وضعیت بورس تهران
پس از سقوط تاریخی شاخص بورس در روز گذشته(افت ۲۸۳۴ واحدی)، امروز شاخص با رشد ۱۲۴۳ واحدی (رشد۱٫۱درصدی) به سطح ۱۰۹,۹۳۷ واحدی رسید. نگاهی به شاخص های منتخب بورس نشان می دهد شاخص بازار اول رشد ۱٫۳ درصدی(به واسطه رشد فلزات اساسی) را به خود اختصاص داد و بیشترین رشد را از آن خود کرد. بررسی ها نشان می دهند امروز دو عامل مهم موجب رشد قیمتی در اغلب نمادهای بورسی شد. اول آنکه اخباری منتشر گردید که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد کرد نرخ دلار تک نرخی به ۵۰۰۰ تومان افزایش یافته و پس از آن شرکتهای مشمول لزوم ارایه ارز صادراتی خود در سامانه نیما مبادرت به این امر نمایند. قطعا در صورت تصویب این امر، سود ناشی از تسعیر ارز نیز افزایش می یابد. دوم اینکه امروز اخباری منتشر گردید با توجه به ارزش بالای بلوک قابل عرضه پتروشیمی پارس(که می تواند بخش عمده ای از نقدینگی سرازیر شده چند روز اخیر به بورس را جذب نماید)، مقرر گردید حجم عرضه کاهش یابد که این امر از هیجانات ناشی از فروش سهام(توسط برخی از حقوقی ها)به منظور تامین نقدینگی لازم برای خرید سهام پتروشیمی پارس، بکاهد.
امروز در مجموع در حدود ۹۵۰٫۸میلیون برگ سهم، حق تقدم و سایر اوراق بهادار به ارزش بیش از ۲۶۲٫۸میلیارد تومان دادوستد شد که به ترتیب ۳۶ درصد و ۳۱ درصد کمتر از مقادیر مربوطه در روز گذشته بودند. به این ترتیب هر چند امروز شاخص های بورس با رشد مواجه شد، اما حجم و ارزش معاملات کاسته شد. به نظر می رسدسقوط پی در پی شاخص در چند روز اخیر، روی بی رحم بورس را به بسیاری از سرمایه گذاران نشان داد و لذا امروز در اتخاذ موقعیت جانب احتیاط را در پیش گرفتند.
مانند چند روز اخیر نماد فولاد توانست بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که معاملات بلوکی نماد وتجارت، تاپیکو و خساپا، بیشترین حجم معاملات را پس از فولاد به خود اختصاص دادند.

امروز رشد نمادهای مهم گروه فزات اساسی و معدنی بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص در این روز داشتند. به طوریکه نمادهای فولاد، فارس و فملی در صدر تاثیر مثبت قرار گرفتند با اینحال اصلاح قیمتی و دامنه دار در نمادهایی (که غالبا مربوط به گروه پتروشیمی بودند) مانند جم، بفجر، شپدیس و شفن بیشترین ممانعت را از رشد بیشتر شاخص در این روز داشتند.

نگاهی به عملکرد گروه های مهم بورسی
-امروز شاخص گروه کانه های فلزی با رشد ۲٫۶درصدی مواجه شد. نگاهی به آمار معاملات نمادهای این گروه نشان میدهد بجز نماد کمنگنز، سایر نمادها با رشد قیمتی مواجه بودند که نمادهای کچاد و نیز ومعادن در صف خرید معاملات خود را به اتمام رساندند.
گروه فلزات اساسی نیز مانند سایر گروه های مهم بورسی، روند مثبتی داشت به طوریکه شاخص آن با رشد۲٫۵درصدی مواجه شد. امروز فسرب از معدود نمادهای مهم این گروه بود که با افت قیمت مواجه شد، البته باید یادآور شد که در روزهای سخت اخیر این نماد افت چندانی نداشت و امروز اصلاح قیمتی را در پیش گرفت. با این حال نمادهای مهم این گروه از جمله فولاد، فخوز و فملی با رشد قیمتی مناسب خود تاثیر بسزایی در رشد شاخص (و بالطبع شاخص این گروه) داشتند. این در حالی است که نمادهای فایرا، فخاس، فمراد و فنور از جمله نمادهای این گروه بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.
– اما امروز نیز مانند چند روز اخیر، خودورسازان نظیر خساپا، خودرو و خزامیا با افت قیمتی مواجه شدند اما معاملات برخی از نمادهای مهم  قطعه سازان با رشد همراه شدند که در نهایت این امر منجر به رشد ۰٫۵درصدی شاخص این گروه شد. با توجه به عدم قابل اتکاء بودن رشد زیر گروه قطعه سازی (به توجه به اینکه سفارش فروش و حاشیه سود ایشان وابسته به شرایط خودروسازان داخلی است)، وضعیت نامناسب درآمدی خودروسازان (به دلایل متعدد از جمله معوقات بالا به بانکها که بهره آنها هزینه های زیادی به خودروسازان تحمیل می نماید، پایین بودن بهره وری و ……) و نیز تحمیل سیب های احتمالی در صورت تشدید تحریم ها (به علت وابستگی زیاد) به نظر می رسد رشد شاخص این گروه نمی‌تواند دوام زیادی داشته باشد.
-گروه شیمیایی دو روی متفاوت داشت. نماد فارس که منتظر عرضه زیرگروه خود (پتروشیمی پارس) است، به دلیل احتمال رشد قیمتی این نماد پس از عرضه اولیه و تاثیر مستقیم در افزایش ارزش فارس، با استقبال خوب خریداران مواجه شد که این ترتیب بیشترین تاثیر را بر شاخص این گروه بر جای گذاشت. نماد شیران و شوینده نیز از جمله نمادهایی بودند که با استقبال خریداران مواجه شده و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند. با اینحال نمادهای پتروشیمی و وابسته به آن نظیر تاپیکو، جم، کرمانشا و نیز شکربن با افت قیمتی مواجه شدند.
-شاخص گروه فرآورده های نفتی نیز با رشد ۱٫۶ درصدی مواجه شد. نمادهای مهم این گروه مانند شپنا، شبریز و شتران که افت های قیمتی چشمگیری (در چند روز اخیر) داشتند، مورد توجه خریداران قرار گرفتند و توانستند رشدهای قیمتی بالایی را تجربه نمایند. با اینحال هنوز هم فشار عرضه ها در نماد شبندر محسوس است به طوریکه این فشار موجب گردید در دقایق پایانی، قیمت ها کمتر از قیمت پایانی روز قبل شود.
– نگاهی به جدول زیر نشان می دهد امروز نیز به دلیل ترس از تاثیر ریسک های بورس (علی الخصوص ریسک های سیاسی) بر نمادهای بزرگ (که غالبا شاکله دولتی و شبه دولتی داشته و احتمالا هدف مستقیم و غیر مستقیم تحریم ها قرار گیرند) نمادهای بزرگ در صدر جدول بیشترین رشد قیمت ها جای داشتند با اینحال اغلب نمادهای کوچک و متوسط بدون توجه به این ریسک ها (و به مدد حمایت سهامداران، افزایش سفته بازی و…) رشد قیمتی مناسبی را تجربه کردند که در ادامه جدول بیشترین افزایش و کاهش قیمت نمادهای بورس آورده شده است.