گزارش مجمع عادی سالیانه معادن بافق-تیرماه۹۸

نماد کبافق قیمت سهم ۵۰۳۷۱
سرمایه
(میلیارد تومان)
۲۰۲,۵۰۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۱,۰۸۴
EPS 96 ۲۸۷۶ EPS 97 ۳۸۰
DPS 96 ۵۰۰ DPS 97 ۴۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۱۷% درصد تقسیم سود۹۷ ۱۰%

 

معرفی

شرکت معادن بافق (سهامی عام) درتاریخ ۱۶خرداد ماه سال ۱۳۴۵ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی بافق به ثبت رسیده است. شرکت در تاریخ ۲۱/۳/۱۳۷۰ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۷۵ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

شرکت معادن بافق  در بین تولیدکنندگان سرب و روی کشور بعد از کالسیمین و باما، در رتبه سوم این صنعت قرار دارد.

محصول اصلی شرکت کنسانتره روی است که ظرفیت عملی شرکت ۱۸۰۰۰تن در سال است. ظرفیت اسمی و عملی کنسانتره سرب و روی شرکت و نیز عملکرد واقعی شرکت به شرح جدول زیر است:

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۸۴ میلیون ریال بوده است که  که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته‌است. تغییرات سرمایه شرکت به شرح جدول زیر است.

ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت خدمات بازرگانی پیمان امیر ۱۵۵,۷۲۶,۵۲۹ ۷۶٫۹
شخص حقیقی ۳,۰۳۹,۷۰۰ ۱٫۵۰۰
شرکت مدیریت سرمایه اقتصاد نوین ۲,۴۹۲,۱۰۰ ۱٫۲۳۰
شرکت بیمه معلم ۲,۰۶۳,۴۹۴ ۱٫۰۱۰
سایر ۳۹,۱۷۸,۱۷۷ ۱۹٫۳۶
جمع ۲۰۲,۵۰۰,۰۰۰ ۱۰۰

 

عملکرد شرکت در سال ۱۳۹۷ و پیش‌بینی سال ۱۳۹۸

شرکت معادن بافق در سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۷ مبلغ ۱۶ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است  که نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶ حدود ۱۷ درصد کاهش دارد. شرکت علت این کاهش را تبدیل کنسانتره روی به مقدار۱۵۰۰۰ تن اعلام نموده است.

همچنین برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۳۲۶میلیارد تومان درآمد عملیاتی پیش‌بینی نموده است.

از برنامه‌های توسعه‌ای شرکت  می‌توان به احداث خط تولید جدید به جهت افزایش ظرفیت تولید، اشاره نمود که قرار است در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری برسد.

تولید و فروش شرکت هم برای سال‌های ۹۵ تا ۹۷ و نیز برآورد سال ۱۳۹۸ به شرح جداول زیر است. طبق جدول زیر که مربوط به تولیدات شرکت می‌باشد، برای سال ۹۸ میزان تولید کنسانتره روی  ۲۰,۰۰۰ در نظر گرفته شده است که مطابق با ظرفیت عملی شرکت است.

فروش مقداری و مبلغی شرکت هم به شرح جدول زیر است.

در نهایت شرکت نرخ فروش محصولات خود را با فرض دلار ۹۰۰۰ تومن به شرح جدول زیر اعلام نموده است:


نکات مهم مجمع

  • شرکت افزایش سرمایه از محل سود انباشته و آورده نقدی را در دستور کار دارد که میزان افزایش سرمایه از محل سود انباشته طبق گفته نماینده سازمان بورس حدود ۴۹۴% است. البته در حال تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه برای ارائه به سازمان بور هستند.
  • عمده مصارف افزایش سرمایه فوق برای تامین مالی طرح باطله برداری به مقدار ۷ میلیون تن است.
  • همچنین با توجه به کمبود آب در منطقه یزد، شرکت درحال انتقال آب از مکانی است که حدود ۴۰ الی ۵۰ کیلومتر با شرکت فاصله دارد و البته هنوز در مرحله بستن قرار داد هستند.شایان ذکر است این کم آبی باعث کاهش تولید کنسانتره در سال ۱۳۹۷ شده است.
  • از دیگر برنامه های شرکت، انعقاد قرار داد با شرکتی به جهت بازارگردانی نماد کبافق است.
  • کبافق موجودی روی خود را با قیمت ۲۵۴۰$ در سال ۱۳۹۷ به فرو ش رسانده است . قیمت روی در حال حاضر ۲۴۷۷ دلار است و به گفته مدیرانش شرکت، سیاست شرکت معادن بافق به گونه ای است که همیشه محصولات خود را به بهترین قیمت به فروش می‌رسانند.


بندهای حسابرسی

بند۱۱-  این بند در خصوص شرکت نوین آلیاژ سمنان است که  فروشنده کارمزدی محصولات شرکت است. ایرادی که به این بند گرفته شد و باعث سوال سهامداران شده بود، مشخص ننمودن زمان دقیق تسویه مبالغ بود. خلاصه توضیحات رییس مجمع در خصوص این بند، این است که شرکت آزادی عمل برای انتخاب مشتری خود و مبلغ فروش محصولات خود را ندارد و تقریبا همه چیز دستوری است. از نرخ ارز تا نرخ فروش و ….بنابراین با توجه به تحریم‌های موجود، وقتی شرکت موفق به فروش محصول خود می‌شود برای وارد کردن ارز حاصل از فروش از مبادی فراوانی اقدام می‌نماید و همه این موارد باعث می‌شود که شرکت مذکور زمان دقیق تسویه مبالغ را درج نمی نماید.

تصمیمات مجمع

در پایان به ازای هر سهم ۴۰ ریال سود تقسیم شد.