بررسی پتروشیمی آریاساسول در آستانه عرضه اولیه

۶۵۰۱۱-۶۵۱۱۹

قیمت عرضه سهم (ریال)

آریا

نماد سهم

۱۸۳٫۳۵۳٫۶۰۰

تعداد سهام قابل عرضه(میلیون سهم)

۱۰۰

حداکثر سهم هر کد

۷۰۳۳

EPS 97

۹٫۱۸۱

EPS 98

۶٫۳۳۰

DPS 97

۸٫۲۶۳

DPS 98

۹۰%

درصد تقسیم سود ۹۷

۹۰%

درصد تقسیم سود۹۸

۴۵۸ سرمایه )میلیارد تومان( ۴٫۴۶۸ سود انباشته (میلیارد تومان)

 

 

معرفی

این شرکت تولید کننده مواد پلیمری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، واقع در عسلویه، در زمینی به مساحت ۷۲ هکتار در حاشیه خلیج فارس، فاصله ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر، ۵۷۰ کیلومتری غرب بندرعباس و در غربی‌ترین بخش فاز اول طرحهای پتروشیمی در جوار بندر صادراتی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

از اولین پروژه‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی در منطقه عسلویه در منطقه گازی پارس جنوبی، که به منظور ایجاد ارزش افزوده در منابع گاز ایجاد شد، طرح الفین نهم بود که اجرای آن به شرکت پلیمر آریاساسول واگذار گردید. این طرح از مجموعه طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بود که فعالیت اولیه آن تحت مدیریت شرکت پتروشیمی پارس از اوایل سال ۱۳۷۹ آغاز و در ادامه، امور مربوط به قراردادهای اجرایی و تأمین منابع مالی آن از طریق فاینانس شروع شده بود.

ولی در راستای سیاست‌های اقتصادی برنامه سوم و با توجه به اظهار علاقه شرکت SASOL از آفریقای جنوبی، جهت مشارکت در سرمایه‌گذاری در پروژه‌های طرح الفین نهم، در تاریخ ۱۹/۰۱/۱۳۸۱ (آوریل ۲۰۰۲) تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ساسول آفریقای جنوبی (شعبه آلمان)، به امضاء رسید و بر مبنای آن واحد الفین و نیز دو واحد پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن متوسط و سنگین، از شرکت پتروشیمی پارس منفک و به عنوان یک مجتمع مستقل جهت اجرا به شرکت تازه تأسیس آریاساسول واگذار گردید.

در سال ۱۳۹۲ پس از اوج‌گیری تحریم‌ها، شرکت ساسول آفریقای جنوبی تصمیم به خروج از مشارکت و فروش سهام خود نمود. با توجه به موافقت شریک خارجی تغییر در ترکیب سهامداران رخ داد و شرکت پارس تامین‌مجد با خریداری سهام شریک خارجی به عنوان سهام‌دار جدید در زمره ذینفعان سازمان قرار گرفت.

ترکیب سهامداران:

 روند افزایش سرمایه

آخرین سرمایه شرکت مبلغ ۴۵۸ میلیارد تومان می‌باشد.

فرآیند کلی تولید در پتروشیمی آریا ساسول

تصویر زیر نمای کلی واحدهای عملیاتی شرکت را نشان می‌دهد. همان طور که در تصویر مشخص است، شرکت آریا ساسول با دریافت  اتان به عنوان خوراک، سه محصول اصلی و یک محصول فرعی را تولید می کند. اتیلن، پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین /متوسط به عنوان محصولات اصلی و c3+  محصول فرعی شرکت هستند.

شرکت، اتان را از منطقه پارس جنوبی و عمدتا از پتروشیمی پارس دریافت می کند. نرخ دریافت اتان براساس فرمول اعلامی از سوی وزارت نفت است که در محدوده قیمتی ۴۰۰-۲۲۰ دلار بر تن قرار دارد.  البته کف قیمتی در شرایط کنونی که با ریزش  قیمت  نفت و گاز و به طبع آن ریزش قیمت محصولاتی که در محاسبه فرمول قیمتی اتان به کار برده می شود، به نفع شرکت های مصرف کننده اتان نیست. چرا که اصلاح فرمول فوق و برداشته شدن کف قیمتی می تواند بر بهای تمام شده شرکت اثرات مثبتی را داشته باشد.

  

بررسی  وضعیت محصولات تولیدی شرکت در سطح جهان و ایران

الف -اتیلن: اتیلن مهمترین محصول پتروشیمی با بیشترین ظرفیت مصرف  و تولید جهانی است. سه منطقه  اصلی پر پتانسیل برای تولید این محصول; خاورمیانه- امریکای شمالی و چین هستند. ظرفیت تولید اتیلن در جهان ۱۸۰ میلیون تن است که سهم ایران از این ظرفیت ۴٫۸۷ درصد است.

مواد اولیه تولید اتیلن متفاوت است. این محصول از اتان- نفتا- متانول- LPG  و غیره که سهم اتان  و نفتا به عنوان مواد اولیه این محصول، بیشتر از دیگر مواد اولیه است. بطوریکه ۸۵ درصد از اتیلن تولیدی با خوراک اتان ونفتا صورت پذیرفته است. البته سهم متانول به عنوان یکی دیگر از مواد اولیه تولید اتیلن، در حال افزایش است.

