تحلیل بنیادی شركت توسعه معدني و صنعتي صبانور

معرفی شرکت

شركت توسعه معدنی و صنعتی صبانور با نام اولیه تامین مواد اولیه فولاد صبانور به صورت شركت سهامی خاص تاسيس شده و در اداره ثبت شركت‌ها و مالكيت صنعتی تهران به ثبت رسيده است. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ نوع شرکت به سهامی عام تغییر یافته است.

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (سهامی عام) درحال حاضر بزرگترین تولید کننده سنگ آهن ، کنسانتره وگندله در غرب و شمال غرب کشور می‌باشد . نام شرکت در ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۰ در فهرست شرکتهای ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج گردید و سهام شرکت از تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۱ در بازار فرابورس عرضه عمومی شده است. همچنین نام شرکت از ” تامین مواد اولیه فولاد صبانور” به ” توسعه معدنی و صنعتی صبانور” تغییر یافت .

درحال حاضر شركت توسعه معدنی و صنعتی صبانور جزء واحدهاي تجاري فرعي شركت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات مي‌باشد.

سهامداران

سرمایه

سرمایه اولیه شرکت ۵۰۰ میلیون ريال بوده که طی تغییرات متوالی نهایتا در سال ۱۳۹۴به مبلغ ۲۹۳۶۴۲۲ میلیون ریال رسیده است.

محصولات شرکت

محصولات تولیدی این شرکت درحال حاضر شامل سنگ آهن دانه بندی شده ، کنسانتره و گندله آهن است . که ظرفیت اسمی تولید سالانه شرکت طبق صورت های مالی شرکت، به شرح جدول زیر است:

معادن

شرکت صبانور در حال حاضر سه معدن سنگ آهن در شهرهای همدان و کردستان دارد که نام این معادن و میزان ذخایر آن به شرح زیر است:

  • معدن بابا علی: این معدن در استان همدان واقع شده است و شامل دو توده باباعلی ۱ و باباعلی ۲ می باشد که ذخیره قطعی توده باباعلی ۱ حدود ۶ میلیون تن برآورد گردیده و توده باباعلی ۲ نیز درحال اکتشاف و تعیین ذخیره می باشد پروانه بهره برداری این معدن در سال ۱۳۷۰ و با سقف ۱۰۰ هزار تن صادر شده است که با توجه به راه اندازی کارخانه کنسانتره همدان با موافقت وزارت صنعت ، معدن و تجارت میزان سقف پروانه بهره برداری از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ تا ۶۰۰ هزار تن افزایش یافت. سنگ آهن از نوع مگنتیت و با عیار متوسط آهن ۴۱ درصد که به دلیل پایین بودن عیار آهن و بالا بودن عیار عنصر گوگرد قابلیت مصرف در داخل کشور را نداشته و تنها مصرف آن درحال حاضر به عنوان یکی از منابع خوراک کارخانه کنسانتره همدان می باشد.
  • معدن شهرک: این معدن در استان کردستان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر بیجار واقع گردیده و شامل توده با ذخیره قطعی ۴۰ میلیون تن می باشد که امید است با انجام عملیات اکتشافی تکمیلی به میزان ۵۰ میلیون تن افزایش یابد . عیار متوسط سنگ آهن استخراجی ۵۰ درصد و از نوع مگنتیت است .
  • معدن گلالی: این معدن در استان کردستان ، شهرستان قروه و در فاصله ۴۰ کیلومتری از معدن باباعلی واقع شده است . ذخیره قطعی این معدن با توجه به منابع اکتشافات اولیه میزان ۱۰ میلیون تن برآورد شده و عملیات اکتشافی تکمیلی نیز درحال انجام می باشد که ذخیره احتمالی با سقف حدودا ۲۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت . پروانه بهره برداری این معدن در سال ۱۳۷۲ صادر و سقف آن به میزان ۲۵۰ هزار تن می باشد . معدن از نوع سنگ آهن مگنتیتی و عیار متوسط آهن در این معدن ۵۰ درصد و متوسط گوگرد بالای ۲ درصد می باشد .

طرح های تولیدی

شرکت در نظر دارد که کارخانه گندله سازی با ظرفیت یک میلیون تن در سال را در کردستان راه اندازی نماید. این کار با مشارکت شرکت فرعی بنام صبا امید غرب خاور میانه صورت می پذیرد و زمان تقریبی بهره برداری از آن اواخر سال ۱۴۰۰ می باشد.

همچنین یک واحد فولادسازی در زنجیره فولادسازی کردستان در حال راه‌اندازی است که ظرفیت آن شامل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۵. ۱میلیون تن فولاد است. این طرح‌ها با مشارکت ۴۴ درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، ۲۰ درصدی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور، ۲۰ درصدی کمیته امداد امام‌خمینی و ۱۶ درصدی بخش خصوصی به‌نام شرکت کیمیا معادن سپاهان در حال راه‌اندازی است.

مقدار تولید و فروش

نرخ فروش محصولات

بهای تمام شده

در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد بهای تمام شده شرکت مربوط به بخش مواد اولیه می‌باشد. هزینه مواد اولیه هم شامل، هزینه پیمانکاران و حقوق دولتی می‌باشد. لازم به ذکر است که شرکت کارهای مربوط به استخراج، تغلیظ سنگ آهن و دپوسازی را به شرکت معدن کار باختر واگذار کرده است . صبانور ۶۰ درصد سهام شرکت مذکور را دارا می‌باشد.

صورت سود و زیان

جدول بالا عملکرد ۵ سال اخیر شرکت را نشان میدهد. همانطور که مشخص است درآمد عملیاتی شرکت در ۶ ماه سال جاری حدود ۲۰درصد بیشتر از کل سال ۱۳۹۸ و ۸۰ درص بیشتر از دوره مشابه سال قبل است. عمده این افزایش مربوط به افزایش نرخ فروش است که آن هم تابعی از نرخ دلار و نرخ بیلت جهانی است.

مفروضات

با توجه به انتشار عملکرد شرکت در دوماه ابتدایی پاییز، جدول مفروضات زیر براساس ۴ماه پایانی سال جاری می باشد.

همچنین شرکت در آبان ماه طی گزارشی شفاف سازی کرد که مجوز افزایش بهره برداری از معدن گلالی را دریافت نموده و بدین ترتیب در حال حاضر ۱۰۰درصد افزایش استخراج از معدن مذکور را دارد. این موضوع در برآورد مقدار تولید شرکت در نظر گرفته شده است. با توجه به نوع نرخ گذاری محصولات شرکت که براساس درصدی از نرخ شمش می‌باشد، برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ سود هر سهم ۵۷۷ تومان  و برای سال مالی ۱۴۰۰ به ازای هر سهم ۵۴۰ تومان برآورد شده است.

در ادامه جداول حساسیت سود هر سهم نسبت به تغییرات ضرایب نرخ شمش و نیز تغییرات نرخ دلار و بیلت آورده شده است

جدول حساسیت سود هر سهم به  تغییرات ضریب شمش به جهت برآورد نرخ کنسانتره و گندله

جدول حساسیت سود هر سهم به تغییرات نرخ ارز و بیلت

روند پرداخت سود هر سهم