تحلیل بنیادی شركت زغال سنگ پروده طبس

معرفی شرکت

این شرکت د ر آبان سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۳ براساس قرار داد فی ما بین سازمان خصوصی سازی و سازمان تامین اجتماعی و در اجرای مصوبه مورخ ۲۲ مهر سال ۱۳۹۱ هیئت وزیران، ۹۵ درصد سهام این شرکت بابات رد دیون دولت از ایمیدرو به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد واگذار گردید. در حال حاضر شرکت زغالسنگ پروده طبس واحد فرعی شرکت  سرمایه گذاری تاصیکو می‌باشد.

شرکت زغال سنگ پروده طبس حدود ۷۵ % تو لید منطقه ای و ۴۲ % تولید کشوری ، را به خود اختصاص داده است. سرمایه شرکت در حال حاضر مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

وضعیت ذخایر زغال سنگ طبس

حوضه زغالدار طبس با وسعتی بالغ بر ۳۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره اکتشافی ۲/۷۵ میلیارد تن زغال سنگ کک شو و حرارتی، غنی ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می گردد. ناحیه پروده با وسعت ۱.۲۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره زمین شناسی ۱/۱ میلیارد تن زغال سنگ کک شو، یکی از چهار ناحیه زغالی طبس و بزرگترین حوضه زغال سنگ کک شو ایران محسوب می‌گردد.

محدوده زغالی در اختیار شرکت از نوع زغال سنگ متالوژی با زغال کک شو بوده و شامل ۵ لایه زغالی با ضخامت های متفاومت می‌باشد که بهترین لایه C1 از لحاظ ضخامت می باشد. خلاصه وضعیت ذخایر زغال سنگ طبس به شرح جدول زیر است:

 

 

 

سهامدارن

طرح توسعه ای شرکت

الف- اصلاح مدار تغليظ کارخانه زغال شويی:  انجام این طرح برای افزایش ظرفیت و راندمان کارخانه زغالشویی می باشد که پیشرفت فیزیکی این طرح ۱۸٫۶ درصد می‌باشد.

ب- خريد تجهيزات تمام مکانيزه ست دوم لانگوال: افزایش ظرفیت استخراج زغال سنگ خام به میزان ۵۲۰ هزار تن درسال  و افزایش ظرفیت تولید کنسانتره زغال سنگ کک شو به میزان ۲۰۸ هزار تن در سال می شود. تاریخ برآوردی بهره برداری از این طرح آبان سال ۱۴۰۱ می‌باشد.

عملکرد ماهانه تولید و فروش شرکت در سال جاری

نرخ فروش کنسانتره زغالسنگ بصورت ماهانه در سال جاری

  • نرخ فروش کنسانتره زغالسنگ درصدی از نرخ شمش می‌باشد.
  • خریدار عمده محصولات شرکت، ذوب آهن اصفهان می‌باشد.

بهای تمام شده

بیش از ۶۰ درصد بهای تمام شده شرکت مربوط به سربار می باشد. در بخش سربار نیز هزینه خدمات قرار دادی که مربوط به قرارداد پیمانکاران در بخش استخراج و پیش روی معادن است، بیشترین وزن را دارد.

شرکت بخشی از زغال خام مورد نیاز خود را از معادن داخل از کشور تهیه می کند که عمده خرید داخلی شرکت از شرکت معدنجو می‌باشد.

عملکرد شرکت در سه سال اخیر

مفروضات و برآورد عملکرد سال ۱۴۰۰

به جهت برآورد سود هر سهم سال ۱۴۰۰، نرخ دلار را برای سال بعد مبلغ ۲۵ هزار تومان و نرخ شمش داخلی ۴۰۰ دلار در نظر گرفتیم.

همچنین شرکت در از اردیبهشت سال بعد به مدت شش ماه برنامه تعمیرات اساسی دارد. که به گفته شرکت در تولید محصول نهایی کاهشی رخ نمی دهد. البته افزایش خرید زغال خام از معادن دیگر در بخش بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.

حاشیه سود شرکت