مدیرعامل کارگزاری کارآمد در سرمقاله امروز روزنامه آسیا (۶ مهر ۱۴۰۰) به مناسبت سالروز تاسیس کارگزاری متبوعش، مروری بر تاریخچه کارگزاری بورس در ایران داشته است.

حسین عادل‌زاده در این سرمقاله آورده است که؛

با وجودی که فعالیت کارگزاری‌ها در ایران به سال ۱۳۴۶ و همزمان با راه‌اندازی بورس در ایران باز می‌گردد، اما سبقه کارگزاری‌ها نشان می‌دهد که تا قبل از انقلاب اسلامی، عموما وابسته به دولت بودند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تعطیلی موقت بورس، دولت تصمیم گرفت برای استفاده از ابزار تامین سرمایه و البته رونق خصوصی‌سازی، به کارگزاری‌های خصوصی مجوز فعالیت اعطا کند.

با فعالیت دوباره بورس در سال ۱۳۷۶، کارگزاری‌های جدید هم پا به عرصه وجود گذاشتند که یکی از آنها کارگزاری کارآمد بود. یعنی درست در چنین ایامی در اول پاییز ۲۵ سال پیش، درست زمانی که تعداد کارگزاری‌های فعال در بورس از تعداد انگشتان دست فراتر نمی‌رفت،کارگزاری کارآمد به جمع کارگزاری‌های فعال در بورس اوراق بهادار پیوست.

آن روزها، فعالان بازار سرمایه به فراوانی امروز نبودند، با این حال کارآمد با هدف کمک به توسعه کشور و تلاش در جهت رونق بورس به عنوان یکی از نهادهای اصلی تامین سرمایه پا به عرصه نهاد.

آغاز فعالیت کارآمد هم همانند کارگزاری‌های دیگر به دلیل موانع قانونی ناشی از اصل ۴۴ قانون اساسی، کم‌رمق بود. با این حال در میانه دهه ۸۰ و پس از اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی و به دنبال آن خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی، بورس مورد اقبال قرار گرفت و هر روز بر تعداد سهامداران افزوده شد.

پس از آن بود که تعداد کارگزاری‌ها هم افزایش یافت تا جایی که امروز ۱۰۸ کارگزاری در کشور فعالیت می‌کنند.

در سال ۱۳۹۶ مجموعه‌ی کارآمد با سرمایه‌گذاری مجموعه‌ٔ کرمان موتور جانی دوباره یافت و به پشتوانه‌ٔ مدیران خوش‌نام و با تجربه‌ٔ خود ارائهٔ خدماتی متمایز را از سر گرفت. کارآمد، امروز با شعار«تجارتِ امن برای همه» تلاش می‌کند که آسان‌ترین و سهل‌ترین راه‌های سرمایه گذاری را ارایه کند تا همگان از فرصت سرمایه‌گذاری در بورس بهره‌مند شوند.

این فرصت امروز با آموزش، اعتمادسازی و اطلاع‌رسانی به افرادی که تاکنون از این فرصت همگانی استفاده نکرده‌اند فراهم است.