مجمع شوینده سال ۹۷

گزارش فعالیت هیات مدیره:
تاریخچه:
شرکت سهامی عام مدیریت شوینده توسعه بهشهر در سال ۱۳۸۳ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۹۶ به شرکت سهامی عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در حال حاضر این شرکت جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت سهامی عام توسعه صنایع بهشهر می‌باشد. مرکز اصلی شرکت در شهر تهران واقع شده است.

موضوع فعالیت شرکت:
موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۳ اساسنامه، سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل، کنترل آن واحد را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد و شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه پذیر در زمینه های زیر فعالیت کند:
*صنایع مواد شوینده، پاک کننده، بهداشتی آرایشی، شیمیایی و زنجیره ارزش صنایع مذکور*

سرمایه و ترکیب سهامداران:

 

 

 

جایگاه شرکت در صنعت و وضعیت رقابتی آن طی سال مالی ۹۷:
در حال حاضر تعداد ۲۲۰ واحد تولیدی در زمینه مواد شوینده در کشور فعال هستند و حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد تولید داخلی در این صنعت در اختیار ۱۵ واحد صنعتی بزرگ است. بر اساس اطلاعات مالی سال ۱۳۹۶، این هلدینگ در گروه محصولات شیمیایی و بهداشتی رتبه اول و در میان ۵۰۰ شرکت بزرگ ایر ان رتبه ۱۲۴ را از نظر مبلغ فروش کسب کرده است.

تجزیه و تحلیل ریسک شرکت:
۱-ریسک تغییرات نرخ بهره:
-افزایش و کاهش نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاری ها در شرکت اصلی
-افزایش هزینه مالی شرکت های فرعی زیر مجموعه و به تبع آن کاهش قدرت نقدینگی و سود قابل تقسیم

۲-ریسک سهم بازار:
-حضور رقبای داخلی و خارجی قدرتمند با برندهای شناخته شده و فناوری جدید

۳-ریسک نوسانات نرخ ارز:
-حدود ۴۰% مواد اولیه و ادوات بسته بندی مورد نیاز تولید محصولات شرکت های گروه از طریق واردات تامین می‌شود و قیمت برخی از مواد اولیه و ادوات بسته بندی که در داخل کشور تامین می‌شود با افزایش نرخ ارز افزایش می‌یابد. افزایش بهای تمام شده تولید در صنایعی نظیر صنعت شوینده و بهداشتی در گذشته از طریق اعطای مجوز افزایش نرخ محصولات توسط سازمان حمایت از مصرف کننده برای شرکت های این صنایع جبران گردیده است، اما بدیهی است که کاهش قدرت خرید جامعه و کشش قیمتی محصولات گروه، بایستی در پیش بینی رویداد های آتی مورد توجه قرار گیرد.

۴-ریسک نقدینگی:
-عمده بهای عامل تولید محصولات شرکت های سرمایه پذیر، مواد اولیه و ادوات بسته بندی است. در عمده موارد دوره بازپرداخت بدهی‌ها کوتاه تر از دوره وصول مطالبات و دوره گردش موجودی ها در شرکت های گروه است. بنابراین طولانی تر شدن دوره وصول مطالبات باعث افزایش ریسک نقدینگی در شرکت های سرمایه پذیر خواهد شد.

عملیات شرکت اصلی:

 

 

 

 

عملیات گروه:

 

 

 

 

نکات مهم دیگر گزارش فعالیت هیات مدیره:
-۲۳% تناژ فروش هلدینگ به صورت صادراتی می‌باشد.
– شرکت شوینده در زمینه صابون جایگاه اول بازار، در خمیر دندان جایگاه اول و دوم بازار، در پودرهای ماشینی و دستی جایگاه سوم و چهارم و در گروه مایع ظرفشویی جایگاه سوم و پنجم بازار را در اختیار دارد.
– ظرفیت عملی شرکت مروارید هامون ۱۷ هزار تن می‌باشد. ۹۰% فروش سالیانه این شرکت، صادرات به کشورهای افغانستان و پاکستان می‌باشد.
– شرکت آلی شیمی قم در زمینه تولید گلیسیرین و انواع اسید های چرب فعالیت دارد. ظرفیت عملی این شرکت ۱۰ هزار تن می‌باشد.
– شرکت مدیریت یاران توسعه بهشهر در زمینه تولید مواد بسته بندی مورد نیاز محصولات شیمیایی و آرایشی و بهداشتی می‌باشد. ظرفیت عملی این شرکت ۱۵۰ میلیون جعبه در سال می‌باشد.
-شرکت پاکسان ایروان در زمینه تولید محصولات شوینده در ارمنستان تاسیس شده است. ظرفیت اسمی این شرکت ۱۳۴۰۰ تن و ظرفیت عملی آن ۷۴۰۰ تن می‌باشد.

گزارش حسابرس مستقل:
– شرکت هلدینگ هیچ مشکل مالیاتی نداشته و معافیت مالیاتی تا سال ۹۶ قطعی شده است. اما برای شرکت های پاکسان و ساینا، اختلاف مالیات اظهار شده و تشخیصی حدود ۴۰ میلیارد تومان می‌باشد.
– مبلغ ۲۷٫۲ میلیارد تومان از کل ۹۴٫۱ میلیارد تومان مطالبات شرکت اصلی از شرکت های تابعه شامل مطالبات انتقالی از سال های قبل در ارتباط با سود سهام می‌باشد، که تا تاریخ این گزارش حدود ۹٫۶ میلیارد تومان آن تسویه شده است. به علت کمبود نقدینگی شرکت های برای تامین مواد اولیه که ناشی از نوسانات نرخ ارز، مشکلات گمرکی و بخش نامه های فراوان و متناقض دولت در سالی گذشته، این شرکت مجبور به تزریق نقدینگی به شرکت های زیر مجموعه خود بود. مجمع تکلیف کرد که تا دو ماه آینده جلسه ای برای پرداخت بدهی تشکیل و صورت جلسه ای تنظیم شود.
– عملیات شرکت پاکسان ایروان به علت زیان دهی و کمبود نقدینگی در سال های قبل متوقف بوده اما طی سال مالی مورد گزارش با حمایت مالی گروه و پرداخت حدود ۵۰ هزار دلار مجددا فعالیت آن آغاز شده است که فعالیت عملیاتی یک ساله آن مبلغ ۴۴۹۶۳ درام( ۶۵۰ میلیون تومان) زیان در پی داشته است. به همین خاطر شرکای هلدینگ حاضر به ادامه فعالیت نبوده و شرکت در حال حاضر ۳ راه پیش روی خود دارد:
۱- ادامه با شرکای قبلی که امکان پذیر نبوده
۲- فروش شرکت که تا به امروز سرمایه گذاری پیدا نشده است
۳- یکپارچه کردن سهام و خرید سهم الشرکه شرکا
یکی از موارد تاثیر گذار بر شرکت پاکسان ایروان این بود که مواد اولیه صادراتی از ایران، کد محصول دریافت می‌کرد و باعث هزینه گمرکی میشد. زمان زیادی صرف شد تا با صحبت های انجام شده مواد اولیه صادراتی کد مواد اولیه دریافت کنند. در سالی که گذشت این شرکت ۱۵۰ تن محصول تولید کرد که حتی به نقطه سر به سر هم نرسید. از نکات مثبت این شرکت داشتن فضایی به وسعت ۲۳ هزار متر مربع و سوله ای به متراژ ۴ هزار مترمربع می‌باشد.

پرسش و پاسخ:
– در سال آینده، همانند ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۷ شرکت های زیر مجموعه بر روی محصولات خود تخفیفی نخواهند داد.
– موجودی کالا در وضعیت مطلوبی قرار داد. در حال حاضر موجودی برای تولید محصولات تا شهریور ماه به طور کامل مهیا می‌باشد.
– از ابتدای اردیبشهت افزایش نرخ محصولات صورت خواهد گرفت که چیزی بین ۱۵-۲۰ درصد خواهد بود.
– نرخ مواد اولیه وارداتی شرکت های زیرمجموعه نیمایی می‌باشد. در سال ۱۳۹۷ این نرخ ۷۴۰۰ تعیین شد. در فروردین ماه ۸۵۰۰ بود و در از اردیبشهت ماه حدود ۱۱۲۰۰ خواهد بود.
– نرخ مواد اولیه داخلی شرکت های زیر مجموعه از شرکت هایی نظیر شیران بر اساس بورس کالا تعیین می‌شود.

در پایان به ازای هر سهم ۷۲ تومان تقسیم شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *