چشم انداز صنعت زغال سنگ

همایش چشم انداز صنعت زغال سنگ روز سه شنبه ۶ آذر ۹۷ در مرکز همایش سازمان مدیریت صنعتی با حضور انجمن زغال سنگ ایران برگزار شد.
اهم نکات مطرح شده در این جلسه به شرح ذیل می‌باشد:

• زغال سنگ مزایایی نظیر فراوانی در مناطق مختلف، قابلیت ذخیره سازی انرژی با شرایط ساده و کم هزینه و قیمت تمام شده ی مناسب دارد.

• نوع انرژی و میزان مصرف آن در جهان تا سال ۲۰۱۷ بدین شکل بوده ۳۲ درصد نفت، ۲۲ درصد گاز طبیعی، ۳۰ درصد زغال سنگ، ۵ درصد انرژی هسته ای و ۹ درصد انرژی های تجدید پذیر بوده است.

• سهم زغال در تولید صنایع بنیادی مختلف در جهان بدین شرح است که ۴۹ درصد در تولید برق، ۹۲ درصد در تولید سیمان، ۹۴ درصد در تولید فولاد از مرحله سنگ آهن(احیا) و ۷۲ درصد در تولید کلی فولاد نقش دارد. در حالی که در ایران برای تولید برق و سیمان از زغال سنگ استفاده نمی‌شود و در تولید کلی فولاد ایران ۱۲ درصد مصرف زغال داریم.

• در سیستم احیاء مسقیم در سه مرحله گندله سازی، احیاء مستقیم و تبدیل اهن اسفنجی به فولاد در کوره قوس الکتریکی انرژی مصرف می‌شود. برای تولید یک تن فولاد ۳۲۵ متر مکعب گاز و ۸۵۶ کیلو کالری برق مصرف می‌شود. مجموع انرژی مصرفی به شاخص گاز ۵۵۶ متر مکعب گاز است. قیمت هر متر مکعب گاز صادراتی ایران به ترکیه متوسط ۴۰ سنت است در حالی که قیمت هر متر مکعب گاز تحویلی به فولاد سازی ها حدود ۱۵۰ تومان است که با دلار نیما حدود ۲ سنت می‌شود.

میزان گاز مصرفی ۵۵۶ متر مکعب * ۳۸ سنت یارانه = ۲۱۱$

میزان مصرف زغال سنگ در فرآیند کوره بلند و فولاد سازی ۸۰۰ کیلو گرم می‌باشد. که با توجه به قیمت جهانی که معادل ۱۵۰ دلار است هزینه مصرف زغال سنگ در هرتن فولاد معادل ۱۲۰ دلار خواهد بود که تفاوت ۱۰۰ دلاری با گاز مصرفی دارد.چ

• تولید و مصرف فعلی زغال سنگ کشور به ترتیب برابر ۱٫۵ و ۲ میلیون تن می‌باشد. با توجه به طرح‌های فولاد سازی کوره بلند میزان مصرف زغال سنگ تا سال آینده به ۳٫۵ میلیون تن برآورد می‌شود. همچنین باید توجه داشت که ایران دارای ذخیره قطعی ۱٫۲ میلیارد تنی است. در صورت واقعی شدن قیمت زغال سنگ با شاخص بازار‌های جهانی زغال سنگ تبدیل به یک سرمایه گذاری با حاشیه سود مناسب تبدیل خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *