افزایش سرمایه کارگزاری کارآمد با رشد عملکردی آن در چند سال اخیر

یکی از کارگزاری‌هایی که در چند سال اخیر موفق به ارائه کارنامه محسوس، درخشان و رو به رشد در کیفیت و کمیت خدمات خود شده، کارگزاری «کارآمد» است. از افزایش تعداد شعب در استان‌های مختلف و ارائه خدمات حضوری و غیرحضوری به مشتریان گرفته تا پیش‌بینی اختصاص پلتفرمی جداگانه به منظور رشد آگاهی‌بخشی و دانش بورسی سهامداران با عنوان «کالج کارآمد»؛ دکتر حسین عادل‌زاده، مدیرعامل کارگزاری کارآمد در گفت‌وگو با «بورس امروز» ضمن اشاره به چالش این روزهای بازار سرمایه، برنامه‌ها، خدمات و سیاست‌های کارگزاری متبوعش را تشریح می‌کند.

 

ایجاد بستر حقوقی لازم برای مسئولیت‌پذیری تضامنی مقامات ناظر در مقابل اشخاص ثالث و مدعی تا چه میزان به بالندگی صنعت کارگزاری کمک خواهد کرد؟

اگر منظور از مسئولیت‌پذیری، توسعه و ارتقای فرهنگ آگاهی‌بخشی و افزایش دانش بورسی است که هر کارگزاری بر حسب سیاست‌ها و رسالت‌های خود، خدماتی را در چارچوب قانون تعریف و اجرایی کرده است اما تمام این خدمات ذیل قانون مصوب شورای عالی بورس اوراق بهادار صورت می‌گیرد و هرگونه خدماتی خارج از چارچوب این قوانین، نوعی تخطی محسوب و به تبعیض بین مشتریان منتهی می‌شود.

 

یکی از چالش‌های صنعت کارگزاری در ارتباط با زیرساخت‌ها به خصوص مساله هسته معاملات است. این مساله به چه میزان و چطور روی روند معاملات کارگزاری تاثیرگذار بوده است؟

چند ماهی می‌شود که بازار سرمایه، شاهد حضور بیشترین سقف مشارکت مردم است. حتی نام کارگزاری‌های مختلف بورسی را زیاد می‌شنویم. با توجه به این موضوع که بورس از ارکان اصلی تامین سرمایه در اقتصاد محسوب می‌شود پولی که در مجرای این بازار قرار می‌گیرد، در نهایت صرف تولید، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی می‌شود. با این تفاسیر، اهمیت کیفیت زیرساختی در بستر چنین بازاری، نکته حائز اهمیتی است که همواره از سوی مسئولان زیربط مدنظر قرار می‌گیرد. نمونه این امر را افزایش حضور مردم در بازار سرمایه همزمان با شیوع کرونا، مشاهده کردیم که با بهبود و ارتقای خدمات غیرحضوری همراه شد. همچنین هر کارگزاری به واسطه سامانه‌های تحت اختیار بازار سرمایه، خدمات دسترسی به معاملات را برای مشتری فراهم می‌کند که این سامانه‌ها، نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را داشته و نیاز به ارتقا دارند و بدون شک تاثیر آنها بر روند معاملات کارگزاری، غیرقابل کتمان است.

 

با توجه به اینکه کارگزاری متعلق به کرمان موتور است، این مجموعه خودرویی تا چه میزان در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کرده است؟

از سال ۹۶ هلدینگ صنایع خودروسازی کرمان با ترکیب سهام‌داری شرکت کرمان‌موتور ۴۹ درصد، صنایع خودروسازی ۴۱ درصد و گروه اقتصادی کرمان‌خودرو ۱۰ درصد این کارگزاری را خریداری کردند. البته تصمیم به خرید کارگزاری کارآمد از سوی این شرکت ها پیش از آن صورت گرفت که جامعه به بورس رغبت نشان بدهد. در واقع مجموعه صنایع خودروسازی کرمان با عنایت به اینکه تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه به عنوان یک اصل قابل قبول و شناخته شده در دنیاست، تصمیم به خرید کارگزاری کارآمد و سپس ورود به بازار سرمایه را گرفتند.

