۱-وضعیت بورس تهران
امروز نیز روند پرشتاب افزایش شاخص بورس ادامه یافت و شاخص با رشد ۲۰۸۱ واحدی(۲درصدی) توانست رکورد تاریخی دیگری را به ثبت رسانده و به فراز ۱۰۴،۵۳۳ واحدی برسد. این در حالی است که شاخص های هم وزنی تنها رشد اندک ۰٫۴درصدی را تجربه کردند که این نشان می دهد اقبال معامله گران به سهم های بنیادی تر و بزرگ، بیشتر بود. شاخص بازار اول نیز با رشد ۲٫۴درصدی مواجه شد که رشد قیمتی نمادهای کچاد، فولاد، کگل و خساپا بیشترین تاثیر را در این زمینه داشتند.
آمارها نشان می دهند در این روز بالغ بر ۲٫۸۸میلیارد برگ سهم، حق تقدم و سایر اوراق بهادار به ارزش تقریبی ۷۱۰٫۸میلیارد تومان دادوستد شد که در مقایسه با متوسط سال گذشته(حجم معاملات یک میلیارد و ارزش معاملات در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان)نشان می دهد در چهار روز کاری اخیر(از چهارشنبه هفته گذشته لغایت پایان امروز)حجم زیادی نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است. هر چند اوج و رونق بسیاری از بازارهای موازی مانند سکه، دلار و مسکن زودگذر و ناپایدار است، اما به جرأت می توان گفت بازار سرمایه پتانسیل زیادی در جذب سرمایه ها و بازدهی مناسب به سرمایه گذاران دارد.
امروز نماد خساپا در صدر جدول بیشترین حجم معاملات قرار گرفت. نماد های وغدیر، فولاد و نیز وبانک دررتبه های بعدی این جدول قرارگرفتند. با این حال ارزش معاملات نماد فولاد به تنهایی ۸٫۷درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد. این در حالی است که ارزش معاملات اوراق اجاره شرکت مخابرات توانست به  ۴۷٫۷میلیارد برسد که به این ترتیب در رده دوم قرار گرفت.
نگاهی به جدول تاثیر در شاخص نشان می دهد امروز نمادهای کچاد، فولاد و کگل بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشتند. این در حالی است که نمادهای شتران، اخابر، خودرو و پاکشو بیشترین ممانعت را از رشد بیشتر شاخص در این روز داشتند. نماد کچاد در حالی در صدر تاثیرگذارترین نمادهای بورس قرار گرفت که پس از برگزاری مجمع و اعلام اعطای سود ۳۳تومانی به سهامداران، امروز بازگشایی شد و با رشد بالاتر از ۱۶درصد(نسبت به روز توقف نماد) خود را به محدود ۲۵۰ تومانی(و در برخی از دقایق معاملاتی، بالاتر از)رساند.
امروز نیز نماد جدیدالورود سپ در حالی در صدر جدول نمادهای پربیننده قرار گرفت که در بسیاری از ساعات معاملاتی، معاملات خود را در صف خرید دنبال کرد و به این ترتیب بازدهی این سهم از بدو ورود به بورس به بالاتر از ۳۸درصد رسید. امروز نماد فولاد در جایگاه دوم این جدول ایستاد. هر چند که دقایق طولانی شاهد صف خرید در این نماد بودیم، اما به تدریخ فشار عرضه ها موجب گردید صف خرید باز شده و آخرین قیمت معاملاتی به ۳۶۷تومان(۲درصد بالاتر از قیمت پایانی روز گذشته)برسد. این در حالی است که گروه مدیریت سرمایه گذاری امید امروز طی اطلاعیه ای آمادگی خود را به فروش ۱٫۵درصد از سهم خود در این شرکت به صورت یکجا و نقد به قیمت پایه۴۵۰ تومان اعلام کرد. هر چند در شرایط کنونی به نظر نمی رسد این بلوک خریدار جدی داشته باشد، اما می توان از آن به عنوان معیاری برای ارزش سهم استفاده کرد. دو نماد خساپا و خزامیا از گروه خودرویی در حالی در این جدول جای داشتند که مطابق با پیش بینی به عمل آمده در گزارش قبل، امروز خبری از صف های خرید مداوم نبود و تمامی نمادهای گروه خودرو از اواسط امروز با فشار عرضه ها مواجه شدند و در نهایت آخرین قیمت معاملاتی بسیاری از آنها منفی شد که این امر در نماد خزامیا نیز به چشم می خورد. به این ترتیب به نظر می رسد این گروه با توجه به ابهامات متعدد، زیان انباشته، مشکلات متعدد بهره وری صنعتی و….. نتواند بهره چندانی از رونق کنونی بازار سرمایه ببرد.
  • نگاهی به وضعیت معاملات گروه های مهم بورس:
امروز بر خلاف روز گذشته تعداد بیشتری از گروه ها با افت شاخص مواجه شدند که گروه ذغال سنگ با افتی بالاتر
از ۴ درصد، بیشترین افت شاخص گروه های بورسی را از آن خود کرد.
-شاخص گروه قندی در حالی با افت ۲٫۲درصدی مواجه شد که معافیت مالیات بر ارزش افزوده شکر خام وارداتی تصویب و ابلاغ گردید. با این حال تنها رشد قیمتی در نمادهای قپیرا و قشرین(به ترتیب ۰٫۳ و ۰٫۶درصد)رقم خورد و در سایر نمادها معاملات با افت قیمتی همراه شد.
-گروه کاشی و سرامیک مانند دیروز اسیر فشارهای فروش بود به طوریکه در نهایت این امر منجر به ایجاد صف فروش در نمادهای مهم این گروه(مشتمل بر کپارس، کحافط و کساوه)گردید.
-گروه فرآورده های نفتی به دلیل افت نمادهای پالایشی با کاهش ۰٫۲درصدی مواجه شدند. این افت بیشتر ناشی از افت قیمتی در نمادهایی مانند شبندر و شتران، شبریز بود. نگاهی به آمار معاملات و تغییر ترکیب سهامداری نشان می دهد یک صندوق سرمایه گذاری به تنهایی ۳ میلیون سهم نماد شبندر و ۴ میلیون برگ سهم نماد شبریز را خریداری کرد. این در حالی است که حجم معاملات در این دو نماد به ترتیب در حدود ۳٫۹ میلیون و ۵٫۵میلیون بود که به این ترتیب حجم قابل توجه ای از معاملات این دو نماد، تحت کنترل این شرکت حقوقی بود.
-گروه فلزات اساسی مانند روزهای گذشته نقش لیدر بورس را ایفاء کرده و شاخص آن با رشد ۲٫۵درصدی مواجه شد. در این راستا رشد نمادهای فولاد، فخوز و فرآور بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص این گذاشتند، با اینحال نماد فسرب امروز نیز در ادامه روند اصلاحی خود پس از رسیدن به سطح قیمتی ۴۳۵تومانی با فشار فروشندگان افت قیمتی را تجربه کرد و در نهایت معاملاتش به صف فروش منتهی شد.
-گروه شیمیایی نیز از جمله گروه هایی بود که با رشد قیمتی اغلب نمادهایش توانست رشد ۲٫۵درصدی را تجربه کند. هر چند نمادهایی مانند پاکشو، شکربن و شدوص با افت های چشمگیر و در نتیجه صف فروش مواجه شدند، اما رشد قیمتی نمادهایی مانند پارسان، تاپیکو، جم، شاراک و شخارک در نهایت منجر به رشد شاخص این گروه شدند. لازم به ذکر است شکربن و شدوص که در چند روز گذشته پس از معافیت در عرضه ارزهای ناشی از صادرات محصولات در سامانه نیما با رشد قیمتی مناسبی مواجه شده بودند، امروز اصلاح قیمتی را در پیش گرفتند.
همانگونه که قبل گفته شد امروز نماد کچاد پس از بازگشایی، با رشد بیش از ۱۶درصد مواجه شد و در صدر جدول بیشترین افزایش قیمت ها قرار گرفت. امروز نماد خمحرکه پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده سالانه و تقسیم ۵ريال به عنوان سود سهام بازگشایی شد که در کمال تعجب با رشد بیش از ۸درصدی مواجه شد. کسرا نیز پس از تقسیم سود ۲۲۳ريالی در مجمع خود، امروز بازگشایی شد و معاملاتش با رشد بالای ۶ درصدی همراه شد. نماد پترول در حالی در این جدول جای گرفت که به دفعات صف خرید آن بازگشایی شد و در نهایت با تقاضایی بالغ بر ۳۵ میلیونی در صف خرید به کار خود خاتمه داد. حجم معاملات این نماد به بالای ۱۱۴ میلیون رسید که در نوع خود قابل توجه بود. در نهایت فملی نیز بعد از دو هفته تاخیر گزارش ماهانه خود را روانه کدال کرد و توانست در ۱۰۶۹ میلیارد تومان فروش در اردیبهشت ماه محقق کند که در مقایسه با عملکرد سال گذشته گزارش خوبی بوده است.
در خاتمه جدول بیشترین افزایش و کاهش قیمت نمادهای بورس تهران آورده شده است.