بازدید ویتانا خرداد ۹۸

معرفی
شرکت ویتانا در سال ۱۳۳۷، به نام شرکت تضامنی دکتر تهرانچی و شرکا به ثبت رسید. این شرکت در سال ۱۳۵۰ به سهامی خاص و در سال ۱۳۵۴ به سهامی عام تبدیل شد. در سال ۱۳۶۰ مالکیت ۵۵% سهام شرکت به بنیاد شهید انقلاب اسلامی و متعاقبا در سال ۱۳۶۵ مالکیت سهام مذکور به سازمان صنایع ملی ایران واگذار گردید. در سال ۱۳۷۸ سهام متعلق به سازمان صنایع ملی ایرن به شرکت سرمایه گذاری البرز انتقال یافت. این شرکت در سال ۱۳۷۲ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

سرمایه و ترکیب سهامداران
سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۲ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله ۳۰۰ میلیون ریال رسیده است.

 

 

آمار تولید و فروش

 

 

آمار مصرف مواد اولیه(میلیون ریال)

 

 

تجزیه و تحلیل ریسک شرکت
۱-ریسک کیفیت محصول: با توجه به اعمال کنترل های دقیق در تمامی مراحل تولید و همچنین استفاده از مواد اولیه داخلی و خارجی با کیفیت مناسب و سیستم مدیریت کیفیت چنین ریسکی منتفی است.
۲-ریسک نوسانات ارز: در رابطه با مواد اولیه چون حجم کمی از خرید های شرکت از خارج تامین می‌گردد چنین ریسکی تاثیر چندانی بر شرکت ندارد. لیکن شرکت در حال خریداری دستگاه های جدید می‌باشد که در این مورد نوسانات ارز می‌تواند تاثیرگذار باشد.
۳-ریسک قیمت نهاده های تولید: بنابر گفته مدیران سوبسید گندم و آرد قطع شده است اما نرخ مبنا برای خرید شکر و روغن ارز دولتی می‌باشد. لازم به ذکر است که قرارداد های خرید شکر و روغن با ارز دولتی به صورت بلند مدت بوده و شرکت از این بابت مشکلی ندارد. عمده تامین کنندگان مواد اولیه، شرکت های غبشهر و مارگارین می‌باشند.
۴-ریسک مربوط به عوامل بین المللی: علیرغم تحریم های موجود، شرکت برای انتقال تجهیزات لازم ، مشکل جدی نداشته و انتقال پول نیز با هزینه بیشتری انجام می‌گیرد.
۵-ریسک تجاری: با توجه به ارزش برند ویتانا ریسک تجاری برای محصولات این شرکت وجود ندارد.

نکات مهم مربوط به بازدید از شرکت
*شرکت قصد احداث و بهره برداری از ۴ کارخانه عطیم تولیدی را دارد. این کارخانه ها به صورت کارخانه بیسکوییت ( ویتانا ۱ ) ، کارخانه ویفر ( ویتانا ۲ ) ، کارخانه شکلات ( ویتانا ۳ ) و کارخانه غذای کودک ( ویتانا ۴ ) دسته بندی شده است. هر فاز در زمین هایی به مساحت تقریبی ۳ هکتار و مساحت کل ۱۳ هکتار انجام خواهد شد.
*فاز اول ( ویتانا ۱ ) در مرحله بهره برداری است که محصولات نوین بیسکوتارت ( تارت شکلاتی )، کوکی مینی پذیرایی، بیسکوییت مادر با تولید انبوه در حال تولید است. در حال حاضر تولید روزانه فاز ۱ حدود ۶۰-۷۰ تن می‌باشد. ظرفیت اصلی تولید این فاز حدود ۱۵۰—۲۰۰ تن در روز می‌باشد. برای این فاز ۳ خط تولید دیگر از کشورهای ترکیه و هند خریداری شده که هنوز وارد کشور نشده است. روغن استفاده شده به عنوان ماده اولیه، همان روغن صاف قنادی می‌باشد. لازم به ذکر است اکثر فرهای پخت گازی هستند و میزان ضایعات تولید نیز حدود ۳% می‌باشد.
*فاز دوم ( ویتانا ۲ ) ظرف ۲ ماه آینده به بهره برداری می‌رسد. ظرفیت اصلی تولید این فاز بین ۵۰-۱۰۰ تن در روز می‌باشد. برای تولید این محصول دو خط تولید فول اتوماتیک نصب شده است و دو خط تولید دیگر نیز اضافه خواهد شد. ظرفیت تولید خطوط موجود به ترتیب ۱٫۶ و ۱ تن در ساعت می‌باشد.
*بر خلاف نوع سازه کارخانه های متعارف ، سازه استفاده شده در ساخت کارخانه های ویتانا، بتن می‌باشد که نسبت به سازه های فلزی مقاوم تر بوده است. از طرفی هزینه های ساخت و به تبع آن هزینه استهلاک بیشتر خواهد بود.
*فاز سوم و چهارم با ظرفیت تولیدی ۱۰ و ۸ هزار تن در سال در حال راه اندازی می‌باشد. به گفته مدیران شرکت این دو فاز طی ۴ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
*با انتقال کارخانه تهران به واحد کاسپین ظرفیت های تولیدی به این واحد منتقل می‌شود. اما حدود ۷۰% از ظرفیت تولید ویتانا مربوط به محصولات جدیدی می‌باشد که قبلا در سبد محصولات ویتانا نبوده است. لازم به ذکر است که زمین کارخانه تهران حدود ۳ هکتار بوده که بعد از انتقال و مسائل مربوط به قوانین شهرداری به ۲٫۲ هکتار خواهد رسید. تصمیم گیری درباره این زمین پس از انتقال به واحد کاسپین صورت خواهد گرفت.
*در ۵ ماهه منتهی به اردیبهشت ۹۸ ، تناژ فروش شرکت ۸ هزار تن بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۳۳% در مقدار فروش و ۱۰۸ % در مبلغ فروش رشد داشته است. در اردیبهشت ۹۸ ، مقدار فروش ۲۱۸۸ تن بوده که نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۶۴% در مقدار فروش و ۱۸۵% در مبلغ فروش رشد داشته است.
*در فرآیند ارتقا نماد شرکت ویتانا از از بازار پایه به بازار فرابورس، شرکت شهدین گام متعهد شده است که ۳% سهام شرکت را در روز بازگشایی و ۲% را تا دو ماه بعد از روز بازگشایی عرضه کند. لازم به ذکر است که حدود ۲۱% سهام شرکت شناور می‌باشد.
*سرمایه گذاری انجام شده تا به امروز در واحد کاسپین ( با نرخ یورو بین ۱۸۰۰-۵۲۰۰ تومان )، حدود ۱۳۰ میلیارد تومان می‌باشد. به گفته مدیران در سال مالی جاری، از فاز ۱ استهلاک گرفته خواهد شد.
*در سال های قبل دو مشکل اصلی در راه صادرات محصولات وجود داشت؛ اولین مشکل، تولید محدود و به تبع آن ظرفیت پایین برای صادرات محصول بود. دومین مشکل بالا بودن بهای تمام شده محصولات نسبت به سایر رقبا بود. با جایگزینی واحد کاسپین و مکانیزه تر شدن فرآیند تولید، مشکلات مذکور در حال برطرف شدن می‌باشد. در سال گذشته سهم صادرات بین ۴-۶ % بوده که این میزان در سه ماهه اول سال مالی جاری به ۱۸% رسیده است. پیش بینی مدیران شرکت برای پایان دوره ۶ ماهه، گذشتن از مرز ۲۰% در سهم صادراتی محصولات می‌باشد.
*صادرات شرکت علاوه بر همسایگان ایران، به کشور چین نیز حال انجام است. عمده محصول صادراتی به چین، بیسکوییت مادر می‌باشد. به گفته مدیران نرخ فروش این محصول به کشور چین بالا بوده و فروش طی قراردادهایی با فروشگاه های زنجیره ای این کشور انجام می‌پذیرد.
*شرکت دارای ۳ واحد تولیدی در شهرهای لار با ۷% سهم تولید، کاسپین با حدود ۳۳% سهم تولید و واحد تهران با ۶۰% سهم تولید می‌باشد. واحدهای لار و کاسپین از معافیت مالیاتی برخوردار هستند.
*در ترازنامه شرکت بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان مربوط به بخش پیش پرداخت ها و مواد اولیه می‌باشد و شرکت از بابت تامین مواد اولیه مشکلی برای سال مالی جاری نخواهد داشت.
*مقدار و مبلغ فروش شرکت در اردیبهشت ماه ۸ هزار تن و ۳۲ میلیارد تومان می‌باشد. لازم به ذکر است که که PEAK فروش شرکت در ماه های شهریور- مهر- آبان می‌باشد. پیش بینی شرکت برای انتهای سال مالی ۹۸، تولید ۲۴ هزار تن و فروش ۲۶ هزار تن محصول می‌باشد.
*به علت مشکلات ساختاری در اقتصاد کشور تعداد اعضای صف شیرین شکلات از ۲۴۰ عضو در سال ۹۶ به حدود ۱۳۰-۱۴۰ عضو رسیده است. بنابراین کشش تقاضای بازار، پاسخگوی عرضه بیشتر از جانب ویتانا می‌باشد.
*در سال ۸۷ شرکت روزانه ۷ تن محصول تولید می‌کرد که سهم بیسکوییت مادر ۹۲% بود. در سال ۹۷ شرکت روزانه ۱۱۲ تن محصول تولید می‌کند و سهم بیسکوییت مادر ۴۰% می‌باشد. برنامه شرکت برای سال ۲۰۲۰ تولید روزانه ۱۰۰ تن بیسکوییت مادر می‌باشد.
*نرخ گذاری محصولات در صنعت شیرین شکلات اجباری نیست و بر اساس انجمن داخلی نرخ محصولات تعیین می‌شود‌. آخرین افزایش نرخ محصولات در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است. در حال حاضر شرکت تمایلی به افزایش نرخ محصولات خود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *