گزارش مجمع سالیانه داده گستر عصر نوین-تیرماه۹۸

 

نماد های‌وب قیمت سهم ۶۹۱۳
سرمایه
(میلیارد تومان)
۴۰۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۱۸۵٫۵
EPS 96 ۳۶۷ EPS 97 ۱۵۹
DPS 96 ۰ DPS 97 ۲۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۰ درصد تقسیم سود۹۷ ۱۳%

 

معرفی

شرکت داده‌گسترعصرنوین از سال ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات انتقال داده (PAP) آغاز بـه کار نموده است. در سال ۱۳۸۸ مالکیت این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد و در سال ۱۳۹۱ نام تجاری «های‌وب» را در بازار مخابرات و ارتباطات کشور معرفی نمود.

شرکت پروانه‌های متعددی جهت فعالیت در زمینه‌های مختلف دریافت نموده که یه شرح زیر است:

 • پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) شرکت داده گسترعصرنوین (های‌وب) به شماره ۱۱-۹۴-۱۰۰
 • پروانه ایجاد شبکه و ارائه خدمات رادیو ترانک عمومی شرکت داده گسترعصرنوین (های‌وب)
 • پروانه انتقال داده مبتنی فناوری بیسیم ثابت شرکت داده گسترعصرنوین (های‌وب)
 • پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) نوع اول شرکت داده گسترعصرنوین (های‌وب)

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت  داده‌گستر عصرنوین  در بدو تاسیس مبلغ۱۰  میلیون ریال  بوده است که طی چند مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
سید ایمان میری ۳,۰۵۳,۸۴۳,۴۳۴ ۷۶٫۳۴۰
شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد مبین ۸۴,۲۹۶,۶۶۷ ۲٫۱
بازارگردان ۶۰,۱۷۰,۱۱۱ ۱٫۵
سرمایه گذاری تدبیر ۴۲,۰۰۰,۰۰۰ ۱٫۰۵
آوای نور پارس ۴۰,۰۱۷,۸۲۷ ۱
آوای عرصه پارس ۴۰,۰۰۹,۷۰۶ ۱
سایر ۶۷۹,۶۶۲,۲۵۵ ۱۷٫۰۱
جمع کل ۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰۰

عملکرد شرکت در سال ۱۳۹۷ و پیش‌بینی سال ۱۳۹۸

 

شرکت های‌وب در سال مالی ۱۳۹۷ حدود۲۷۸ میلیارد تومان درآمد کسب نموده که نسبت به سال مالی قبل حدود۸درصد کاهش دارد. بخشی از این کاهش درآمد مربوط به فروش تجهیزات بوده که به علت افزایش نرخ ارز و به تبع آن بالاتر رفتن قیمت تجهیزات مربوطه بود. به گفته مدیران شرکت به دلایل مذکور، شرکت تصمیم دارد کمتر در این حوزه ورود کند.

شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مبلغ  ۴۵۱ میلیارد تومان درآمد عملیاتی پیش‌بینی نموده است. که عمده درآمد شرکت در این پیش‌بینی از محل پروانه FCP- FWA و رادیو ترانک است.

جدول زیر مقایسه درآمد عملیاتی شرکت برای سال ۹۷ و ۹۶ به تفکیک سرفصل درآمد  را نشان می‌دهد.

نکات مهم مجمع

 • در خصوص نحوه شناسایی درآمد شرکت از محل قراردادهای uso توضیح داده‌شد که قبلا بدین صورت بوده است که هر مقدار از کار که پیشرفت داشته را تحویل می‌دادند و در ازای صورت حساب صادر شده، مبلغ را دریافت می‌کردند. در صورتی که در روش جدید باید گواهی قبولی نهایی صادر شود و سپس مبلغ مربوطه دریافت شود که صدور گواهی مذکور روندی طولانی است.
 • به دلیل تغییر نحوه شناسایی درآمد از محل قرارداد uso، درآمدهای کسب شده مربوط به سال‌های ۹۴-۹۵ و ۹۶ که قبل از عرضه نماد شرکت در بورس است‌‌، به سال‌های بعد از آن منقل شده و در سرفصل پیش‌دریافت قرار گرفته‌است. با توجه به اینکه ذات پیش‌دریافت بدهی است، مدیران شرکت توضیح دادند که این بدهی نیست و کار مربوطه به پایان رسیده و مبلغ تحویل گرفته شده است. این جابجایی از محل حساب شخص مدیر عامل شرکت صورت گرفته است. مبلغ منتقل شده به سال‌های  بعد ۲۳۰میلیارد تومان است.
 • شرکت به طور رسمی اعلام نمود که ۱۰۰% سهام پارس‌آنلاین را خریداری کرد و درآمد ماهانه شرکت فوق را ۱۴میلیارد تومان ذکر نمود و توضیح دادند که هر ماه در زیر گزارش ماهانه میزان درآمد شرکت پارس‌آنلاین و یا شرکت‎های مربوطه را می‌نویسند.
 • درآمد سالانه ای که شرکت پارس‌آنلاین به های‌وب اضافه می‌کند حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان به گفته مدیران شرکت است.
 • در خصوص تجهیزات مورد نیاز شرکت، توضیح داده‌شد که سال قبل ۱۴۰ میلیارد تومان و در سال جدید هم حدود ۲ الی ۳ میلیون یورو تجهیزات خریدند و مشکلی از  این بابت ندارند.
 • از برنامه های جدید شرکت ورود به بخش ۵G – فیبرنوری – توسعه ۴G – افزایش قیمت ارئه خدمات به مشتریان سازمانی- افزایش سهم بازار اینترنت ثابت بخش خانگی و … را می‌توان نام برد.
 • در مجمع فوق العاده شرکت که قبل از مجمع عادی شرکت برگزار شد، مقرر شد هر سال ۴۰% از سود قایل تقسیم شرکت تا سقف ۱۰% سرمایه شرکت را در حساب اندوخته قرار دهند.
 • شرکت افزایش سرمایه از محل سود انباشته به میزان ۳۰% را در دستور کار خود دارد. و در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نیز توضیح داد که در این خصوص برنامه خاصی فعلا ندارند.

تصمیمات مجمع

در پایان به ازای هر سهم ۲۰ ریال سود تقسیم شد.