نفت خام بیشترین افت قیمتی یک روزه خود از آوریل ۲۰۲۰ را در روز جمعه ثبت کرد. زیرا با انتشار خبر گونه جدید ویروس کرونا، سرمایه‌گذاران نگران بودند اقدامات مهار ویروس نظیر ممنوعیت سفر باعث کاهش تقاضای کامودیتی و در نتیجه کاهش تقاضا برای نفت شود.

به گزارش روابط عمومی کارگزاری کارآمد، نفت اما روز دوشنبه تقریباً ۵ درصد افزایش یافت و به ۷۶ دلار در هر بشکه رسید. علت برگشت نسبی قیمت را می‌توان این‌گونه عنوان کرد که  برخی از سرمایه‌گذاران افت شدید قیمت نفت در روز جمعه در بازارهای نفت و مالی را به دلیل نگرانی در مورد سویه جدید ویروس کرونا (Omicron) بیش از حد ارزیابی کردند، در واقع در حالی که سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که درک شدت این نوع بیماری ممکن است چند هفته طول بکشد، یک پزشک آفریقای جنوبی که موارد را درمان کرده، گفت که علائم این نوع تا کنون خفیف بوده است. اما باید توجه داشت همچنان احساس حاکم بر بازار محتاطانه است زیرا اطلاعات کمی در مورد این سویه جدید کرونا در دسترس می‌باشد.

در سمت عرضه نفت شاهد دو رویداد مهم در هفته آتی خواهیم بود. ظهور Omicron چالش جدیدی را برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به اوپک پلاس ایجاد کرده که قرار است این هفته برای تعیین حجم عرضه نفت در بازار تشکیل جلسه دهند. در این جلسه مشخص می‌شود که آیا  اوپک پلاس تحت فشار آمریکا و دیگر کشورها، تولیدات خود را افزایش خواهد داد یا بنابر گفته‌های روسیه نیازی به اقدام فوری در بازار نمی‌بیند و احتمال تغییرات در توافق نفت اوپک پلاس را کم اهمیت جلوه می‌دهد. از سوی دیگر شاهد از سرگیری مذاکرات بین ایران و کشورهای غربی می‌باشیم. هر گونه سیگنال قوی در جهت رفع تنش‌ها و تحریم‌ها انتظارات آتی از میزان عرضه نفت در سطح جهان را بهبود خواهد بخشید.

به طور کلی و در مقیاس بلندمدت، کارشناسان بازار نفت نرخ‌های سال میلادی ۲۰۲۲ را صعودی پیش‌بینی می‌کنند. مرکز مطالعاتی «بارکلیز» پیش‌بینی کرد متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ میلادی سه دلار نسبت به برآوردهای قبلی افزایش خواهد یافت که دلیل آن نرخ پایین‌تر رشد عرضه نفت به بازار جهانی نسبت به رشد تقاضای نفت به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی در بیشتر کشورهای دنیاست. بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر بشکه نفت برنت در سال بعد به ۸۰ دلار افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود، اوپک پلاس در افزایش عرضه نفت به بازار، عجله نخواهد کرد. زیرا تمام پیش‌بینی‌ها، نشان می‌دهد در فصل اول سال ۲۰۲۲ شاهد مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی خواهیم بود.

نویسنده: یوسف کفاش تحلیلگر بازارهای مالی کارگزاری کارآمد