مجمع سالیانه نماد شبصیر- خرداد ۹۸

تاریخ مجمع/۲۷۳/۱۳۹۸ تهیه و تنظیم: آدنا طروسیان

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر با نماد شبصیر

فرآیند تولید
شرکت شبصیر اولین تولید کنندهABS در ایران می باشد. ABS یکی از پلیمرهای مهندسی بوده که در بیش از ۴۰ گرید رنگی و نچرال تولید شده. شرکت شبصیر با داشتن دانش کافی قادر به تولید هر گرید از این محصول می باشد. یکی از اصلی ترین واحدهای این مجتمع واحد بهره برداری بوده و شامل دو بخش واحدهای جانبی و واحدهای فرآیندیست. واحد کامپاند واحد نهایی تولید گرانول ABS می باشد. در این واحد SANو پودر ABS تولید شده از دو واحد قبل در اکسترودرها به گرانول ABSتبدیل می شود. این واحد با استفاده از ۴ دستگاه اکسترودر با ظرفیت کلی ۶ پوند در ساعت، بیش از ۴۰ گرید رنگی و نچرال، گریدهای مقاوم در برابر حرارت، گریدهای مقاوم در برابر شعله وگریدهای مصرفی در صنایع آبکاری تولید می نماید.
در واحد بگینگ که کار بسته بندی ABS تولیدی انجام می گیرد با استفاده از دو دستگاه حرفه ای که ظرفیت هر یک ۵۰۰ کیسه در ساعت می باشد مواد در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی پر شده و با توجه به درخواست مشتریان به صورت پالت بسته بندی می گردد. در صورتی که در سفارشی به غیر موارد مذکور به واحد ارسال گردد این واحد امکان بسته بندی به صورت جامبوبک را نیز دارا می باشد. ABS به دو صورت فله یا پالت بارگیری شده و به مقصد مورد نظر ارسال می شود.

کاربرد محصول
ABS دارای خواص بی نظیری بوده و مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و رطوبت دارد. ABS به دلیل داشتن خواص خوب مکانیکی، مقاومت شیمیایی و فرایند پذیری آسان به صورت بسیار گسترده در صنایع تزریقی، اسکتروژن وکیوم فرمینگ مورد استفاد قرار می گیرد. از کاربردهای این پلیمر می توان به ساخت لوله و اتصالات، لوازم و قطعات اتومبیل، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی، اتاقک های کاروان، مبلمان، قایق و ادوات موسیقی اشاره کرد.

تشریح اهم فعایتهای شرکت
در سالهای ۹۶ و ۹۷ بالای ظرفیت تولید کرده است. در سال ۹۷ به دلیل نیاز ارزی، صادرات افزایش یافته است.
در سال ۹۸ هدف این است تا میزان تولید در سطح سالهای قبل ادامه یابد. دلیل کاهش تولید در سه ماه نخست سال اجرای بخشی از اورهال در نیمه فروردین و اردیبهشت و تولید گریدهای تخصصی به جای گرید جنرال بوده است (تولید گرید تخصصی ظرفیت تولید را کاهش می دهد.)
بخشی از مواد اولیه وارداتی بوده، با تدابیر اندیشیده شده مشکلی در واردات مواد اولیه نخواهند داشت. البته طبق گفته مدیر شرکت موجودی اکریلونیتریل برای تولید یکسال کفایت می کند.

اثر رقابتی پتروشیمی جم
بهره برداری واحد ABS پتروشیمی جم، بر تقاضای گریدهای جنرال شرکت شبصیر تاثیر گذار خواهد بود. اما مزیت شرکت شبصیر در تولید گریدهای تخصصی بوده و از آنجا که شرکت تخصص تولید انواع گریدها را دارا می باشد، رقیبی در فروش گریدهای تخصصی نخواهد داشت.

نرخ فروش
تاثیرپذیری بالایی از بهای تمام شده دارد. البته نرخهای جهانی نیز تاثیر گذار است اما مرجع اصلی بهای تمام شده و حاشیه سود سالهای گذشته می باشد.

ضریب مصرف
با توجه به گریدهای مختلف، متفاوت است اما به طور کلی:
استایرن مونومر: ۶۰-۶۵ درصد
اکریلونیتریل: حدود ۲۰ درصد
بوتادین: حدود ۱۶-۱۷ درصد

اهم بندهای حسابدای
۶-۱: پرونده حقوق گمرگ خوزستان در سال ۱۳۸۳ برای واردات استایرن مونمور و به دلیل تاخیر در فرایند ترخیص تشکیل شده است. (اکنون استایرن مونومر از پتروشیمی پارس خریداری می شود). پرونده همچنان در حال پیگیری است تاثیری در صورتهای مالی نداشته و ذخیره متناسب در سال ۹۶ اخذ شده است. مبلغ بدهی معادل ۲٫۵ میلیارد تومان می باشد.
بند۹-۹: شرکت به دنبال شرکتهای کارگزاری جایگزین بابت وجوه واریزی مشتریان خارجی می باشد.

سود تقسیمی :
۹۰ درصد سود خالص معادل ۲۰۰۰ ریال