گزارش مجمع سالیانه پتروشیمی پارس-تیرماه۹۸

 

نماد پارس قیمت سهم ۴۰۰۰۶
سرمایه
(میلیارد تومان)
۶۰۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۶,۱۸۰
EPS 96 ۵۰۸۳ EPS 97 ۹۸۳۰
DPS 96 ۴۷۵۰ DPS 97 ۹۳۰۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۹۳% درصد تقسیم سود۹۷ ۹۵%

 

معرفی

شرکت پتروشیمی پارس در اسفندماه ۱۳۷۷ تاسیس و به نام شرکت پتروشیمی عسلویه به ثبت رسیده و فعالیتهای مؤثر آن با تشکیل هیئت مدیره جدید از تاریخ ۷۸/۰۷/۱۰ شروع شد. نام این شرکت با تصویب در جلسه فوق‌العاده مورخ ۷۹/۰۲/۱۷ به پتروشیمی پارس تغییر یافت.

سهولت دسترسی به خوراک (استفاده بهینه از منابع موجود در منطقه پارس جنوبی به عنوان خوراک مجتمع‌های)، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده‌ای و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان بوشهر به عنوان یکی از دو قطب صنعت پتروشیمی در کشور، و مهم‌تر از همه ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت، ویژگی‌هایی است که انتخاب و وجود این مجموعه را توجیه پذیر نموده است.

کل سرمایه­ گـذاری ارزی انجام شده ۷۲۰ میـلیون دلار و سرمایه­ گذاری­ ریـالی انجام شده ۲۸۳۵ میلیارد ریـال بوده است. پنجاه درصد سهام شرکت پلیمر آریاساسول نیز متعلق به شرکت پتروشیمی پارس می­باشد. شرکت پتروشیمی پارس از سه واحد تولیدی و یک­ بخش برون­ واحدی تشکیل شده است:

۱- واحد استحصال اتان

۲- واحد اتیل بنزن

۳- واحد استایرن منومر

سبد محصولات شرکت پتروشیمی پارس شامل موارد ذیل است:

 • محصولات پالایشگاهی :

    اتان، پروپان ،بوتان، گسولین

 • محصولات پتروشیمیایی :

    اتیل بنزن، استایرن منومر و مخلوط بنزن تولوئن

 سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت  پتروشیمی پارس  در بدو تاسیس مبلغ  ۵میلیون ریال   بوده است که طی دو  مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۳,۳۶۹,۶۵۴,۲۵۰ ۵۶٫۱۶۰
شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان ۱,۱۲۴,۷۰۹,۳۴۰ ۱۸٫۷۴۰
شرکت سرمایه گذاری غدیر ۱,۱۲۰,۶۴۳,۶۰۴ ۱۷٫۷۶۰
سایر ۳۸۴,۹۹۲,۸۰۶ ۷٫۳۴
جمع کل ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰۰


عملکرد شرکت در سال ۱۳۹۷ و پیش‌بینی سال ۱۳۹۸

 

شرکت پتروشیمی پارس با ظرفیت اسمی سالیانه ۴ میلیون ۴۸۱ هزار تن محصولات پتروشیمیایی، شامل ۱میلیون ۶۰۰ هزار تن اتان، ۹۸۰ هزار تن پروپان، ۵۷۰ هزار تن بوتان، ۸۶ هزار تن گسولین، ۶۴۵ هزار تن اتیل بنزن، ۶۰۰ هزار تن استایرن منومر و ۱۴ هزار تن مخلوط بنزن و تولوئن، بزرگترین واحد استحصال اتان کشور، یکی از بزرگترین صادر کننده گان LPG خاورمیانه، تنها تولید کننده و تامین کننده استایرن منومر داخل و یکی از بزرگترین صادر کننده های این محصول در دنیا است.

شرکت درسال  ۱۳۹۷ مقدار ۳,۵۳۶,۰۰۰تن محصول تولید نموده که نسبت به بودجه برآوردی برای سال مالی ۱۳۹۷ به میزان ۱۵%کاهش دارد که این امر موجب کاهش نسبت به سال مالی قبل شده است. شرکت پتروشیمی پارس در مجمع عادی سال مالی ۱۳۹۷، در این خصوص توضیح داد  که به دلیل تحریم‌ها و نبود کشتی برای صادرات محصولات‌‌‌، مخازن شرکت پر شده بود و این امر مانع  تولید بیشتر شده بود.

جدول زیر تولیدات شرکت به تفکیک محصولات  تولیدی به صورت مقایسه‌ای بین دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ آورده شده است.

 شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸  فروش مقداری را  ۳,۱۷۸,۰۰۰ تن برآورد نموده است که نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۷ به میزان ۱۰% افزایش دارد. البته فروش به صورت داخلی هست و طبق گفته مدیران شرکت تا زمانی که تقاضای داخلی وجود دارد، گمرک اجازه صادرات  محصولات را نمی‌دهد.

همچنین برآورد شرکت برای درآمد عملیاتی سال ۹۸ مبلغ ۱۲۴,۶۷۹,۸۵۶ میلیون ریال است.

نکات مهم مجمع
 • شرکت دلایل کاهش مقدار تولید و فروش در سال ۱۳۹۷ را بدین صورت اعلام نمود: عدم تامین سرویس‌های جانبی از سوی پتروشیمی مبین- عدم تامین کشتی و پر شدن مخازن شرکت – کمبود خوراک بنزن  و اتیلن و…
 • سود عملیاتی شرکت نسبت به سال گذشته ۱۱۱% – سود خالص ۹۴% و فروش ۴۴% افزایش داشته است.
 • شرکت اعلام نمود که در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۱۳۹۸ تولید به میزان ۸٫۳% و فروش هم به میزان ۱۵% نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش دارد.
 • شرکت آریا ساسول و خود شرکت پارس قصد افزایش ظرفیت تولید محصولات خود را دارند.
 • به گفته مدیران شرکت یک سوم از درآمد غیرعملیاتی شرکت مربوط به پتروشیمی آریاساسول و تکرار شونده است.
 • شرکت پتروشیمی پارس قصد تولید اتان به اندازه ظرفیت اسمی را دارد.
 • شرکت هزینه حمل هر تن LPG را ۵۷-۵۸$ و نیز هزینه حمل هر تن استایرن را ۷۳$ اعلام نمود  و توضیح داد که در سال ۹۸ در خصوص حمل با کشتی مشکلی ندارند و  قرارداد طولانی مدت با شرکت‌های مربوطه در خصوص حمل محصولات بسته اند، کشتی اجاره کردند و حتی در سه ماهه سال جاری  مشکلی در خصوص حمل نداشتند.
 • برنامه ای برای افزایش سرمایه ندارند.
 • حاشیه سود محصول استایرن از دیگر محصولات بالاتر بوده  و بالاتر از ظرفیت اسمی تولید می شود. شرکت قصد دارد ۴۰% استایرن تولیدی را در سال ۹۸ صادر نماید.
 • کف نرخ اتان ۲۴۰ تا ۲۷۰  دلار است.
 • شرکت متوسط نرخ دلار را براس سال ۱۳۹۷ مبلغ ۶۲۷۰ تومان ( میانگین از ۴۲۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان) اعلام نمود و گفت آخرین نرخ دلار ۱۱۶۰۰ تومان بوده است.
 • در خصوص افزایش ضریب A توضیح دادند که در تلاش هستند که حداقل این ضریب افزایش پیدا نکند.
 • شرکت ۸۰% استایرن خود را داخلی و با تخفیف ۵ درصدی نسبت به نرخ های جهانی می فروشد.
 • طبق توضیحات مدیران شرکت، در شرایط تحریمی که نمی توانند LPG صادر کنند و مخازن پر می‌شود، میزان تولید اتان شرکت کاهش می یابد. با توجه به اینکه بخشی از این محصول خوراک پتروشیمی آریاساسول است، آنگاه شرکت توانایی رساندن خوراک به آریاساسول را از دست می‎دهد و به تبع آن نمیتواند از شرکت مزبور خوراک واحد اتیل بنزن را دریافت نمایدو در نهایت منجر به کاهش تولید استایرن می‌شود.  بنابراین در سال ۱۳۹۷ طرحی برای بازگشت LPG به خط لوله گاز شهری را ارائه داد و به این ترتیب به جای دریافت ۱۴۰۰ تن خوراک  مقدار ۲۴۰۰ تن خوراک دریافت می‌نماید و این امر موجب افزایش تولید ۱۸۰۰ تن اتان در روز به ارزش ۵۱۳ هزار دلار- ۷۷۰ تن بوتان به ارزش ۳۵هزار دلار- ۱۳۰تن گسولین به ارزش ۴۷ هزار دلار  که به طور کلی موجب افزایش فروش  روزانه به مبلغ ۸۷۵ هزار دلار می‌شود. سود روزانه این فروش ۲۶۰ هزار دلار می‌شود.
 • اورهال در سال ۹۶ مدت ۴۲ روز بوده است.که در سال ۹۷این مدت ۳۰ روز شده است که کاهش این زمان باعث سودآوری ۱۳٫۵ میلیون دلار شده است.

تصمیمات مجمع

در پایان به ازای هر سهم ۹۳۰۰ ریال سود تقسیم شد.