چشم انداز قیمت نفت

قیمت جهانی نفت در ماه نوامبر پیوسته در حال رشد بوده است و از ابتدای هفته (۱۹ آبان – ۷ نوامبر) قیمت WTI 12.5% و قیمت Brent 11.5%  افزایش یافته است. در واقع هر دو شاخص مهم نفتی به بالاترین سطح ۲ ماهه خود بازگشته‌اند. اگرچه قیمت نفت در ابتدای ماه نوامبر با افت نسبی به پایین‌ترین سطح خود از اواخر ماه مه رسیده بود، اما چند عامل تاثیرگذار، روند کوتاه مدت را معکوس کرد. در ادامه به بعضی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در این افزایش قیمت می‌پردازیم.

 

گزارش API

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار، آخرین گزارش منتشرشده توسط API (American Petroleum Institute) بود که نشان دهنده کاهش سطح موجودی نفت خام، بنزین و مواد تقطیر، بیش از اندازه پیش‌بینی شده بود. در واقع پیش‌بینی می‌شد کاهش موجودی محصولات به اندازه ۹۰۰ هزار واحد باشد، در صورتی که رقم واقعی گزارش شده ۵ میلیون واحد بوده است. این ارقام نشان می‌دهد که تقاضا برای نفت در حال افزایش است و تنها نتیجه انتظارات صرف نسبت به ماه‌های آینده نیست.

 

روند گزارش API

 

گزارش EIA

 

دیگر محرک تاثیرگذار، گزارش وزارت انرژی آمریکا بود که روند صعودی را تقویت کرد. در واقع در این گزارش پیش‌بینی می‌شود تقاضا نفت در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود تولید نفت در ایالات متحده ۶۰ هزار بشکه کاهش یابد و به ۱۱.۳۹ میلیون بشکه در روز برسد. از سوی دیگر انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ همچنان سطح تولید کمتر از ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز باشد. علاوه بر این، بازارها با امیدواری برای پیشرفت واکسن کرونا، پیش‌بینی می‌کنند تقاضای نفت و بنزین در ماه‌های پیش‌رو افزایش یابد.

 

آخرین گزارش منتشر شده  EIA

 

طبق جدول فوق متوسط نفت ورودی برای تولید محصولات در سال ۲۰۱۹ و آخرین ماه سال جاری به ترتیب ۱۵.۸ و ۱۳.۳ میلیون بشکه در روز گزارش شده است. از طرفی متوسط محصولات تولید شده در سال ۲۰۱۹، ۲۱ میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم در دو ماه گذشته به ترتیب ۱۸.۸ و ۱۹.۱ میلیون بشکه در روز بوده است. انتظار افزایش نسبی محصولات تولید شده از نفت در ماه‌های پیش‌رو، امیدواری برای افزایش قیمت نفت را بالاتر برده ا‌‌ست.

 

تعداد دکل‌های نفت امریکا و قیمت نفت WTI

 

داده‌های ایالات متحده نشان می‌­دهد که عرضه نفت به اندازه تقاضای آن افزایش نیافته است و همین امر باعث افزایش قیمت ها شده است. به نظر می‌رسد افزایش فعالیت‌های حفاری در ایالات متحده در هفته‌های اخیر پس از یک روند نزولی، ادامه‌دار نخواهد بود. بنابراین وزارت انرژی ایالات متحده در حال آماده‌سازی برای کاهش تولید در سال آینده می‌باشد.

 

گزارش اوپک

در هفته گذشته نمایندگان عربستان سعودی و روسیه عنوان کردند آمادگی کاهش تولید نفت را برای مدت طولانی‌تری دارند. این اظهار نظر نگرانی‌ها را درباره عرضه بیش از حد کاهش داده است. تحلیلگران نیز عرضه نفت خارج از کنترل را دور از انتظار می‌دانند. لازم به ذکر است طی هفته گذشته شاهزاده سعودی در یک کنفرانس ویدیویی با نمایندگان عراق عنوان کرد: در گذشته مقدار تولید نفت، بالاتر از سهمیه‌های تعیین شده بوده است. با این حال، آنها امیدوارند کشورهای عضو اوپک به توافقات پایبند بمانند.

 

خبر واکسن تولید شده در آمریکا

 

پس از خبر تولید واکنس کرونا در آمریکا ممکن است نزدیکترین اهداف برای نفت WTI در ماه اوت، ۴۴ دلار و ۴۶ دلار برای برنت باشد. لازم به ذکر است چشم‌انداز افزایش قیمت نفت بالاتر از سطوح یاد شده چندان روشن نیست. زیرا به دلیل گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان تقاضای محصولات بسیار شکننده است. لازم به ذکر است حتی در صورت موفقیت‌آمیز بودن واکسن کرونا ، اقتصاد در طی فصل‌های آینده و شاید حتی سال‌ها، همچنان تحت تأثیر قرار خواهد داشت. به نظر می‌رسد تا گزارش‌های EIA در زمینه تولید محصولات مشتقه از نفت، به متوسط سال ۲۰۱۹ نزدیک نشود، نگرانی‌ها بابت افزایش قیمت نفت همچنان وجود خواهد داشت.

نویسنده: یوسف کفاش، تحلیلگر کارگزاری کارآمد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *