مراسم معارفه شرکت تامین سرمایه نوین عصر روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه در محل هتل استقلال تهران برگزار شد. در این مراسم نکاتی از سوی «ولی نادی قمی» مدیرعامل، «فرهاد عربلو» عضو هیئت مدیره شرکت از سوی بانک اقتصاد نوین و «حسین عبده تبریزی» موسس و اولین مدیرعامل شرکت بیان شد.
مهمترین نکات طرح شده در مراسم معارفه به شرح زیر است (به برخی نکات مهم گزارش تفسیری اخیر مدیریت نیز اشاره می شود):

*** شرکت در سال جاری سرمایه خود را با افزایش ۱۵۰ میلیارد تومانی به ۷۰۰ میلیارد تومان رسانده است. این میزان سرمایه، بالاترین عدد در میان شرکت های تامین سرمایه کشور است.

*** حجم کل اوراق تحت تعهد بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی از ابتدای تاسیس شرکت تاکنون بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است.
*** هشت صندوق تحت مدیریت تامین سرمایه نوین است که حجم منابع آن ها در ۳۰ آذرماه برابر با ۹۸ هزار میلیارد ریال بوده است.

*** سود عملیاتی و سود خالص شرکت در سال جاری به ترتیب ۳۸۷۶ و ۳۷۷۸ میلیارد ریال پیش بینی شده در حالی که این اعداد در سال گذشته ۳۶۳۲ و ۳۲۵۵ میلیارد ریال بوده است. سود خالص هر سهم در سال جاری حدود ۵۵ تومان پیش بینی می شود.
*** مجموع درآمد واحدها در سال جاری ۴۲۴۷ میلیارد ریال پیش بینی می شود در حالی که این رقم ۳۹۰۹ میلیارد ریال در سال گذشته بوده است. در مجموع، رشد متوسط سالانه درآمدها در سال های اخیر ۴۰ درصد بوده است.
بیش از سه چهارم درآمدهای شرکت مربوط به دو واحد «سرمایه گذاری در اوراق بهادار و سپرده بانکی» و «تامین مالی و مهندسی مالی» است که پیش بینی شده در سال ۹۷ به ترتیب ۲۰۰۲ و ۱۲۵۲ میلیارد ریال درآمد نصیب شرکت کنند. میانگین رشد سالانه درآمدزایی این دو واحد به ترتیب ۴۰ و ۸۰ درصد از سال ۹۲ تاکنون بوده است. «واجد سبدگردانی و مدیریت دارایی» با سهم درآمد ۴۷۵ میلیارد ریال در سال پیش بینی سال ۹۷ و رشد سالانه ۹۴ درصدی درآمدزایی در سال های اخیر، دیگر واحد درآمدزا شرکت است.
*** تاکنون نزدیک به ۲۳۰۰ میلیارد تومان از اوراق منتشره توسط شرکت سررسید شده و حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان نیز سررسید نشده است. هیچ کدام از اوراق سررسید شده از سال ۹۲ تاکنون نکول نشده است.
اوراق تحت بازارگردانی شرکت به این شرح است:

*** درآمد تامین مالی شرکت تا پایان دی ماه سال جاری برابر با ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و پیش بینی می شود این رقم همانند سال گذشته به ۱۲۴ میلیارد تومان برسد.
*** کارمزد سهم تامین سرمایه نوین از فعالیت های بانکداری اختصاصی به ۱۷۷ میلیارد ریال تا پایان دی ماه رسیده است. سهم تامین سرمایه از این فعالیت ۳۰ درصد است. حجم منابع واحد بانکداری اختصاصی ۳۹۰۰ میلیارد تومان است. بانکداری اختصاصی دو وظیفه مدیریت ثروت و ارائه خدمات مالی را برای اشخاص دارای سرمایه و درآمدهای بالا انجام می دهد و بخش سرمایه گذاری این فعالیت از سوی بانک اقتصاد نوین به شرکت تامین سرمایه نوین منتقل شده است.
روند تغییرات دارایی های تحت مدیریت بانکداری اختصاصی در سال های اخیر به این ترتیب بوده است:

*** مهمترین استراتژی های شرکت برای سال های آینده «کسب و حفظ بالاترین سهم بازار در ارائه خدمات»، «تمرکز بر صنایع سلامت، بیمه و مدیریت ریسک»، «توسعه فن آوری اطلاعات» و «طراحی و توسعه ابزارهای مالی» است.
*** مهمترین برنامه های عملیاتی سال ۱۳۹۸ تامین سرمایه نوین «انتشار اوراق به میزان هزار میلیارد تومان»، «نهایی کردن فروش سهام گروه اقتصادی کرمان خودرو و بیمه نوین»، «افزایش سرمایه تا ۹۰۰ میلیارد تومان»، «طراحی و معرفی قرارداد آتی نرخ سود بر پایه اسناد خزانه اسلامی» و «افزایش حجم منابع صندوق های سرمایه گذاری تا ۱۵ هزار میلیارد تومان» است.
*** بانک اقتصاد نوین با ۳۴٫۴۴ درصد اصلی ترین سهامدار شرکت است. در روز عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام عرضه می شود که تمامی آن از سوی بانک است.

*** شرکت جریان وجوه نقد به میزان سود خالص دارد که نشان از ترازنامه قوی است. به این ترتیب به محض برگزاری مجمع عادی سالیانه، توان پرداخت سود نقدی به سهامداران وجود دارد.
*** ظرفیت بزرگ رشد درآمد شرکت در آینده، امکان رشد بیش از دو برابری میزان انتشار اوراق تا ۶ هزار میلیارد تومان است.
*** شرکت سعی دارد با اتخاذ تدابیری سهم پرداخت مالیات از کارمزدهای دریافتی را کاهش دهد.
*** ۶۰ میلیارد تومان از منابع شرکت درگیر سهام گروه اقتصادی کرمان خودرو است که شرکت به شکل جدی به دنبال فروش آن است اما در قیمت های فعلی سهم بر تابلو فرابورس، فروش صورت نخواهد گرفت.
*** آماده سازی شرکت ها برای حضور در بازار سرمایه عایدی چندانی برای شرکت های تامین سرمایه ندارد. مدیرعامل شرکت به روال طولانی پذیرش سهام خکرمان در بازار سهام اشاره داشت.
*** به علت آن که شرکت سهامدار بانکی دارد، اخذ مجوز فعالیت صندوق های طلا و سرمایه گذاری جسورانه می باید از سوی بانک مرکزی صورت گیرد که پس از طی زمانی طولانی، هنوز مجوز صادر نشده است. شرکت نداشتن صندوق طلا را نقطه ضعف جدی خود می داند.
*** شرکت سعی دارد درآمد سپرده های بانکی را به حداقل ۲۰ درصد منابع برساند اما در تلاش است قراردادهای سپرده گذاری را به گونه ای تنظیم کند که در صورت افزایش نرخ سود سپرده بانکی، بتواند این افزایش را شامل حال این بخش از منابع خود کند.
*** بانک اقتصاد نوین سعی دارد با حفظ قانونمندی از بنگاه داری خارج شود اما تمامی سهام خود در تامین سرمایه را عرضه نخواهد کرد. شرکت های دیگر بانک نیز در آستانه پذیرش در بازار سهام هستند و بانک سعی دارد نصاب بانک مرکزی برای بنگاه داری را رعایت کند.
*** روند سودآوری بانک در سال های گذشته به گونه ای بوده که نرخ تورم

*** قیمت تعیین شده برای عرضه اولیه سهام ۲۲۰ تومان است. به این ترتیب سهام شرکت با نسبت پی بر ای حدود ۴ عرضه می شود. این در حالی است که شرکت به سال مالی آینده نزدیک می شود و مجمع عادی نیز پیش رو دارد. ارزش دفتری هر سهم حدود ۱۵۰ تومان است. شرکت پیش بینی می کند سود خالص سال آینده در حدود عدد سال جاری باشد.