جلسه معارفه تامین سرمایه لوتوس پارسیان

عصر روز سه شنبه دوم بهمن ماه ۱۳۹۷، جلسه ای برای معارفه شرکت «تامین سرمایه لوتوس پارسیان» با حضور مدیران شرکت و فعالان بازار سرمایه در محل هتل ارم تهران برگزار شد.

«علی تیموری شندی» مدیرعامل شرکت پس از سخنان کوتاه یکی از اعضای هیئت مدیره، پشت تریبون قرار گرفت و به معرفی تامین سرمایه لوتوس پارسیان پرداخت که مهمترین نکات سخنان وی به این شرح است:

*** شرکت در ۱۲ شهریورماه سال جاری سرمایه خود را به ۵۰۰ میلیارد تومان رسانده است. با توجه به آن که شرکت های تامین سرمایه تعهدات خود را با توجه به کفایت سرمایه می پذیرند، میزان سرمایه شرکت و افزایش آن در کارکرد تاثیر بسزایی دارد.

*** صنعت فضای بسیار مناسبی برای رشد دارد چه این که سهم شرکت های تامین سرمایه در تامین مالی کشور هم اکنون حدود ۷ درصد است اما این سهم در جهان به ۵۰ درصد نیز می رسد.

*** خطوط اصلی کسب و کار شرکت در سه حوزه «خدمات تامین مالی»، «خدمات مالی و مشاوره سرمایه گذاری» و «مدیریت دارایی» متمرکز است.

خدمات تامین مالی به دو حوزه «خدمات بر پایه اوراق بدهی» و «خدمات بر پایه سهام» تقسیم می شود که در حوزه نخست، خدمات «تعهد پذیره نویسی» و «بازارگردانی اوراق» صورت می گیرد و در حوزه خدمات بر پایه سهام نیز «تعهد پذیره نویسی»، «انتشار اوراق تبعی»، «سرمایه گذاری خصوصی» و «سرمایه گذاری جسورانه» انجام می پذیرد.

*** روند انتشار اوراق بدهی در سال مالی ۹۷ به این ترتیب بوده که عملکرد شرکت ۳۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در حوزه مشاوره عرضه، ۲۳ هزار میلیارد ریال در حوزه تعهد پذیره نویسی و ۳۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال نیز در بخش بازارگردانی اوراق بوده است.

انباشته تعهدات بازارگردانی اوراق بدهی با نرخ رشد مرکب سالانه ۵۶٫۳ درصدی در سال های اخیر افزایش داشته است.

*** ترکیب بانیان اوراق بدهی تحت بازارگردانی شرکت که در وضعیت فعلی سررسید نشده اند، ۸۲ درصد شرکتی و ۱۸ درصد دولتی هستند در حالی که با توجه به خطر نکول اوراق بدهی شهرداری ها در سال های اخیر، تامین سرمایه لوتوس پارسیان برای این نهادها اوراقی منتشر نکرده است.

*** ترکیب ضامنین تعهدات بازارگردانی اوراق بدهی منتشر شده در سال ۹۷ به این ترتیب بوده که «توثیق سهام» و «دولت» سهم بیشتری داشته اند. در سال های اولیه تاسیس شرکت، بانک پارسیان به عنوان سهامدار عمده اکثر ضمانت ها را بر عهده می گرفته است.

*** تامین سرمایه لوتوس پارسیان موفق شده اولین اوراق شرکتی بدون ضامن را به تازگی برای مجموعه مخابرات ایران منتشر کند.

*** شرکت چندین صندوق سرمایه گذاری را مدیریت می کند که مهمترین آن ها صندوق لوتوس پارسیان با منابع ۱۰۵ هزار میلیارد ریالی است. دومین صندوق از نظر میزان منابع «اعتماد آفرین» با ۱۰ هزار و ۶۰۲ میلیارد ریال منابع است. این صندوق که اولین صندوق ETF با درآمد ثابت بازار سرمایه بوده، دومین نماد پرمعامله بازار فرابورس نیز است.

در مجموع ارزش منابع صندوق های سرمایه گذاری شرکت ۱۲۷ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال است و کل منابع تحت مدیریت این شرکت تامین سرمایه حدود ۱۳۰ هزار میلیارد ریال است.

*** شرکت یک صندوق سرمایه گذاری جسورانه دارد که ۶۹ درصد منابع آن در استارت آپ های حوزه سلامت سرمایه گذاری شده است. این استارت آپ ها عمدتا با همکاری پژوهشگاه رویان شکل گرفته اند. ۳۱ درصد دیگر منابع صندوق نیز در استارت آپ های حوزه فن آوری اطلاعات که عمدتا فین تک ها هستند، سرمایه گذاری شده است. اکثر این فین تک ها در زمینه تکمیل زنجیره ارزش فعالیت های تامین سرمایه لوتوس پارسیان فعالیت دارند.

*** شرکت روند رو به رشدی در بازارگردانی سهام شرکت های بورسی دارد و ارزش بازار شرکت هایی که سهام شان را بازارگردانی می کند، ۱۰ هزار میلیارد تومان است. به تازگی بازارگردانی دو نماد آپ و های وب نیز توسط تامین سرمایه لوتوس صورت می گیرد.

*** برای رعایت نصاب های سازمان بورس، تامین سرمایه دارایی های تحت مدیریت خود را از بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان به ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کاهش داده است. ترکیب پرتفو دارایی های تحت مدیریت شرکت به ترتیب ۵۵ درصد سپرده بانکی، ۳۸ درصد اوراق، ۵ درصد سهام و دو درصد سپرده کالایی است. سپرده کالایی شرکت بیشتر در حوزه صندوق طلا متمرکز است.

*** بیش از یک سال است که پرتال تامین سرمایه لوتوس پارسیان فعال شده که ۲۵۰ هزار سرمایه گذار در آن ثبت نام کرده اند که از این تعداد، ۲۳۰ هزار کاربر فعال هستند. متوسط روزانه صدور و ابطال واحدهای صندوق های سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان است.

*** روند درآمدی شرکت به تفکیک انواع درآمد در سه حوزه درآمدهای حاصل از منابع شرکت، درآمد فعالیت های تامین مالی و درآمد حاصل از مدیریت دارایی ها قرار دارد.

*** پیش بینی می شود سود خالص شرکت در سال مالی تازه پایان یافته منتهی به پایان دی ماه، حدود ۲۰۵ میلیارد تومان باشد که پیش از این، برآورد شده بود. بازدهی حقوق صاحبان سهام شرکت در سال مالی ۹۷ به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

***«راه اندازی ابزارها و نهادهای کامل کننده زنجیره ارزش»، «اصلاح ساختار شرکت و تمرکز بر ساختارهای مشوق نوآوری»، «ایجاد ائتلاف استراتژیک با سایر نهادهای مالی» و «تقویت و توسعه زیرساخت های فن آوری اطلاعات» در زمره مهمترین برنامه های آتی شرکت قرار دارند.

***

پس از سخنان مدیرعامل، جلسه پرسش و پاسخ با حضور اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و معاونان شرکت برگزار شد که مهمترین مباحث مطرح شده به این شرح است:

*** با توجه به سهم بالای سپرده های بانکی در دارایی های تحت مدیریت شرکت، روند کاهشی نرخ سود بانکی می تواند به زیان شرکت باشد اما شرکت چندین برابر سرمایه خود، تعهد دارد که در این حوزه، کاهش نرخ سود بانکی به سود تامین سرمایه لوتوس است. مدیرعامل شرکت تاکید کرد که شرکت ترکیب سپرده های بانکی را به سوی سپرده های با سود بالا و پرریسک نبرده است.

شرکت سعی دارد با متنوع سازی درآمدها و به خصوص حرکت به سوی خدمات کارمزد محور، به مقابله با ریسک های حوزه سپرده های بانکی بپردازد.

*** علت تعجیل در عرضه و فاصله یک روزه جلسه معارفه با عرضه اولیه سهام مورد سوال بود. شرکت برای جلوگیری از لزوم ارائه اطلاعات جدید سعی داشته تاخیر در عرضه نداشته باشد ضمن آن که نگرانی بر آن بود که فضای نامساعد بازار سهام در اسفندماه، مانع موفقیت عرضه باشد.

*** مدیران شرکت تاکید داشتند منابعی که از بازار سرمایه جذب کرده اند، را در بازار نگاه می دارند. ضمن آن که اکثر فعالان پرتال شرکت، مشتریان بازار پول بوده اند که منابع آن ها وارد بازار سرمایه شده است. این منابع قرار بود در بانک ها سپرده گذاری شود.

*** علت آن که نام شرکت «بانک سرمایه گذاری» نیست، این است که در این صورت تامین سرمایه ها می باید به زیر نظارت بانک مرکزی می رفتند اما هم اکنون تحت نظارت سازمان بورس هستند.

*** تامین سرمایه ها در جهان درآمدهایی مناسبی در دو حوزه «ادغام و تملیک» و «تسهیلات دهی» دارند که هنوز فعالیت در این حوزه ها در ایران مجاز نشده و یا آغاز نشده است.

