه‌های زیرساختی در كشور چين مرتبط با پروژه احیای جاده ابریشم با عنوان «یک جاده- یک کمربند»
 • بهبود آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و شانگهای چین
 • رشد قیمت نفت که اثر مستقیمی بر قیمت فلز مس گذاشت.
 • بحث هاي ژِئوپلتيكي وتاثيرات آن بر عرضه و تقاضا:
 1. هزینه‌های نقدی با احتساب درآمد محصولات جانبی درسال ۲۰۱۷ نسبت به سال۲۰۱۳ به حداکثر خود رسیده بود، حدود ۲۲ درصد معادل ۷۳۵ دلار بر تن کاهش یافته است.
 2. درسال ۲۰۱۸ هزینه تولید مس افزايش خواهد يافت بر اساس محاسبات انجام يافته هزینه نقدی با احتساب درآمد محصولات جانبی حدود ۵ درصد افزایش و به طور متوسط به حدود۲۶۷۰ دلار بر تن خواهد رسيد، اگرچه اكثرعوامل هزینه در سال ۲۰۱۸ افزایش مي یابند اما هزينه توليد محصولات جانبی و هزینه‌های محقق‌سازی در اين سال  به ترتیب به میزان ۵ و ۲۵ دلار بر تن کاهش خواهد یافت.
 3. در سال ۹۶، متوسط قیمت مس ۶۴۳۰ دلار به ازای هر تن بود در حالی که در سال ۹۵، این عدد ۵۱۳۰ دلار به ازای هر تن است. پیش بینی بزرگترین موسسه های تحلیل دنیا برای قیمت مس در سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ ، به دلیل پیش بینی افزایش نرخ نفت و انرژی، افزایشی بوده و در محدوده بین ۶۸۰۰ تا ۷۶۰۰ برآورد شده است.
 4. شرکت ملی مس در سال مالی ۹۶ به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس خود دست یافت و همچنین بیشترین مبلغ صادرات محصول در ۷ سال گذشته به مبلغ ۱۲۱۸۰۰۰ دلار را داشته است.
 5. شرکت ملی مس در بودجه سال ۹۶، تولید ۱۰۷۰ هزار تن کنسانتره مس و ۲۳۵ و ۱۹۵ هزار تن تولید آند و کاتد برآورد کرده بود که در عمل توانست ۱۱۴۵ هزار تن کنسانتره مس، ۲۰۱ هزار تن آند و ۱۶۰ هزار تن کاتد تولید کند، علت کاهش تولید آند و کاتد به دلیل تغییر تکنولوژی و راه اندازی کوره فلش با هزینه حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود که طبق پیش بینی پیمانکار بابت راه اندازی این کوره کارخانه باید ۸ ماه میخوابید اما این اقدامات طی ۴٫۵ ماه انجام شد و تولید کاتد دوباره از سر گرفته شد.
 6. مدیریت جدید فملی استراتژی جدیدی در رابطه با تامین خاک مصرفی شرکت برای سال ۹۷ دارد. این شرکت قصد دارد تجربه خود را به صورت رایگان برای کمک به اکتشاف و و بهره برداری از معادن کوچک در اختیار آن ها قرار دهد. این شرکت توافقنامه ای با ایمیدرو و صندوق بیمه سرمایه گذاری امضا کرده است تا بتواند خاک استخراجی این معادن کوچک را پیش خرید کند. چشم انداز شرکت مس تا سال ۱۴۰۰، خرید ۱۸۰ هزار تن خاک از معادن کوچک و ۴۱۵ هزار تن بهره برداری از معادن چهارگانه درآلو، دره زار، چاه فیروزه و … علاوه بر تولید از معادن سرچشمه، میدوک، خاتون آباد و سونگون است.
 7. برنامه شرکت برای دوره تحریم، توسعه و افزایش تولید است و استفاده حداکثر از ظرفیت های شرکت است و همچنین کمک و تقویت سازندگان داخلی برای فروش محصول در داخل کشور از رسالت های شرکت است. شرکت با توجه به تجربه گذشته در زمان تحریم ، سعی در مدیریت شرایط خواهد داشت و به گفته مسئولین شرکت، صادرات پا برجا خواهد بود و وجوه حاصل از آن به واسطه دلال هایی که واسطه هستند وجوه به شرکت برمی گردد.
 8. شرکت ملی مس موظف به فروش ارز حاصل از صادرات خود فقط در سامانه نیما است اما در حال مکاتبه با دولت برای فروش بخشی از ارز خود در بازار ثانویه است که فعلا نتیجه مشخص نیست.
 9. از مهمترین پروژه های راه اندازی شده در سال ۹۶، بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی برق است که طی ۲ سال به بهره برداری رسید و در حال حاضر ملی مس از محل فروش برق تولید این نیروگاه درآمد کسب می کند.
 10. همچنین بهره برداری از فاز اول پالایشگاه خاتون آباد از جمله طرح های به انجام رسیده در سال گذشته است که در حال حاضر تولید کاتد در این واحد انجام می شود. در سه ماهه اول سال جاری نیز نسبت کاتد در سبد محصولات فملی افزایش داشته است. لازم به ذکر است که حاشیه سود کنسانتره از کاتد بیشتر است اما باتوجه به اینکه عمده مشتریان فملی ، کشورهای اروپایی هستند، در شرایط تحریمی فروش کنسانتره سخت تر از کاتد است و همچنین احتمال وضع عوارض ۱۵ درصد از سوی دولت بر فروش صادراتی کنسانتره وجود دارد.
 11. طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو ۳۴۰ میلیون دلار مخارج برای سرمایه گذاری لازم دارد. تولید سالانه این واحد پس از بهره برداری ۱۰۰ هزار تن کنسانتره مس به ارزش ۱۷۰ میلیون دلار است لذا بازگشت سرمایه آن دو سال است و از سال سوم شرکت می تواند از فروش کنسانتره با حاشیه سود ۵۰ الی ۶۰ درصد منتفع شود.
 12. طرح اسید سولفوریک شرکت تا پایان سال جاری به اتمام می رسد و با بهره برداری از این طرح میزان آلایندگی محیط زیستی فعالیت شرکت کاهش می یابد و شرکت از لیست شرکت های آلاینده خارج می شود.