عربستان صعودی و ایالات متحده امریکا با استفاه از اتان به عنوان یک خوراک ارزان و در دسترس، ارزان ترین اتیلن دنیا را تولید می کنند.  در ایران  با وجود دسترسی راحت به گاز اتان، به علت نرخ گذاری دستوری قیمت اتان، بهای تمام شده تولید اتیلن بالاتر است و از این منظر در رتبه چهارم قرار دارد.

  • بیش از ۶۰ درصد اتیلن تولید شده صرف تولید پلی اتیلن ها می شود.

براساس گزارش دپارتمان انرژی ایالات متحده، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ ظرفیت تولید اتیلن جهانی ۳۱ درصد رشد داشته است. در همین مدت شمال شرقی آسیا ۴۶ درصد رشد داشته است. به طور کلی انتظار می رود که ظرفیت جهانی تولید اتیلن تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۳۱ درصد رشد داشته باشد. با توجه به در دسترس بودن مواد اولیه  در خاورمیانه انتظار می رود ظرفیت تولید اتیلن تولیدی به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

ب- پلی اتیلن: ظرفیت تولید پلی اتیلن جهان در حدود ۱۱۸ میلیون تن است و ایران سهم ۴٫۵ درصدی از این ظرفیت را دارد. شمال شرق آسیا- امریکای شمالی و اروپای غربی با بیش از ۶۶ درصد مصرف پلی اتیلن دنیا، بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده اند. براساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۳ سه کشور مذکور، کماکان پر مصرف ترین نواحی باقی خواهند ماند. همواره سطح تولید پلی اتیلن در خاورمیانه بیشتر از تقاضا می باشد. این منطقه حدود ۹۰ درصد ظرفیت پلی اتیلن خود را تولید میکند و براساس پیش بینی HIS MARKIT  این نسبت تا سال ۲۰۲۸ حفظ خواهد شد .

در حال حاضر چین- امریکا و روسیه بیشترین ظرفیت را در تولید پلی اتیلن دارند و ایران در رتبه دهم قرار دارد.

رقبای شرکت

در ایران واحدهایی همچون پتروشیمی امیرکبیر- آریا ساسول- جم- تندگویان- ایلام- بندر امام و پتروشیمی تبریز  مشغول به تولید پلی اتیلن هستند. سهم آریا ساسول از تولید اتیلن در ایران حدود ۱۴ درصد است. همچنین ۱۷ درصد پلی اتیلن تولید در کشور مربوط به این شرکت می باشد.

طرح ها و برنامه ها

پروژه افزایش ظرفیت تولید اتیلن و بروزرسانی تجهیزات تولید واحد اتان از بهمن سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسیده است و یکصد هزار تن به ظرفیت تولید اتیلن اضافه شده است.

واحد جدید تولید پلی اتیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال از نیمه دوم  سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسد.

بررسی تولید و فروش شرکت

مقدار تولید: جدول زیر ظرفیت تولید اسمی شرکت را نشان می دهد.

لازم به ذکر است در خصوص محصول پلی اتیلن، شرکت بیشتر از ظرفیت اسمی تولید میکند. نمودار زیر روند تولید ۵ ساله شرکت را نشان می‌دهد.

مقدار فروش:  شرکت ۳۵ درصد محصولات خود را در داخل به فروش می رساند و ۶۵ درصد آن را صادر می کند.  عمده فروش داخلی مربوط به اتیلن و عمده فروش صادراتی مربوط به پلی اتیلن می باشد.

نرخ‌گذاری محصولات شرکت

اتیلن: نرخ فروش  در داخل به صورت ۹۵ درصد FOB خلیج فارس  می باشد.

پلی اتیلن: نرخ فروش صادراتی بصورت ماهانه برمبنای منطقه ای که فروش در آن صورت می پذیرد از  نشربه ICIS استخراخ می شود. نرخ فروش داخلی بر اساس قیمت پایه اعلامی دفتر توسعه صنایع پایین دستی مورد استفاده قرار میگیرد. بصورت ۹۵ درصد FOB خلیج فارس.

C3+: نرخ فروش صادراتی این محصول  معادل ۷۹ درصد قیمت LPG  آرامکو سعوی در ماه بارگیری و نرخ فروش داخلی براساس ۷۲ درصد قیمت محصول مذکور می باشد.

درآمد عملیاتی

بهای تمام شده

بیش از ۷۰ درصد بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد اولیه می باشد که عمدتا اتان می باشد. در بخش سربار نیز بیشترین سهم  مربوط به  یوتیلیتی مصرفی می باشد.

بررسی صورت سود و زیان

در جدول زیر عملکرد دوره ۵ ساله شرکت نشان داد شده است.

مفروضات

با توجه به اینکه شرکت گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به فروردین ۱۳۹۹ را منتشر نموده است بنابراین مفروضات سال ۱۳۹۹ را برای ۱۱ ماه در نظر گرفته شده است. با مفروضات در نظر گرفته سود هر سهم شرکت  برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ مبلغ ۸۳۸ تومان و برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ مبلغ ۱۳۲۰ تومان برآورد شده است. البته در صورت تغییر فرمول نرخ گذاری اتان، سود هر سهم به شرح جدول حساسیت زیر تغییر می کند.

صورت سود و زیان برآوردی