*** شرکت به دو دلیل قصد حضور در بازار سهام را داشته است: در درجه نخست، الزام بانک مرکزی به بانک ها و لزوم خروج از بنگاه داری بوده است و در درجه دوم، بهبود برند شرکت بوده است.

*** شرکت برای حفظ ارزش منابع در برابر تورم و افت ارزش پول چند برنامه دارد: طراحی ابزارهای مناسب یکی از این برنامه هاست. ضمن آن که صندوق طلا تازه تاسیس شرکت در این حوزه کارآیی فراوانی دارد. مذاکراتی نیز با شرکت ملی نفت ایران در جریان است تا بتوان فعالیت های ارزمحوری را تعریف کرد.

*** تامین سرمایه لوتوس پارسیان به دنبال تاسیس شرکت رتبه بندی است اما به علت وضعیت نامناسب رتبه اعتباری کشور، شرکت های فعال داخلی نیز قدرت کسب رتبه های بین المللی را ندارند.

*** شرکت قصد حضور چندین برابری در حوزه بازارگردانی سهام را در سال آینده دارد.

*** بخش ناچیزی از منابع شرکت در حوزه سهام متمرکز است اما هر قدر کل منابع شرکت افزایش یابد، درصد سرمایه گذاری در سهام نیز افزایش خواهد یافت.

*** به دنبال اتفاق اخیر «ماه شمار شدن سود سپرده های کوتاه مدت» مراجعه افراد و به خصوص شرکت ها برای سپردن منابع مالی به تامین سرمایه بیشتر شده است. شرکت البته در حوزه جذب منابع این چنینی قصد بر هم زدن سیاست های بانک مرکزی را ندارد.

*** تامین سرمایه ها امکان رشد پرشتاب سودآوری را ندارند. شرکت های صنعت تلاش می کنند سودسازی خود را با تعهدات هموارسازی کنند تا ریسک ها را پوشش دهند به این ترتیب که فروش اوراق در قیمت های بالاتر گرچه سود مقطعی دارد اما این سود در شرایط دیگر می تواند به زیان های قابل توجه منجر شود. همچنین با توجه به استواری تعهدات بر کفایت سرمایه، سود شرکت نمی تواند رشد پرشتاب داشته باشد.

شرکت سعی دارد با خرید ارزان تر اوراق، حاشیه سود را افزایش دهد. همچنین جذب مشتریان مستقل بیشتر در قالب نفرات بیشتر با سرمایه های کمتر می تواند به سودآوری بالاتر شرکت کمک کند.

*** صندوق جسورانه شرکت در ۱۰ تا ۱۲ استارت آپ سرمایه گذاری کرده که مشهورترین آن ها «شیپور» و «بیمه بازار» است. پیش بینی می شود ۲ تا ۳ استارت آپ از این جمع سودآوری مطلوبی داشته باشند. اکثر سرمایه گذاری این حوزه در بخش سلامت است و استارت آپ های که در آن ها سرمایه گذاری شده، بیشتر در حوزه سلول درمانی فعال اند که پیش بینی شده این حوزه در چند سال آینده، نیمی از گردش مالی بخش سلامت را به خود اختصاص دهد.

*** سهامداران شرکت می باید در عوض توجه به اندازه صندوق های تحت مدیریت، به کارمزدهای آن ها توجه کنند چه این که با وجود اندازه کوچک صندوق طلا و صندوق جسورانه نسبت به صندوق لوتوس پارسیان، کارمزد این دو صندوق کوچک اعداد قابل توجهی هستند.

*** شرکت در بخش انتشار اوراق در سال های گذشته نرخ رشد سالانه ۱۰۰ درصدی داشته و پیش بینی می شود در سال ۹۸ نیز نرخ رشدی به همین میزان در دسترس باشد.

*** با توجه به شرایط خاص در ایران، ریسک چندانی از ناحیه نکول اوراق متوجه تامین سرمایه ها نیست چه این که در ایران «رکن ضامن» تعریف شده است. همچنین در زمان انتشار اوراق، تامین سرمایه ها نظارت مناسبی بر صورت های مالی شرکت ها و حتی وضعیت ضامنین دارند. بنابراین ریسک نکول بسیار پایین است ضمن آن که در صورت بروز خطر نیز ریسکی متوجه سرمایه گذاران اوراق نیست.

با تاسیس شرکت های رتبه بندی، رکن ضامن انتشار اوراق حذف می شود و در آن صورت، تامین سرمایه ها می باید هوشیاری بیشتری داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *