وضعیت معاملات بورس اوراق بهادار تهران

اولین روز هفته جاری در حالی آغاز شد که شاخص با رشد ۵۱۹ واحدی به سطح ۱۰۸,۲۹۵ واحدی صعود کرد. نگاهی به شاخص های منتخب بورس نشان می دهد امروز تمام نمادهای بورس تهران با رشد همراه بودند که شاخص بازار دوم بیشترین رشد را از آن خود کرد. این رشد در حالی اتفاق افتاد که بازار رقیب یعنی بازارسکه نیز شاهد رشد قیمت ها بود به طوریکه قیمت سکه امامی بیش از ۱۳۰ هزار تومان رشد کرد که این رشد را می توان به رشد قیمت دلار در بازار غیر رسمی و نیز افزایش تقاضای خرید منتسب کرد.
امروز اخبار سیاسی گوناگونی در زمینه برجام(عدم رضایت وزیر امورخارجه ایران از بسته حمایتی اروپا)، جلسه مقام معظم رهبری با ارکان اقتصادی دولت (تاکید بر تکیه بر ظرفیت داخلی، نقد بر عملکرد اقتصادی و تبیین سیاستهای ایران در برجام) و برگزاری جلسه هماهنگی اقتصادی که به ریاست جمهور و حضور سران قوا برگزار شد(که مقرر گردید تمام یا بخشی از سهام و دارایی تحت مالکیت دولت را در چهارچوب روش های جاری یا در قالب صدوق سرمایه گذاری معامله پذیر با مکانیزم تشویقی با رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در بورس واگذار کنند)بر روند معاملاتی سهام تاثیرگذار بودند.
از طرف دیگر جنگ تجاری آمریکا و چین به مرحله جدیدی وارد شد. در روزهای اخیر رییس جمهو آمریکا اعلام کرد آماده است بر ۵۰۵ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چین تعرفه اعمال کند. این خبر باعث کاهش ارزش دلار آمریکا نسبت به ارزهای اصلی بازار شد، با افزایش تعرفه ها جنگ تجاری امریکا با چین شدت خواهد گرفت. این تعرفه ها ۶ میلیارد یورو به تولید صنعت خودرو آلمان ضرر می زند. این امر موجب افزایش فشار بر قیمت فلزات اساسی و سایر کالاها در بازارهای جهانی شده که به طور قطع بر روند معاملات بورس تاثیرگذار خواهد بود.
نگاهی به آمار نشان می دهد در این روز در حدود ۶۸۱میلیون برگ سهم و حق تقدم به ارزش تقریبی ۱۰۵٫۳میلیارد تومان دادوستد گردید که به ترتیب ۵۴درصد و ۸۳درصد کمتر از روز گذشته بودند. به این ترتیب معامله گران هنوز اطمینان کامل به بازگشت رونق و تداوم رشد قیمتی در بسیاری از نمادها نداشته و با احتیاط نسبت به خرید سهام مورد نظر اقدام کردند.
امروز شاهد بازگشایی حق تقدم استفاده نشده نماد ولساپا بودیم که بیش از ۸۹میلیون از آن دادوستد شد و به این ترتیب این حق تقدم استفاده نشده توانست بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دهد. به این ترتیب نماد ولساپا نیز با استقبال خریداران مواجه شد و با حجم معاملات بالغ بر ۷۵میلیون توانست در جایگاه سوم پرحجمترین معاملات نمادهای بورس تهران قرار گیرد. فضای مثبت حاکم بر گروه خودروسازی(و در نتیجه شرکت های سرمایه گذاری وابسته به آنها)موجب گردید نمادهای وساپا و نیز خبهمن از جمله نمادهای پرطرفدار امروز باشند. نماد خبهمن امروز بازگشایی شد و پس از اعلام سود ۲۰ تومانی با رشد ۱۳٫۴درصدی مواجه شد و بیشترین رشد قیمتی را تجربه کرد.
ارزش معاملات نماد ولساپا، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت امین یکم و نیز معاملات بلوکی در نماد تاپیکو بیشترین ارزش معلات را از آن خود کردند.

امروز نماد فارس پس از چندین روز نزول قیمت ها، با رشد ۲٫۵درصدی مواجه شد و توانست۲۰۰ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بگذارد. به این ترتیب این نماد بیشترین نقش را در رشد شاخص بورس داشت. نماد همراه، جم و خبهمن نیز بیشترین تاثیر در رشد شاخص را داشتند.

گروه پتروشیمی که مدتی است علیرغم رشد قیمتی اوره و متانول در بازارهای جهانی، روند با ثباتی(با رویکرد منفی)را در پیش گرفته بود امروز با رشد نسبی قیمت ها در نمادهای خود مواجه شد و در نهایت شاخص این گروه با رشد ۱درصدی مواجه شد. به نظر می رسد این روند در روزهای آینده نیز تداوم داشته باشد.
گروه خودرویی نیز در غیاب دو خودروساز بزرگ خود(سایپا و ایران خودرو)روز پررونقی را پشت سر گذاشت و به لطف رشد قیمتی قطعه سازان(علی الخصوص خاذین)با رشد ۱٫۵درصدی مواجه شد. امروز نماد خاذین و خزر به دلیل رشد ۲۰درصدی قیمت ها در چند روز متوالی متوقف شدند. نماد خاذین در حالی یکی از نمادهای پرطرفدار و پربازده این روز های بورس است که قیمت هر سهم آن در روز ۲۳ خرداد ماه در حدود ۹۳ تومان بود که از آن به بعد با رشد قیمتی قابل توجه ای مواجه شد به طوریکه امروز قیمت آن به بالای ۱۹۸ تومان صعود کرد. در حالی خاذین این رشد قیمتی را تجربه می کند که در هر بار توقف نماد به علت رشد ۲۰درصدی، تاکید می نماید که هیچگونه رویداد مالی قابل توجه در آن رخ نداده است.
در خاتمه این گزارش به نظر می رسد با توجه به احتمال توقف صعود ارزش دلار در بازارهای جهانی، شاهد تقویت قیمت فلزات اساسی باشیم که این امر در کنار رشد قیمت دلار می تواند موجب جذابیت نمادهای فلزات اساسی و حتی محصولات پتروشیمیایی گردد.