تحلیل بنیادی شركت فروشگاه های زنجيره ای افق كوروش

معرفی

شركت فروشگاه های زنجيره ای افق كوروش در سال ۱۳۸۸ با هدف ايجاد فروشگاه های زنجيرهای خرده فروشی در سراسر كشور ثبت شده است. اولین فروشگاه تخفیف محور شرکت در   آذرماه  ۱۳۹۲  راه اندازی شد و در حال حاضر فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در استان های تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، البرز، اصفهان، قم، فارس، مازندران، قزوین، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، زنجان، همدان، ایلام، گلستان، گیلان، اردبیل، مرکزی، سمنان، لرستان، خوزستان، یزد، کرمانشاه، کرمان و سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت می‌باشد.

این شرکت زیر مجموعه گروه گلرنگ است و در شعب فروشگاه افق، اکثر برندهای زیر که تولید کننده آن ها نیز از زیر مجموعه های گلرنگ هستند، به فروش می‌رسد.

این شرکت در بهمن ماه ۱۳۹۷ و با قیمت ۱۶٫۹۵۰ ریال در بازار دوم بورس عرضه شد.

ترکیب سهامداران

تغییرات سرمایه

رقبای شرکت

تصویر زیر رقبای شرکت را نشان می‌دهد:

تغییرات شعب افق کوروش

فروشگاه های شرکت به دو دسته عادی و فرانچایز تقسیم می شود و در حال حاضر وزن فروشگا های عادی بیشتر است. سیاست شرکت در جهت کاهش فروشگاه های عادی می باشد. علت این امر این است که در مدل فرانچایز هزینه های اجاره ملک، تجهیز فروشگاه، بیمه و حقوق پرسنل، انرژی ، تبلیغات و …بر عهده عامل فرانچایز بوده و هزینه تامین کالا تا درب فروشگاه بر عهده شرکت افق کوروش است. این امر باعث کاهش هزینه های شرکت اصلی می‌شود.

عملکرد ماهانه

سبد فروش محصولات

بررسی مقداری  سبد فروش محصولات از سال ۱۳۹۶ تا کنون نشان میدهد که محصولات خوراکی ۵۰% وزن سبد فروش شرکت را تشکیل می‌دهد. جدول زیر نشان دهنده ترکیب فروش شرکت است.

البته در ترکیب فروش محصولات شرکت، سبزیجات- پوشاک و لوازم سبک منزل وجود دارد که سهم ناچیزی در درآمد شرکت دارد.

صورت سود و زیان

مفروضات

به جهت برآورد سود سال ۱۴۰۰، فرض شده است که شرکت ترکیب فروش سال ۱۳۹۹ را در سال ۱۴۰۰ حفظ نماید و نرخ رشد فروش انواع محصولات را به اندازه تورم رشد داده شده است. نرخ رشد اجاره بها نیز ۲۰% در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به گفته مدیران شرکت، رشد فروشگاه در سال جدید ۳۰۰ شعبه در نظر گرفته شده است که مطابق به ساسیت شرکت ۲۰% آن را به فروشگاه عادی و ۸۰% آن را به فروشگاه فرتچایز نسبت دادیم. بدین ترتیب برای سال ۱۳۹۹ مبلغ ۵۵۷ تومان به ازای هر سهم  و برای سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱٫۱۲۰ تومان به ازای هر سهم برآورد شده است.

حاشیه سود

 تغییرات تقسیم سود