تحلیل بنیادی شركت فولاد خوزستان

معرفی

شرکت فولاد خوزستان بزرگترین عرضه کننده شمش فولاد و دومین قطب تولید فولاد خام در کشور می­باشد و یکی از بنگاه­های پیشرو اقتصادی که در عرصه های ملی و منطقه ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد. این شرکت با وسعت ۳/۸ کیلومتر مربع، در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان در جنوب غربی کشور، واقع شده است. فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است که در ۲۱ فروردین سال ۱۳۶۸ افتتاح گردید.

ترکیب سهامداران

روند تولید و فروش

شرکت فولاد خوزستان متشکل از سه واحد اصلی تولیدی برای عرضه محصولات میانی و نهایی است:

  • کارخانجات گندله سازی: شامل دو مدول گندله سازی، هر یک به ظرفیت اسمی ۱٫۳ میلیون تن گندله در سال است. در این کارخانجات بالغ بر شش میلیون تن گندله سنگ آهن از پودر تغلیظ شده تولید می­شود.
  • کارخانجات احیا مستقیم: در این بخش گندله های سنگ آهن به آهن اسفنجی ( آهن احیا مستقیم ) تبدیل می­شوند. در این بخش در حال حاضر سه مدول میدرکس با مجموع ظرفیت ۱٫۸۵ میلیون تن و دو مدول زمزم یک با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن و زمزم دو با ظرفیت یک میلیون تن در سال مشغول تولید می­باشند. مدول­های زمزم بر اساس فناوری بومی شده میدرکس و توسط کارشناسان داخلی طراحی و نصب شده اند.
  • بخش فولادسازی: در این بخش محصولات نهایی شرکت یعنی شمش و تختال از آهن اسفنجی تولید می­شوند. بخش فولادسازی متشکل از شش کوره قوس الکتریکی، چهار کوره پاتیلی، دو ماشین ریخته­گری تختال، سه ماشین شمش و تاسیسات جمع آوری غبار فولاد سازی می­باشد. ماشین­های ریخته­گری، فولاد مذاب را به شمش و تختال تبدیل نمایند. ظرفیت تولید سالیانه این بخش ۳٫۵ میلیون تن می­باشد.

آمار تولید و فروش

تولید

شرکت در نه ماه ابتدای سال جاری، ۱۰ میلیون تن محصول تولید کرده است. بر اساس گزارشات ماهانه تا پایان دی ماه انتظار بر این است که تغییر چندانی در روند تولید محصولات شرکت رخ ندهد. پیش بینی می­شود شرکت در سال آینده نیز، همانند سال جاری محصولات خود را تولید نماید.

 فروش

شرکت در نه ماه ابتدای سال جاری، ۳ میلیون تن محصول فروخته است. ۶۴% تولیدات سهم بیلت و بلوم و ۳۰% تولیدات نیز سهم اسلب بوده است. لازم به ذکر است ۳۸% از اسلب فروخته شده و ۵۷% از بیلت و بوم فروخته شده، مقاصد صادراتی داشته است. پیش بینی می­شود در نه ماهه پایانی سال جاری و سال آینده شرکت روند فروش خود را حفظ کند.

درآمد عملیاتی محصولات

شرکت در نه ماه ابتدای سال جاری ۲۱ هزار میلیارد تومان محصول فروخته است. پیش بینی می­شود در سه ماه پایان سال درآمد حاصل از فروش محصولات مبلغ ۱۱ هزا میلیارد تومان باشد. ۶۶% درآمد عملیاتی شرکت سهم بیلت و بوم و ۳۱% سهم اسلب می­باشد.

بهای تمام شده

۶۱% از بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم ، ۳۷% سهم سربار و ۲% سهم دستمزد مستقیم می­باشد.

 مواد مستقیم مصرفی

۶۰% مواد مستقیم مصرفی مربوط به سنگ آهن مصرفی و ۱۸% مربوط به آهن اسفنجی خریداری شده می­باشد.

 

 

 

 

 

  

 

مفروضات تحلیل

صورت سود و زیان

بنابر مفروضات مطرح شده در بالا، سود هر سهم برای سال جاری و سال آینده به ترتیب، ۲۲۹ و ۲۶۱ تومان برآورد می­گردد.

درصد تقسیم سود شرکت

شرکت در سال­های اخیر به طور متوسط ۵۲% EPS خود را تقسیم کرده است.

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت سود شرکت به نرخ دلار و نرخ شمش جهانی می‌باشد. به طوری که ۱۰% تغییر در نرخ دلار و شمش جهانی فولاد، ۱۳% سود شرکت را تغییر می‌دهد.