 

برنامه‌ها و سیاست‌های کارگزاری کارآمد چیست؟

ابتدا باید اشاره کنم که در سه سال اخیر، با ایجاد تحولات گسترده در مجموعه کارآمد، نه تنها زیان سال‌های گذشته، پوشش داده شد، بلکه سود خوبی هم به دست آمد. همچنین به دنبال تکمیل و توسعه زیرساخت‌های اینترنتی از سوی دولت، کارگزاری کارآمد بنا به وظیفه ذاتی خود، آمار شعب فعال در استان‌های مختلف را، افزایش و سرمایه کارگزاری را افزایش داد. قطعا با افزایش سرمایه، سبد خدمات کارآمد هم افزایش می‌یابد و ما اکنون به دنبال اخذ مجوز فعالیت در بورس کالا، بورس انرژی و معاملات طلا هستیم. علاوه بر این بجز مراکز استان‌ها، با بهره‌گیری از بستر اینترنتی، شهرستان‌ها و شهرهای کوچک دورافتاده را هم تحت پوشش قرار داده‌ایم و تمام مراحل از ثبت‌نام سجام تا اهراز هویت بورسی و دریافت کد بورسی را غیرحضوری ارائه می‌دهیم. در همین خصوص تا کنون بیش از ۱۵۰ هزار سهامدار از طریق همین درگاه دسترسی به بازار سرمایه پیدا کرده‌اند. ناگفته نماند که تمام کارگزاری‌ها برای گسترش فعالیت‌ و بهبود خدمات‌رسانی به فعالان بازار سرمایه، نیاز به حمایت‌های دولت و مسئولان این بازار دارند و طی یکسال اخیر حمایت‌های خوبی هم صورت گرفته است و این اقدامات سبب شده تا بورس به عنوان یک مکان مطمئن برای سرمایه‌گذاری در بین خانواده‌های ایرانی جای خود را باز کند.

 

با توجه به تقاضای موجود در بازار سرمایه، این کارگزاری چه خدماتی به مشتریان خود ارائه می‌دهد؟

همانگونه که پیش از این هم به این مساله اشاره شد، کارگزاری کارآمد با راه‌اندازی بستر آنلاین این امکان را برای مشتریان فراهم کرد تا بدون نگرانی از ابتلا به کرونا و در خانه‌هایشان، در عرض چند دقیقه به کمک کارگزاری کارآمد، کد بورسی بگیرند. همچنین با افزایش فعالیت‌های بورسی گسترده متناسب با رونق این بازار و درخواست افراد بیشتر برای کد بورسی، اقدامات گسترده‌ای در زمینه اخذ مجوز آموزش علاقمندان به بازار بورس از طریق دوره‌های مجازی و حضوری صورت داده است. یکی دیگر از خدمات این کارگزاری، راه‌اندازی کالج کارآمد و ارائه خدمات از سوی آن با مجوز رسمی از سازمان بورس است. در حقیقت کارگزاری کارآمد علاوه بر آموزش به نیروهای خود، زمینه آموزش‌های عمومی را هم ایجاد کرده و مباحث مربوط به بازار سرمایه از پایه تا مراحل پیشرفته شامل آشنایی با بازار سرمایه، تابلوخوانی، آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادی را آموزش می‌دهد. حتی بصورت تخصصی‌تر دوره‌هایی مانند شناسایی فساد اقتصادی، رشوه و پولشویی برگزار و آموزش‌های لازم به کارکنان شرکت داده شده و برای بالابردن کیفیت خدمات به مشتریان، نیروهای کارگزاری، آموزش‌های تخصصی در حوزه ارتباطات اجتماعی را نیز گذرانده‌اند تا بتوانند میزان تعامل خود با مشتریان را بالا ببرند. در حال حاضر نیز بخشی از این آموزش‌ها به صورت رایگان در بستر مجازی در مرحله اجراست و ما معتقدیم این کار بخشی از مسئولیت اجتماعی کارگزاری کارآمد است و به همین دلیل آن را تخصصی‌تر پیگیری خواهیم کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *