وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

در واکنش به روند منفی دو روز کاری اخیر بازار، شروع امروز با برتری متقاضیان همراه بود. بورس در همان ۲۰ دقیقه نخست، رشد بیش از ۱۴۰۰ واحدی ارزش شاخص کل را به نمایش گذاشت. در این دقایق، نمادهای پروزن بسیاری راهی صدر جدول قیمتها شدند اما عرضه‌های شدید در قیمت‌های بالا باعث افت قیمت‌ها شد. به شکلی که در ادامه وقت، شاخص کل نزدیک به نیمی از رشد ارزش خود را از دست داد.

از جمله نماد‌های تاثیر گذار بر شاخص کل می‌توان به نماد پارس، پارسان و فملی اشاره کرد. به شکلی که نماد‌های پارس و پارسان در مجموع ۲۹۶ واحد اثر مثبت و فملی ۱۲۲ واحد اثر منفی بر شاخص داشته‌اند.

تاثیر در شاخص

پارس

۱۵۱٫۳۷

پارسان

۱۴۵٫۲۱

فملی

۱۲۲٫۵-

فولاد

۹۶٫۱۸

شپدیس

۹۳٫۵۹

در گروه پتروشیمی، بازار ابتدای وقت شاهد افزایش قیمت نمادهایی چون شپدیس، زاگرس، پارس و پارسان بود. نمادهای دیگر نیز به صدر جدول نزدیک شدند اما هیچ یک از نمادها در حفظ موقعیت خود موفق نبودند و در ادامه ، با کاهش قیمت تا مرز نرخ صفر تابلو روبرو شدند. شایان ذکر است شپترو با صف خرید همراه بود.
در گروه فلزات در حالی خبر لغو عرضه‌های امروز بورس کالا در بخش فلزی منتشر شد که شائبه خروج قیمت گذاری عرضه‌ها از نرخ رسمی دولتی را در ذهن‌ها ایجاد می کرد. این اتفاق مثبت اثر چندانی بر معاملات گروه نداشت و همچنین هیجان معاملات سهام فلزی و معدنی کمتر از گروه پتروشیمی بود. در جریان معاملات، فولاد شاهد جابجایی بلوکی مهمی بود که نزدیک به یک چهارم ارزش معاملات بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومانی بازار را به خود اختصاص داد. شایان ذکر است گروه شاهد صف خرید نمادهایی چون فایرا، فخاس، فسپا، فولای و بمیلا بود. دو نماد فملی و ذوب نیز به تابلو معاملات بازگشتند که با فشار فروش در نیمه دوم بازار رو به رو شدند.
در گروه شیمیایی، دو نماد شپاس و شسپا صف‌های خرید پرحجمی تشکیل دادند که صف شسپا به بهترین صف خرید بازار تبدیل شد.
در گروه پیمانکاری در حالی بازار با صف خرید پرحجم فاذر آغاز شد که فاراک نیز به سرعت صف تشکیل داد و این صف حتی از صف فاذر نیز سنگین‌تر شد. نماد رمپنا در نیمه دوم بازار معاملات به صف خرید رسید.
بازار امروز همچنین شاهد تداوم صف خرید کهرام، اقبال مطلوب به آسیا و تشکیل صف برای کماسه بود.
به دنبال تحولاتی که امروز برای سهام دلاری رخ داد، به نظر می‌رسد این طیف از سهام در کوتاه مدت با چالش عرضه‌ها روبه رو باشند و تداوم رشدشان در گرو دست به دست شدن سهام در گردش و جایگزینی سهامدار باشد. در چنین شرایطی، بازار اقبال خود را معطوف نمادهای کوچک پرپتانسیل خواهد کرد.