وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با کاهش ۴۵۱ واحدی روبرو شد. از جمله دلایل اصلاح اخیر در بازار می‌توان به ادامه ابهامات پیرامون نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، اصرار بر قیمت‌گذاری دور از واقعیت در بورس کالا و البته افت در قیمت‌های جهانی فلزات و نفت، اشاره کرد. اما حجم و ارزش معاملات نسبت به روز‌های گذشته با کاهش قابل توجهی همراه نبوده‌اند. به شکلی که بیش از ۹۶۶ میلیارد تومان از سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس معامله شد.

امروز گروه‌های اصلی و پیشروی بازار که پیشتر شامل پتروشیمی‌ها، فلزی، معدنی و فولادی بودند حرکت رشدی نداشتند.
این در حالی است که وضعیت گروه روغنی(تولید کنندگان روغن موتور) خوب بوده است به شکلی که سهم‌هایی چون شسپا طی چند ماه اخیر دو برابر شده‌اند. باقی شرکت‌های موجود در این گروه نیز رشد قیمتی قابل توجهی داشته‌اند.
از جمله اخبار مهم روز جاری می‌توان به سخنان آقای لاریجانی اشاره کرد که گفتند “نمیتوانیم مجدداً به ارز ۴۲۰۰ تومانب برگردین و نمی‌شود یک کالا را با دو نرخ در بازار بفروشیم. البته باید تسهیلاتی قائل شویم تا مابه التفاوت ارزی وارد کنندگان و تولیدکنندگان را تامین کنیم.” در این بین مدیر عامل تاپیکو نیز گفت پیشنهادی داده‌ایم تا در یک دوره زمانی مشخص نرخ ارز پتروشیمی ها در بازار ثانویه را ثابت کنیم تا وزارت نفت بتواند نرخ خوراک را طبق ان مشخص کند.
از جمله نماد‌های تاثیر گذار بر شاخص می‌توان به فولاد، همراه و پارس اشاره کرد که فولاد و پارس به ترتیب ۲۳۷ و ۱۲۴ واحد تاثیر منفی و همراه ۱۵۷ واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل داشته‌اند.

از جمله نماد‌های مورد توجه بازار نیز می‌توان به پارس، خساپا و فولاد اشاره کرد که در صدر جدول نمادهای پربیننده قرار داشتند.

طی روز جاری بیشترین ارزش معاملات مربوط به شسپا، فولاد و فملی بوده است. همچنین بیشترین حجم معاملات نیز مربوط به فولاد، فاراک و وخارزم بوده است. به شکلی که این سه نماد به ترتیب ۹۳، ۶۳ و ۴۸ میلیون برگه سهم معامله شدند.

همانطور که در جدول ذیل مشخص است بیشتری افزایش ارزش و کاهش ارزش بازار نیز به ترتیب مربوط به همراه و فولاد بوده است.