اقتصاد ایران یکی از مباحثی است که زیر ذره‌بین کارشناسان در کارگزاری کارآمد قرار دارد و در وبینار اخیر ضمن مروری بر بازار جهانی، اختصاصا به انتظاری که به تازگی از سوی فعالان بازار مبنی بر افزایش پایه پولی به وجود آمده، پرداخته شد.

به گزارش روابط عمومی کارگزاری کارآمد، وبینار ماهانه تحلیل بازارهای مالی با حضور دو تن از کارشناسان این کارگزاری برگزار و در ابتدای آن به چشم‌انداز نفت و قیمت دلار در بازارهای جهانی پرداخته شد.

با توجه به گزارش نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو در خصوص تعیین نرخ بهره، کلیه ۱۷ عضو آن در نرخ بهره زیر ۰٫۲۵ درصد توافق نظر داشتند.

به نظر می‌رسد بانک مرکزی امریکا به سیاست‌های پولی انبساطی در سال‌های آینده پا فشاری دارد. اما از سوی دیگر سیاست‌های کلان اقتصاد جهان و امریکا در خصوص توسعه کسب و کارها و خروج از شرایط رکود اقتصادی بعد از کرونا، شرایط تقاضای نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با پیش‌بینی رشد اقتصادی در ادامه در اکثر کشورهای صنعتی و همچنین اجرای طرح ۱۰۰۰ میلیارد دلاری امریکا، تقاضای جهانی نفت قیمت آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

همچنین روند کاهش نرخ بیکاری امریکا و شدت این کاهش با اجرایی شدن طرح بازسازی زیرساخت‌های امریکا، می‌تواند این طرف تقاضای نفت را شدت ببخشد.

در ادامه به موضوع کاهش اهمیت نفتی خاورمیانه برای آمریکا پرداخته شد که با توجه به آمارهای افزایش صادرات انواع نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکا در سال ۲۰۲۰ نسبت به واردات، موید این موضوع است.

در ادامه به موضوع تغییرات درآمدهای صادراتی ایران پرداخته شد که مهمترین آن قرارداد ۲۷ میلیارد دلاری شرکت انرژی توتال فرانسه با عراق بود. قرار است تولید گاز در فاز اول به ۳۰۰ میلیون فوت مکعب در روز و در فاز دوم به دو برابر این مقدار برسد.

قیمت گاز وارداتی عراق از ایران حدود هشت دلار برای هر یک میلیون بی‌تی‌یو (۲۹۳ کیلووات ساعت) است در حالی که به گفته آقای عبدالجبار قیمت گازی تولیدی در پروژه‌های توتال معادل ۱/۵ دلار برای این حجم از انرژی خواهد بود.

دو پروژه دیگر شامل ساخت یک نیروگاه انرژی خورشیدی و تسریع استخراج نفت خام از میدان نفتی رتاوی است.

توتال قرار است تولید نفت در این میدان را از ۸۵ هزار بشکه در روز به ۲۱۰ هزار بشکه در روز برساند.

این موضوع می‌تواند درآمدهای ارزی ایران که از محل صادرات گاز به عراق تامین می‌شد را تحت تاثیر قرار دهد.

در اقتصاد ایران نیز موضوع کسری بودجه و روش‌های تامین آن مورد بررسی قرار گرفت که بر این اساس پیش‌بینی می‌شود. کسری بودجه با در نظر گرفتن ۸۰۰ هزار بشکه صادرات نفت و تحقق ۹۰ درصد درآمدها حدود ۲۰۰ همت باشد.

حدود ۱۳۶۰ همت افزایش نقدینگی تخمین زده می‌شود (با توجه به آخرین آمار نقدینگی (۳۳۰۰ همت)، شاهد رشد ۴۱ درصدی نقدینگی خواهیم بود.)

گزینه‌های تامین مالی دولتی :

  • افزایش پایه پولی
  • انتشار اوراق بدهی دولتی
  • دریافت مطالبات مالیاتی

در صورتی که تامین کسری بودجه از محل افزایش پایه پولی باشد، بدون شک منجر به افزایش نقدینگی و در ادامه افزایش تورم خواهد شد. به علاوه از آنجایی که این روش از باقی روش‌ها ساده‌تر است، فعالان بازار انتظار دارند اقدام دولت بیش از سایر گزینه‌ها، افزایش پایه پولی باشد.