گزارش تحلیلی معاملات سکه ۲۸ مهر ماه لغایت ۳ آبان ۱۳۹۷

هفته جاری از معدود هفتههایی بود که شاهد ثبات در بازار سکه و ارز بودیم، به طوریکه قیمت ها در ناحیه ۴،۳۰۰،۰۰۰ تومان تا ۴،۳۸۰،۰۰۰ تومان در نوسان بود. به این ترتیب به تدریج کف قیمتی سکه رشد کرد و به ۴،۲۵۰،۰۰۰ تومان ارتقاء یافته است. هر چند با توجه به نزدیکی به روز اعمال تحریم نفتی ایران توسط آمریکا در ۱۳ آبان ماه، انتظار می رفت فرصت خوبی جهت دستکاری بازار توسط سوداگران ارز (که قطعا دامنه آن به بازار سکه نیز تسری می یافت) به وجود آید اما به دلایل متعدد بازار در یک ثبات نسبی به سر برد. مهمترین دلایل عبارتند از:
الف: گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹(۴ ماه دیگر)تمدید کرد. این امر بخش عمده ای از امید به همراهی کشورهای غربی با ایران، علی الخصوص در زمینه مبادلات مالی را پررنگ تر کرد و به این ترتیب به نظر می رسد تا حدی تاثیر اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا تعدیل شد.
ب: برخورد قاطع قوه قضائیه با اخلالگران ارزی، باعث کاهش فعالیت های سوداگرانه و سفته بازی در بازار غیررسمی ارز شد که این امر موجب ثبات نسبی قیمت ها گردید.
ج: معافیت عرضه ارز حاصل از صادرات برخی از شرکت ها در بازار آزاد و لزوم عرضه آنها در بازار ثانویه و سامانه نیما موجب کاهش قیمت ها در این بازارها شد که این امر بر کاهش هیجانات بازار غیررسمی ارز موثر بود
د: با رشد فزاینده قیمت دلار در بازار غیررسمی شاهد رشد (تقریباً) چند برابری قیمت کالاها در بازارها(به طوریکه تورم نقطه به نقطه در مهر ماه به طور چشمگیری رشد یافت) بودیم. این در حالی است که درآمد اغلب آحاد مردم(که مصرف کنندگان نهایی کالاها هستند)تقریباً تغییر چندانی نیافت و این کاهش قدرت خرید، موجب تشدید رکود در بازار گردید. به عبارتی با این وضعیت اقتصادی (تورم،قدرت خرید، درآمد ملی و…) افت معنادار ارزش پول ملی اندکی دور از ذهن است. هر چند همانگونه که در گزارشات قبل نیز تاکید شد از نگاه تکنیکالی سطح قیمتی ۱۸،۰۰۰تومانی، سطح مقاومتی جدی و مهمی محسوب می شود که رشد بیشتر قیمت دلار از این سطح قیمتی در میان مدت، اندکی بعید به نظر می رسد.
ه: مطابق با پیش بینی گزارش قبل، قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی توانست خود را به سطح مقاومتی مهم ۱۲۴۰ دلار نزدیک کند که با فشار فروش مواجه شد و قیمت ها اندکی تعدیل شد. بررسی ها احتمال رشد قیمت ها از این سطح را اندک نشان می دهند و به نظر می رسد حداقل تا پایان هفته آینده، قیمت ها در این ناحیه قیمتی (از ۱۲۲۵ دلار تا ۱۲۴۰ دلار) در نوسان باشد.
به این ترتیب آرامش در بازار غیررسمی دلار مهمترین عامل در ثبات بازار سکه ارزیابی می گردد. با اینحال هنوز هم مشکل اصلی آشفتگی بازار ارز و سکه که نقدینگی سرگردان ارزیابی می شود، پابرجاست. نگاهی به بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس نشان می دهد علیرغم پتانسیل آنها در جذب نقدینگی سرگردان و هدایت آنها به بخش واقعی اقتصادی، متاسفانه به دلایل متعدد نظیر عدم حمایت برخی از شرکت های حقوقی از سهام مربوطه (به دلیل رفتار سفته بازانه)، کشیدن شدن دعواهای سیاسی به بورس، دستکاری قیمتی و…. بسیاری از اشخاص حقیقی سردرگم، متضرر و پشیمان، عطای بورس را به لقایش بخشیده اند. بنابراین دور از ذهن نخواهد بود تا با اولین جرقه های سفته بازی در بازار سکه و ارز، سیل نقدینگی به این بازار سرازیر شود و رشد های قیمتی با شتاب بیشتری شکل گیرد.
در پایان به نظر می رسد شاهد رشد آرام قیمتی سکه تا رسیدن به سطح مقاومتی ۵ میلیون تومان باشیم.

امیر حسین محمدی
معاونت امور اجرایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *