وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

امروز شاخص بورس با افت ۳۲۹ واحدی با از دست دادن کانال ۱۰۸ هزار واحدی به سطح ۱۰۷،۷۸۰ واحدی سقوط کرد. این در حالی است که شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب با ۳۹۹ واحد و ۸۸ واحد افت همراه شدند. هرچند افت قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی و ادامه جنگ تجاری چین و آمریکا(مانند چند روز اخیر) مهمتربن دلایل افت بورس بودند، اما به نظر می رسد توقفات پی در پی نمادها به دلیل برگزاری مجامع سالانه، انتشار اخبار ضد ونقیض در مورد احتمال افزایش بهره بانکی و نیز پررنگ تر شدن ریسک های سیاسی نیز بر روند مذکور بی تاثیر نباشند. از طرفی عرضه اولیه نمادپارس در شرایط فعلی بخشی از نقدینگی بازار را که در چند هفته گذشته به بورس وارد شده بود و محرک خوبی برای رشد بود؛ جذب کرد و تمام این موارد منجر به بروز وضعیت کنونی شدند. لذا به نظر می رسد علیرغم اخبار واصله مبنی عزم دولت در استفاده از پتانسیل های بازار سرمایه در مهار افسار گسیخته بازارهای رسمی و غیر رسمی رقیب(و در نتیجه حمایت از ارزش پول ملی؛ کنترل تورم، جلوگیری از سفته بازی و…)، این عزم دوام چندانی نیاورد و بازارسرمایه مجدداً با کمبود نقدینگی مواجه شد.
قبل از پرداختن به وضعیت معاملاتی لازم به ذکر است افت مداوم قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی، باعث شد که بسیاری از قیمت ها به سطوح حمایتی موقت خود نزدیک شوند(به طور مثال قیمت روی به ۲۱۸۵ دلار، مس به ۶۱۸۷ دلار، سرب به ۲۵۲۸ دلار و سنگ آهن با درجه خلوص ۶۲درصد چین به قیمت ۶۳دلار رسید)که به این ترتیب رشد(هر چند مقطعی)قیمت فلزات اساسی دور از ذهن نیست.
آمارها نشان می دهند در این روز نمادهای فارس، فملی، مبین، فولاد؛ کگل، کروی، کچاد، همراه و جم بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص بورس داشتند. از طرفی امروز نماد پارس برای چهارمین روز متوالی(پس از عرضه اولیه سهامش در بورس) با تقاضای بالای خریداران مواجه شد و توانست به تنهایی ۲۱۳٫۵ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس بگذارد و مانع از ریزش بیشتر شاخص در این روز گردد.
آمارها نشان می دهند در این روز بیش از ۸۸۸٫۱ میلیون برگ سهم و حق تقدم به ارزش ۲۷۶٫۵ میلیارد تومان دادوستد شد که به ترتیب ۹٫۵درصد و ۵۲٫۹درصد بیشتر از مقادیر مشابه در روز گذشته بودند. با این حال در مقایسه با متوسط آمار سی روز قبل(که تحت تاثیر جریان نقدینگی مقطعی به بورس بود)این مقادیر به ترتیب کاهش ۴۱٫۶ درصدی و ۲۹٫۴درصدی را در حجم و ارزش معاملات نشان می دهد.
امروز بیشترین ارزش معاملات از آن نمادهای فولاد، خساپا، صندوق سرمایه گذاری امین یکم، کچاد و فارس بود. این در حالی است که نماد خلنت که در روز گذشته به دلیل رشد قیمتی بیش از ۲۰ درصدی در چند روز متوالی، متوقف شده بود امروز بازگشایی شد و رشد قیمتی۹٫۹درصدی را تجربه کرد. این در حالی است که دو قطعه ساز گروه خودرویی خمهور و خزر نیز از جمله نمادهایی بودند که بیشترین رشد قیمتی را تجربه کردند.