وضعیت بورس تهران
افت شاخص بورس تهران امروز نیز تداوم داشت به طوریکه شاخص کل با افت ۱۲۰ واحدی به زیر۹۵،۴۱۰ واحدی سقوط کرد. هر چند تا ساعت ۱۰ این روز معاملاتی، شاخص روند رو به رشدی داشت اما از آن به بعد با فشار عرضه در بسیاری از نمادها، افت کرد. شاید مهمترین رفتار نوسانی و هیجانی معامله گران(که موجب فراز و فرودهای اخیر شاخص بورس شده است)را بتوان به دو نکته اساسی ابهامات در مورد سیاست های آتی دولت در زمینه ارز(علی الخصوص دلار آمریکا)و نیز نگرانی های اعمال تحریم های بیشتر از سوی آمریکا و عدم همراهی اروپا با ایران در مقابله با این تحریم ها ربط داد.
نگاهی به شاخص های منتخب بورس نشان می دهد امروز نماد شاخص های هم وزنی با افت ۰٫۳درصدی بیشترین افت را از آن خود کرد. این در حالی است که شاخص بازار اول با رشد ناچیز ۲۱ واحدی و شاخص آزاد شناور با رشد ۷واحدی، شاخص هایی بودند که به واسطه رشد قیمتی در نمادهای مهم و تاثیرگذار خود، رشد شاخص را تجربه کردند.
امروز در مجموع بیش از ۸۶۲ میلیون برگ سهم، حق تقدم و سایر اوراق بهادار به ارزش تقریبی ۳۴۷ میلیاردتومان دست به دست شد که به ترتیب ۱۱٫۴ درصد و ۶۹٫۴درصد بیشتر از مقادیر مشابه در روزهای گذشته بود.
هر چند حجم معاملات افزایش یافت اما امروز حجم معاملات بلوکی نقش بسزایی نداشت که عمده ترین معاملات بلوکی در نمادهای خودرو، ومعادن و وبصادر رقم خورد. با این حال معاملات اوراق مرابحه نماد خودرو به تنهایی ارزشی بالغ بر ۱۶۰میلیارد تومان بود که تاثیر بسزایی در ارزش معاملات به ثبت رسیده داشت.
امروز نماد فارس، اخابر و پارسان بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل داشتند. نماد اخابر در پی ابهامات متعدد در تقسیم سود و… مدتی است با فشار فروش و در نتیجه کاهش قیمت ها مواجه شده است که به نظر می رسد در کوتاه مدت ادامه بیابد. با این حال برخی از نمادهای معدنی و فلزات اساسی مانند ومعادن، کگل و فملی مانع از ریزش بیشتر شاخص در این روز شدند.
امروز نماد فولاد در حالی در صدر جدول پربییندگان بورس ایستاد که توانست از مهمترین سطح مقاومتی خود بگذرد و در فراز ۳۰۰ تومان، خود را تثبیت کند. به این ترتیب به نظر می رسد این روند رو به رشد قیمتی در روزهای آینده تا رسیدن به سطح مقاومتی ۳۲۰ تا ۳۲۵ تومان ادامه داشته باشد. امروز چهار نماد خودروساز در این جدول جای داشتند که بر اثر فشار فروش ایجاد شده در این نمادها(پس از تعدیل منفی در نماد خساپا و بازگشایی آن)با افت قیمتی همراه شدند. هر چند به نظر می رسد در چند روز آینده این نزول قیمتی در اغلب نمادهای گروه خودروسازی ادامه داشته باشد، اما با نزدیکی به کف قیمتی و نیز احتمال صدور مصوبه افزایش قیمت خودرو های داخلی، می توان رشد قیمتی را برای این گروه محتمل دانست. امروز نماد فاراک در حالی که با رشد ۰٫۷درصدی قیمت پایانی به کار خود خاتمه داد که فشار فروش زیادی در دقایق پایانی معاملاتی به چشم می خورد که این امر امکان افت بیشتر قیمت ها در این نماد را بیشتر می کند.
                                                     
شاید پر حاشیه ترین خبر امروز را بتوان گزارش لیزینگ رایان سایپا و تعدیل منفی در پیش بینی سودآوری دانست. این امر که با دستکاری اجزاء صورت های مالی شرکت و جابجایی در چند سرفصل صورت گرفت به شدت موجب اعتراضات سهامداران گردید که دامنه این اعتراض به رسانه ملی کشور نیز کشیده شد. متعاقباً سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در پی کشف حقیقت، نماد مذکور را کماکان متوقف نموده و در حال رسیدگی به شکایات واصله است. این حرکت مشکوک را در حالی شرکت انجام داد که به زودی شاهد بازگشایی نماد حق تقدم های استفاده نشده این نماد خواهیم بود و لذا می توان آن را به منظور کاهش قیمت حق های تقدم استفاده نشده و در نتیجه خرید با قیمت های پایین تر تلقی کرد.
امروز نماد فباهنر که سود تقسیمی خود را در سال گذشته ۷۷۵ريال اعلام کرده بود بازگشایی شد و در نهایت قیمت پایانی آن با رشدی بیش از ۵درصد، در صدر بیشترین افزایش قیمت ها قرار گرفت. در خاتمه جدول بیشترین افزایش و کاهش قیمت ها در بورس تهران آورده شده است.